خبرنگاران مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی خواهان ایجاد شرکت مدیریت صادرات در روسیه شد

به گزارش نوای پرنده پارسی، انزلی-خبرنگاران-مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی خواهان ایجاد شرکت مدیریت صادرات در روسیه، بهره گیری از کریدور شمال جنوب برای مراودات روسیه با هندوستان و توسعه گردشگری دریایی شد.

خبرنگاران مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی خواهان ایجاد شرکت مدیریت صادرات در روسیه شد

به گزارش دوشنبه شب خبرنگاران به نقل از روابط عمومی سازمان منطقه آزاد انزلی، رضا خوشحال در کارگروه همکاری های استانی و منطقه ای ایران و روسیه در پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی و تجاری دو کشور در تهران گفت: منطقه آزاد انزلی دارای دو بندر استراتژیک انزلی و کاسپین می باشد که می توانند نقش بسیار مهمی در تسهیل مبادلات تجاری میان دو کشور ایفا کنند.

وی یاداور شد: هم اکنون 50 شرکت روسی در این منطقه در حوزه های مختلف مشغول به فعالیت می باشند.

خوشحال ظرفیت های موجود در جهت توسعه مراودات دوجانبه را حائز اهمیت اعلام و سه پیشنهاد به کارگروه همکاری های ایران و روسیه ارائه کرد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی اضافه نمود: هم اکنون مهمترین مشکل در جهت توسعه روابط بخش خصوصی دو کشور، عدم وجود شرکت مدیریت صادرات در کشور روسیه است.

خوشحال گفت: به همین دلیل می توان با حضور تعدادی از بازرگانان روسی و ایرانی و همراهی دستگاه های دولتی، اقدام به تاسیس شرکت مدیریت صادرات مشترک، جهت تسهیل و تسریع همکاری های مشترک، نمود.

وی آشنایی بیشتر فعالان اقتصادی ایرانی با بازار روسیه و افزایش مبادلات تجاری دو کشور را از نتایج فعالیت آن عنوان و افزود: پیشنهاد مطرح شده با استقبال طرف روس همراه شده و امیدواریم در آینده نزدیک، با همکاری دو کشور این شرکت آغاز به خدمات رسانی به سرمایه گذاران و بازرگانان دو طرف نماید.

رییس هیأت مدیره سازمان منطقه آزاد انزل بعنوان دومین پیشنهاد گفت: با عنایت به نزدیکی جهت هندوستان، ایران و روسیه، می توان با استفاده از کریدور شمال جنوب، کالاهای دو کشور را مبادله نمود.

خوشحال توضیح داد: برای اجرایی شدن این طرح می توان طی ماه آینده محموله ای بین دو کشور در جهت چابهار -انزلی -آستارخان ترانزیت گردد، موضوعی که به دلیل فاصله و هزینه کمتر، با استقبال تجار جهت بهره گیری از این جهت روبرو خواهد شد.

وی در ادامه، سرمایه گذاری هندوستان در بندر چابهار ایران و مراودات دو کشور هند و روسیه را ضامن استقبال این کشور و پشتوانه عملیاتی شدن کریدور شمال جنوب اعلام و افزود: علاوه بر بندر چابهار می توان از ظرفیت های بندر شهید رجایی و اتصال آن به شبکه ریل سراسری جهت ترانزیت کالا در این جهت تا شهر رشت و از آنجا تا منقطه آزاد انزلی، بهره برداری نمود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در سومین پیشنهاد خود با اشاره به علاقمندی ایرانی ها و روس ها برای فعالیت در حوزه گردشگری از ظرفیت های متنوع برای همکاری در این حضور سخن گفت و خواهان توسعه همکاری های گردشگری دریایی میان دو کشور شد.

وی با اشاره به در حال ساخت بودن کشتی مدرن توریستی در بندر آستراخان روسیه گفت: با ایجاد جهت گردشگری دریایی میان دو کشور می توان در جهت توسعه گردشگری و جا به جایی مسافر گام برداشت، موضوعی که با استقبال طرف روس می توان برنامه ریزی لازم جهت فعال شدن جهت گردشگری دریایی میان بنادر آستراخان و منطقه آزاد انزلی و ایران را در دستور کار قرار داد.

وی افزود: علاوه بر این، رویکرد سازمان منطقه آزاد انزلی ایجاد گردشگری دریایی در میان بنادر ایرانی دریای خزر به وسیله احداث اسکله های مارینا با همکاری نهادهای دولتی و بخش خصوصی می باشد، برنامه ای که در بخش نخست آن در آینده نزدیک جهت گردشگری دریایی میان اسکله مارینا این منطقه و بندر انزلی آغاز به فعالیت می نماید.

رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در خاتمه با اشاره به نقش مثبت این اجلاس گفت: در چارچوب توافق ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا، انعقاد قرار داد تجارت ترجیحی میان ایران و کشورهای عضو و کاهش عوارض گمرکی در دستور کار واقع شده است که در کنار برطرف موانع موجود در مبادلات بانکی دو کشور، می تواند زمینه افزایش مبادات فی مابین را پدید آورد.

به گزارش خبرنگار خبرنگاران، منطقه آزاد انزلی تنها منطقه آزاد ایران در حاشیه خزر است و کشورهای حاشیه دریای خزر، ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس و آسیای جنوب شرقی عمده بازارهای صادرات و واردات محصولات به وسیله منطقه آزاد انزلی هستند.

قرار دریافت در جهت کریدور بین المللی شمال - جنوب، دارابودن موقعیت ویژه در زمینه ارتباط با کشورهای حاشیه دریای خزر، همجواری با بنادر آستراخان و لاگان در روسیه، راسنودسک در ترکمنستان، اکتائو در قزاقستان و باکو در آذربایجان، دسترسی به وسیله راه های مناسب، به بازارهای مصرف کشورهای CIS، نزدیکی به فرودگاه بین المللی رشت از جمله مزایای منطقه آزاد انزلی است.

مزایای قانونی همچون امکان ثبت، مالکیت و مشارکت سرمایه گذاران خارجی تا میزان 100 درصد در منطقه، امکان فعالیت بانک ها و موسسات اقتصادی - بیمه ای در این منطقه، معافیت اقتصادیاتی 20 ساله بر درآمد و دارایی از تاریخ بهره برداری هرگونه فعالیت اقتصادی، وحدت مدیریت در ارائه کلیه خدمات به سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی، اقدامات سازمان در مورد خلق مزایا و معافیت های جدید برای فعالان اقتصادی - تولیدی، فعالیت بورس کالای منطقه، رونق فضای تجاری با اجرای مصوبه کالای همراه مسافر و برگزاری پانزدهمین اجلاس اتاق های بازرگانی کشورهای حاشیه دریای خزر زمینه ساز رونق فضای کسب و کار در محدوده منطقه شده است.

6030

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: ایرنا
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 1465

به "خبرنگاران مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی خواهان ایجاد شرکت مدیریت صادرات در روسیه شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی خواهان ایجاد شرکت مدیریت صادرات در روسیه شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید