خبرنگاران وزیر نیرو: قرارداد 2 ساله صادرات برق با عراق امضا شد

به گزارش نوای پرنده پارسی، بغداد- خبرنگاران - وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگاران درباره دستاوردهای سفر روز چهارشنبه به بغداد گفت که قرارداد 2 ساله صادرات برق به عراق، میان دو کشور به امضا رسید.

خبرنگاران وزیر نیرو: قرارداد 2 ساله صادرات برق با عراق امضا شد

رضا اردکانیان اضافه کرد که تمامی قراردادهای صادرات برق به عراق تا پیش از این یکساله بوده اما در این سفر، مذاکرات نهایی شده و قرارداد دو ساله صادرات برق برای سال های 2020 و 2021 با وزارت برق عراق به امضا رسید.

وی اضافه کرد که با پیگیری هایی که نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در عراق داشته، در این سفر حدود 400 میلیون دلار (معادل نیمی از مطالبات برق ایران) از طرف عراقی وصول شد.

اردکانیان اضافه کرد: به مناسبت نیمه خرداد و گرامیداشت یاد و خاطره بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران امروز به همراه هیاتی از همکاران صنعت برق و همچنین تبریک شروع به کار وزیر جدید برق جمهوری عراق، این سفر یک روزه را انجام داده است.

به گفته وی، در جریان این سفر علاوه بر ملاقات با ماجد مهدی حنتوش همتای عراقی، با مقام های ارشد دولت عراق از جمله رییس جمهوری، نخست وزیر، وزیر دارایی و روسای بانک مرکزی و بانک تجارت عراق با هدف پیگیری توافق ها و مذاکرات قبلی، نشست های موثری داشته است.

وی ادامه داد: در این جلسات هم، توافقات گذشته مرور شد و هم برنامه همکاری سه ساله ای که برای بازسازی صنعت برق عراق توسط بخش خصوصی ایران - قبلاً به امضا رسیده بود- و هم پیرامون مطالبات بخش برق از وزارت برق عراق و نیز قرارداد صادرات برق مذاکره نموده است.

اردکانیان خاطر نشان ساخت که مقرر شد هفته آینده هیات های فنی و تخصصی بخش خصوصی ایران برای امضای دو قرارداد مهم در زمینه کاهش تلفات شبکه توزیع برق و همچنین تعمیر و بازسازی ادوات و تجهیزات برقی عراق به بغداد سفر نمایند.

وزیر برق ایران با اشاره به ماموریتی که به نیابت از سایر وزارتخانه ها در این سفر داشته گفت که مذاکراتی هم در مورد ایجاد تسهیلات بیشتر برای سایر تبادلات تجاری با مقام های عراق داشته است.

وزیر نیرو تاکید نمود که گزارش کاملی از دستاوردهای این سفر را متعاقبا به هیات دولت ارائه می نماید.

رضا اردکانیان از دستاوردهای سفر یکروزه به عراق ابراز خرسندی کرد و گفت که خوشبختانه خبرهای خیلی خوبی را در این سفر دریافت نموده و امیدوار است هر چه زودتر جامه عمل پیدا کند.

وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران در راس هیاتی صبح روز چهارشنبه وارد بغداد شده و در بدو ورود با ماجد مهدی حنتوش همتای عراقی خود درباره گسترش همکاری های برقی ملاقات کرد.

وی در ادامه سفر، با علی عبدالامیر علاوی وزیر دارایی و برهم صالح رییس جمهوری و مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق و روسای بانک مرکزی و بانک تجارت (TBI) ملاقات و گفت وگو کرد.

منبع: ایرنا
انتشار: 16 مرداد 1399 بروزرسانی: 16 مرداد 1399 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 4666

به "خبرنگاران وزیر نیرو: قرارداد 2 ساله صادرات برق با عراق امضا شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران وزیر نیرو: قرارداد 2 ساله صادرات برق با عراق امضا شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید