سران پنتاگون آماج تیرهای انتقادی ترامپ

به گزارش نوای پرنده پارسی، دونالد ترامپ از پنجشنبه گذشته که نویسنده مقاله ای در نشریه آتلانتیک فاش کرد، رئیس جمهوری امریکا به سربازان کشته شده امریکایی بی احترامی نموده، در فاصله کمتر از دو ماه تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری امریکا اوضاع تیره تری پیدا نموده است. او به همین سبب رو به استراتژی جدیدی آورده و با متهم کردن سران نظامی کشورش به جنگ افروزی قصد جلب آرای مخالفان جنگ را دارد.

سران پنتاگون آماج تیرهای انتقادی ترامپ

به گزارش سی ان ان، ترامپ در روز دوشنبه در حمله تازه به نظامیان کشورش و روش های کاری آنها در گذشته و حال حاضر گفت: سران ارتش از شرایط جنگی استقبال و حتی آن را زمینه چینی می نمایند تا به کارخانه های اسلحه سازی یاری نمایند و پول هنگفتی را به جیب آنها و البته خودشان بریزند. ترامپ در نشستی خبری در کاخ سفید نه تنها آثار منفی حرف های جنجالی هفته گذشته اش را جمع و برطرف و رجوع نکرد، بلکه گفت: سربازان ساده، همگی مرا دوست دارند اما در پنتاگون، آنجا که طرح های عظیم نظامی ریخته و اجرا می گردد با من خوب نیستند زیرا می دانند که من روش های آنان را نفی می کنم. آنها با قصد و نقشه قبلی جنگ راه می اندازند تا بتوانند میلیاردها دلار سلاح را که در کمپانی ها و کارخانه های جنگی فراوری شده، به فروش برسانند. به گزارش سی بی اس نیوز اظهارات ترامپ در این نشست آشکارا ناقض ادعاهایی بود که او در خصوص صحیح نبودن محتوای مقاله چاپ شده در آتلانتیک بیان نموده است. در مقاله آتلانتیک فاش شده بود، ترامپ وقتی در سفر سال 2018 وی به پاریس، از او خواسته شد از گورستان سربازان کشته شده امریکا در جنگ جهانی دوم بازدید کند، این سربازان را احمق هایی توصیف کرد که حقایق سیاسی را نمی دانسته اند. پس از انتشار این اظهارات در مقاله آتلانتیک یک ادمیرال نیروی دریایی امریکا ترامپ را مورد سرزنش قرار داده و به بی احترامی به تمامی قربانیان جنگی این کشور متهم نموده بود. پس از اظهارات دوشنبه شب ترامپ نیز جان کربی تحلیلگر امور سیاسی امریکا گفت: پس از آن همه تکذیبیه در قبال مطالب نشریه آتلانتیک اظهارات جدید ترامپ در مذمت سران ارتش به مثابه تأیید واضح آن اظهار نظرها است. این اتفاق در حالی روی می دهد که ترامپ به حضور وسیع و محکم نظامی ها در درگیری های خیابانی این روزهای امریکا احتیاج مبرم دارد و ژنرال مارک مایلی رئیس ستاد مشترک ارتش امریکا گزارش های روز به روزی را در این خصوص به کاخ سفید می فرستد که همچون یک نقشه راه برای ترامپ به قصد برون رفت از بحران فعلی است.

رئیس ارتش: ما سیاسی نیستیم

علاوه بر این اظهارات، ترامپ در ردیف بودجه های تازه کشوری از حق و حقوق بسیاری از سران ارتش کاسته است. ارتش امریکا با وجود درخواست های مکرر مطبوعات این کشور برای اظهار نظر صریح پیرامون اظهارات بحران ساز ترامپ از این اقدام اجتناب نموده است اما گزارش ها حاکی از آن است که سران نظامی کوشیده اند با جذب هر چه بیشتر سیاهپوستان به خدمات و پست های نظامی این فرضیه را که نظامیان امریکا بشدت نژاد پرست اند، منتفی سازند. مایلی هم دیروز به گفتن این عبارت در مواجهه با روزنامه نگاران در واشنگتن اکتفا کرد: با وجود همه حرف ها و شایعه ها نوع فکر و عملکرد ارتش امریکا همواره فراحزبی و عاری از گرایش های سیاسی و فقط در جهت حفظ منافع ملی بوده است. مایلی ماه گذشته هم تأکید نموده بود وارد جنگ انتخاباتی ترامپ و بایدن نمی گردد و حتی اگر آرای انتخاباتی آنها تقریباً برابر گردد، ارتش این را وظیفه خود نمی داند که در این خصوص اظهار نظر و یک نفر از این دو را به عنوان رئیس جمهوری شناسایی و معرفی کند.

12 از 100

توهین های ترامپ به نظامیان کشورش سابقه دارد. در سال 2016 که ترامپ جمهوریخواه با شکست دادن هیلاری کلینتون دموکرات وارد کاخ سفید شد، توهین های مشابه اش به جان مک کین سناتور مسن ایالت آریزونا صدای عده ای را درآورد، اما او و حرف هایش چنان برای مردم امریکا تازگی داشتند که این مسأله مانعی برای پیروزی اش ایجاد نکرد. او در آن سال گفت مک کین تبلیغات دروغین برای خود می نماید و هرگز یک قهرمان جنگ نبوده است. اما امروز که وضع ترامپ متزلزل تر از هر زمانی است، اهانت تازه وی به سربازان قربانی شده در جنگ ها می تواند برایش بسیار گران تر از اینها تمام گردد، تحت هر شرایطی ارتشی های فعلی و سابق چیزی حدود 12 درصد از کل آرای هر دوره انتخابات امریکا را به صندوق های رأی می ریزند و در رقابت های نزدیک حتی یک ششم این میزان هم برای برد یا شکست یک مدعی مقام ریاست جمهوری کافی خواهد بود.

ارتشی ها پای صندوق های رأی نمی فرایند؟

به گزارش نیویورک تایمز، شاید اثر حرف های انتقادی ترامپ دلسرد شدن بیشتر نظامی ها و غیبت انبوهی از آنان در انتخابات ماه نوامبر باشد اما در چنین وضعیتی بایدن را هم نمی توان برنده عظیم چنین فرآیندی دانست. البته ترامپ با یک تیراندازی خطای دیگر به سمت اهداف پیش رو، صندلی خود را در رقابت نهایی اش با بایدن در شرایطی سست تر نموده است که بر اثر ضعف شدید در برخورد با کرونا و همچنین تظاهرات وسیع مخالفان تبعیض نژادی علیه عملیات سرکوبگرانه پلیس سفیدپوست این کشور و کشیدن دامنه این ماجرا به تظاهرات هر روزه در نقاطی از امریکا، اوضاع تیره ای در نظرسنجی ها دارد و آشکارا با وجود افزایش نسبی محبوبیتش در بعضی مناطق روستایی، همچنان از بایدن عقب است.

این جمله کم سابقه است

تاریخ نگاران نظامی هم معتقدند تا به حال کم سابقه بوده که یک رئیس جمهوری امریکا در اظهاراتش ارتش را که به هرحال تحت امر وی و وسیله ای در دست او است، هدف حمله قرار دهد.

اندرو باسه ویچ که سابقه حضور در جنگ ویتنام را دارد و کتاب سیاسی - نظامی عصر توهم ها را نوشته است، می گوید:ترامپ چهار سال پیش از بسط این ایده که نظامی گرایی های افراطی امریکا همه را به ستوه آورده و به این روال باید سرانجام داد آرای فراوانی را در انتخابات کسب کرد اما اینک به همان ارتشی حمله می نماید که به قول خودش فقط وسیله اجرای خواسته های سیاستمداران است و از طرف دیگر این را در سال و ماهی انجام می دهد که قرار است دوره جدید انتخابات برگزار گردد و این قطعاً به سود رقیب ترامپ است و نه خود او.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 2 آبان 1399 بروزرسانی: 2 آبان 1399 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 5080

به "سران پنتاگون آماج تیرهای انتقادی ترامپ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سران پنتاگون آماج تیرهای انتقادی ترامپ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید