زمینه گسترش همکاری ایران و عراق، چرا عراق نیروگاه برق ندارد؟

به گزارش نوای پرنده پارسی، خبرنگاران، سرویس بین الملل - فرید حائری: پس از سقوط رژیم بعث عراق، مجدداً روابط ایران و عراق به حالت عادی برگشت و روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی این دو کشور قوت گرفت به طوری که در این روزها این دو کشور شریک اقتصادی مهم برای هم محسوب می شوند و عراق پس از چین دومین شریک اقتصادی ایران است.

زمینه گسترش همکاری ایران و عراق، چرا عراق نیروگاه برق ندارد؟

ایران و عراق حدود یک هزار و 500 کیلومتر مرز مشترک دارند و برخلاف مرز عراق و عربستان که بیشتر آن از بیابان تشکیل شده، مرز عراق با ایران مرز بسیار مهمی محسوب می شود چراکه بیشتریت جمعیت عراق در حاشیه مرزهای شرقی یعنی نزدیک به ایران زندگی می کنند.

بر همین اساس و ویژگی های منحصر به فرد ایران، الکاظمی پس از آنکه به سمت نخست وزیری عراق دست یافت در نخستین سفر خارجی خود به جمهوری اسلامی ایران سفر کرد که همین موضوع نشان می دهد که ایران چقدر برای کشور عراق پر اهمیت است. سفر دو روزه الکاظمی نشان داد که روابط ایران و عراق راهبردی و استراتژیک است و می تواند گسترش یابد.

عراق سال هاست که درگیر جنگ داخلی است و نزدیک به دو دهه است که حضور خودسرانه کشور آمریکا را تحمل می کند و تا به امروز این توان را نداشته که این کشور را از خاک خود بیرون کند. آشوب های منطقه ای، حوادث تروریستی، دخالت های کشورهای بیگانه در فروش نفت، وجود بحران در شمال این کشور و همچنین دعواهای قومیتی عمده مسائلی هستند که عراق این روزها با آن دسته و پنجه نرم می کند و تا به امروز هیچ راهکاری را برای این مسائل پیدا نکرده است.

آن چیز مسلم است طبیعتاً دو کشور ایران و عراق نسبت به یکدیگر دارای برهم کنش استراتژیک هستند و شرکای اقتصادی خوبی برای هم به حساب می آیند. اقتصاد ایران به دلیل تحریم های ظالمانه آمریکا و نیز اقتصاد کشور عراق به خاطر اوضاع نامناسب داخلی و دخالت های بیجای آمریکا این روزها با مسائل عدیده ای روبرو است و این دو کشور نیاز دارند در راستای تبادلات تجاری و اقتصادی با یکدیگر همکاری کنند.

الکاظمی در سفر به ایران نشان داد به دنبال افزایش تبادلات تجاری با ایران است اگرچه سران کشور عربستان و آمریکا بسیار تلاش کردند از سفر الکاظمی به ایران جلوگیری کنند ولی پیروز نشدند.

یکی از مسائل اصلی که عراق سال هاست با آن روبرو است و آمریکا اجازه نداده عراقی ها به این حوزه ورود کنند، کمبود نیروگاه برق در آن کشور است. این کشور به دلیل کمبود برق، نیاز مبرمی به واردات این صنعت دارد و تنها کشوری که در حال حاضر می تواند برق با قیمت مناسب در اختیار این کشور قرار دهد ایران است البته عراق هم به خاطر ارزان بودن انرژی در ایران، تمایل زیادی به ادامه خرید از این کشور همسایه دارد.

کشور عراق با گذشت 17 سال پس از سقوط صدام حسین هنوز نتوانسته نیروگاهی در این کشور تاسیس کند و با اینکه تلاش های زیادی کرده با کشورهای چین، آلمان و ایران در خصوص تاسیس نیروگاه قرارداد امضا کند ولی آمریکا همواره مانع از این کار شده و امروزه عراق به وضعیتی دچار شده که توانایی تامین برق مورد نیاز بیشتر شهرهای خود را ندارد و این همان چیزی است که آمریکایی ها در عراق به دنبال آن هستند و آن هم توقف جهت توسعه ای عراق.

از سوی دیگر عراق بسیار تمایل دارد کالاهای صادراتی ایران همچون پوشاک، میوه و کالاهای صنعتی را خریداری کند چرا که هم مسافت این دو کشور بسیار کمتر از چین و ترکیه است و هم نیروی کار در ایران ارزان است و این دو دلیل بسیار برای عراق مقرون به صرفه است.

محمدپارسا نجفی کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت وگو با خبرنگاران در خصوص سفر نخست وزیر عراق به ایران بیان نمود: دو موضوع مهم باعث شد سفر الکاظمی به ایران رقم بخورد. نخست حل مشکل مبادلات اقتصادی و تجاری که به خاطر تحریم آمریکا، پرداخت از سوی عراق با مشکل روبرو شده و موضوع دوم مسائل امنیتی حاکم در منطقه است.

وی با بیان اینکه عمده بدهی عراق به ایران به خاطر واردات برق و گاز طبیعی است، گفت: عراق به دلیل تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ایران توانایی پرداخت بدهی های خود را ندارد و از سویی دیگر از آنجایی که 90 درصد درآمد کشور عراق از فروش نفت خام است طبیعتاً این روزها اقتصاد عراق و توسعه عراق و زندگی مردم با مسائل اساسی روبرو شده است و به شدت به دنبال واردات برق و کالاهای اساسی از ایران است.

این کارشناس مسائل خاورمیانه با تاکید بر اینکه دو کشور عراق و ایران می توانند در این روزها به اقتصاد یکدیگر کمک کنند، گفت: در این سفر احتمالاً سران دو کشور برای افزایش روابط تجاری به میزان 20 میلیارد دلار چراغ سبز نشان داده اند و اگر این میزان رقم بخورد حلال بسکمک از مسائل اقتصادی این دو کشور خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه دولت الکاظمی می تواند با افزایش حجم تبادلات تجاری با ایران، به کاهش فروش قیمت نفت و مسائل اقتصادی و بیکاری مردم عراق غلبه کند، ابراز کرد: عراق از طریق ایران می تواند محصولات صادراتی خود را به شرق و مرکز آسیا ارسال کند و از سوی دیگر ایران نیز می تواند از طریق خاک عراق به بازارهای سوریه، لبنان و مدیترانه دست پیدا کند که اگر این اتفاق بیافتد قطعاً حجم مبدلات تجاری این دو کشور به فراتر از 20 میلیارد دلار خواهد رسید. البته باید اشاره کرد که آمریکایی ها همواره در تلاش هستند که خطوط مواصلاتی ایران، عراق، سوریه و دریای مدیترانه برقرار نشود و اصلاً حضور آمریکا در منطقه به خاطر همین موضوع است. به این دلیل است که گذرگاه های بوکمال، التنف و القائم همواره توسط آمریکایی ها نا امن می شود. ارتباط کشورهای غرب آسیا با یکدیگر اوضاع اقتصادی این کشورها را بهبود می بخشد و آمریکا به هیچ وجه نمی خواهد این اتفاق انجام شود.

امروزه عراق تمایل بسیار زیادی برای افزایش ارتباطات با جمهوری اسلامی ایران دارد و تمایل دارد همکاری این دو کشور افزایش یابد. ایران به عنوان کشوری همسایه و دوست همواره به حل مسائل داخلی و اقتصادی عراق کمک کرده است؛ اگرچه عربستان و آمریکا در تلاش هستند تا میان دو کشور اختلاف افکنی کنند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 3 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 4829

به "زمینه گسترش همکاری ایران و عراق، چرا عراق نیروگاه برق ندارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمینه گسترش همکاری ایران و عراق، چرا عراق نیروگاه برق ندارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید