انجام واکسیناسیون همگانی با سه واکسن خارجی ، واردات واکسن آسترازنکا متوقف می گردد؟

به گزارش نوای پرنده پارسی، مدیر روابط عمومی وزارت بهداشت با اعلام این خبر که واکسیناسیون عمومی تا آخر امسال به اتمام می رسد گفت: به صورت خوشبینانه این فرآیند می تواند تا انتها سال 2021 هم تمام گردد تا مردم به زندگی عادی بازگردند.

انجام واکسیناسیون همگانی با سه واکسن خارجی ، واردات واکسن آسترازنکا متوقف می گردد؟

به گزارش خبرنگاران، کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو در برنامه تهران ما سلامت رادیو تهران در خصوص پیغام نوروزی وزیر بهداشت درباره واکسیناسیون تمام جمعیت هدف تا خاتمه سال 1400 گفت: با توجه به اینکه کادر درمان و مدافعان سلامت در سال گذشته به طور مداوم در خدمت مردم و در مقابله با ویروس کرونا و بحران ناشی از آن بودند؛ وزیر بهداشت در 30 اسفند با حضور نمادین در بیمارستان فیروزگر تهران ضمن عرض ارادت به شهدای مدافع سلامت و خانواده های آنها از زحمات کادر درمان هم تقدیر کردند.

واکسیناسیون تا خاتمه سال به اتمام می رسد

سخنگوی سازمان غذا و دارو در ادامه با اشاره به برنامه های پیش بینی شده وزارت بهداشت و کمیته ملی واکسن در انجام فرایند واکسیناسیون عمومی گفت: طبق این برنامه ها به رغم همه محدودیت هایی که در تمامی جهان حتی برای فراوریکنندگان واکسن وجود داشت با اتکا به دانش داخلی با موفقیت نسبی مراحل فراوری واکسن ایرانی و خرید واکسن از سبد کواکس، پیش بینی می گردد طبق برنامه اجرا شده تا خاتمه 1400 و حتی به صورت خوشبینانه تا خاتمه 2021 میلادی واکسیناسیون همگانی انجام گردد. امیدواریم فراوری واکسن مشترک ما با کشورهای همکار و واکسن ملی در هفته های آینده به فراوری انبوه برسد و به تبع آن با رشد پلکانی واکسیناسیون روبرو باشیم. در حال حاضر کادر درمان و همکاران ما در خط مقدم درمان در حال واکسینه شدن هستند در کنار این همکاران واکسیناسیون سالمندان و جانبازان آسایشگاه ها و عزیزانی که درگیر پسماندهای عفونی هستند.

وی گفت: در ابتدای بهار به خاتمه می رسد و بلافاصله پس از آن وارد فاز دوم می شویم.در این فاز افراد بالای 65 سال و بیماران زمینه ای 16 تا 64 سال جای دارند. به نظر می رسد با ورود واکسن های داخلی به بازار در هفته های خاتمهی بهار واکسیناسیون به صورت جهشی افزایش یافته و در تابستان به اوج برسد و در پاییز و حداکثر زمستان، واکسیناسیون عمومی با ایمنی جمعی انجام گردد و پس از این دوره اعلام خارج شدن از اپیدمی را خواهیم داشت و به زندگی عادی باز خواهیم گشت.

توقف واردات واکسن آسترازنکا ؛ در صورت تایید عوارض غیر عادی

جهانپور درباره واکنش های منفی درخصوص واکسن وارداتی آسترازنکا و با اعلام این که هنوز خبری از واردات این واکسن به کشور نیست خاطر نشان کرد: اگر این واکسن از روسیه و کره جنوبی وارد کشور گردد فعلا مجوز اولیه مستندات علمی بهداشت جهانی را دارد. طبق پیش بینی ها قرار است در فصل بهار واردات واکسن آسترازنکای کره جنوبی از سبد کواکس آغاز گردد. با توجه به اشکالات احتمالی این واکسن به ویژه در بعضی از کشورهای اروپایی، رصد یافته های جدید ناشی از واکسیناسیون عمومی این واکسن در کشورهای مختلف در دستورالعمل وزارت بهداشت، کمیته ملی واکسن و سازمان غذا و دارو نهاده شد.

وی اضافه نمود: بهداشت جهانی و EMA و بسیاری از سازمان های غذا و داروی کشورهای اروپایی این واکسن را تایید کردند و تزریق دوباره این واکسن آغاز شده است ولی همچنان ما مستندات کشورهای مختلف را آنالیز می کنیم. تا این لحظه تصمیم جدیدی مبنی بر عدم واردات این واکسن گرفته نشده است. در صورتیکه بر اساس مستندات، عوارض این واکسن به فواید آن غلبه کند واردات آن متوقف خواهد شد و در صورت آغاز واکسیناسیون فرایند این فرآیند متوقف می گردد ولی فعلا چنین چیزی وجود ندارد و با توجه به تایید و آغاز مجدد تزریق این واکسن در کشورهای توسعه یافته، پیش بینی توقف آن را نداریم ولی همچنان اگر عوارض غیر عادی این واکسن گزارش گردد استفاده و یا واردات آن متوقف خواهد شد. اگرچه هنوز این واکسن وارد کشور نشده است.

واکسیناسیون همگانی با سه واکسن در حال اجرا است

مدیر روابط عمومی وزارت بهداشت تاکید نمود: واکسیناسیون کشوری در حال حاضر با واکسن های سینوفارم (چین)، اسپوتنیک B (روسیه) و کواکسین(هند) انجام می گردد .حدود 700 هزار واکسن در روزهای اخیر در شبکه بهداشتی کشور توزیع شده و ده ها هزار نفر از اعضای کادر درمان از آن استفاده نموده یا استفاده خواهند کرد. تا کنون عوارض جدی قابل توجهی در خصوص این سه واکسن گزارش نشده و این فرایند ادامه خواهد داشت. پنج واکسن در کشور ما تایید شده و با ورود واکسن های دیگر فرایند واکسیناسیون بر اساس اولویت ها ادامه پیدا خواهد نمود.

واکسن های کرونای ایرانی در صف تایید و فراوری انبوه

جهانپور در ادامه درباره واکسن های فراوریی ایران هم اعلام کرد: یک واکسن مشترک با کشور کوبا و انستیتو پاستور در حال ساخت است. فاز 1 و 2 مطالعات بالینی آن در کوبا اجرا شده و فاز 3 آن هم در کوبا آغاز شده است. 100 هزار دوز از این واکسن وارد کشور شده و با فاصله ای دو هفته ای فاز 3 بالینی این واکسن در کشور آغاز می گردد. البته به محض تایید گزارش های فاز 3 این واکسن، واکسیناسیون عمومی و فراوری انبوه آن در ایران و کوبا آغاز می گردد.

وی اضافه نمود: فاز 2 واکسن برکت تا خاتمه فروردین به خاتمه می رسد. و با توجه به گزارش های موفقیت آمیز به نظر می رسد این واکسن به فاز 3 وارد و اواخر بهار وارد فاز فراوری انبوه شده و برای واکسیناسیون عمومی مورد استفاده قرار گیرد.

جهانپور اعلام کرد: واکسن شرکت میلاد داروی نور، زیر مجموعه وزارت دفاع با عنوان واکسن فخرا وارد فاز 1 مطالعات بالینی شده و به نظر می رسد تا اواخر تابستان در دسترس باشد.

سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: واکسن رازی هم روزهای خاتمهی فاز یک را می گذراند و در صورت تایید وارد فاز 2 خواهد شد. به نظر می رسد این واکسن هم در اواخرتابستان و اوایل پاییز در دسترس عموم خواهد بود.

وی اضافه نمود: علاوه بر واکسن های مذکور چندین موسسه تحقیقاتی واکسن هایی را در مرحله مطالعات پیش بالینی و حتی مرحله بالینی دارند و در صورت تایید در پاییز و زمستان آینده به فراوری انبوه می رسند.

منبع: رادیو تهران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 26 فروردین 1400 بروزرسانی: 26 فروردین 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 6523

به "انجام واکسیناسیون همگانی با سه واکسن خارجی ، واردات واکسن آسترازنکا متوقف می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انجام واکسیناسیون همگانی با سه واکسن خارجی ، واردات واکسن آسترازنکا متوقف می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید