گزارش، محققان درباره رفتار کرونا در فصل گرم چه پیش بینی می کنند؟

به گزارش نوای پرنده پارسی، محققان حوزه ویروس شناسی انسانی پیش بینی های جدیدی درباره رفتار ویروس کرونای جدید که عامل بیماری کووید-19است مطرح کرده اند.

گزارش، محققان درباره رفتار کرونا در فصل گرم چه پیش بینی می کنند؟

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران- همزمان با گسترش شیوع ویروس کرونای جدید (SARR-CoV-2) و بیماری ناشی از آن (کووید-19) در سراسر جهان سئوالات و شبهات متعددی درباره رفتار این ویروس و مقایسه آن با سایر بیماری های ناشی از گونه های دیگر این ویروس پیش کشیده است.

یکی از مهم ترین پرسش ها در این روزها رفتار کرونای جدید در شرایط آب و هوایی گرم است و برآورد هایی مطرح شده که با شروع فصل بهار و فصل گرما این ویروس نیز تضعیف شده و به مرور از زندگی مردم جهان رخت برخواهد بست.

ده ها ویروس در خانواده کروناویروس ها وجود دارند اما فقط 7 گونه آن انسان ها را بیمار می کنند. 4 نوع از این ویروس ها در انسان حالت هایی شبیه سرماخوردگی های خفیف ایجاد می کنند و 3 مورد دیگر که گمان می رود از حیوانات به ایران منتقل شده باشند مرگبارتر هستند.

کرونای جدید یکی از 3 نوع کرونای مرگبار است و آنچه موجب شکل گیری شائبه ها درباره از بین رفتن آن در فصل گرم شده مقایسه رفتار آن با سایر ویروس های این گونه است. آنفولانزا در شرایط آب و هوایی سرد و خشک شیوع پیدا می کند و به همین سبب هم هست که زمستان در نیمکره شمالی کره زمین فصل آنفولانزا به شمار می رود.

آیا کرونا هم مانند آنفولانزا رفتار فصلی خواهد داشت؟

پژوهش های علمی که تا به حال بر روی کرونای جدید انجام گرفته اند به هیچ قطعیتی درباره اینکه سیر شیوع کرونای جدید با شروع فصل گرم نزولی خواهد شد، نرسیده اند. بسیاری از پژوهشگران گفته اند برای پیش بینی درباره اینکه ابتلا به کرونای جدید با تغییر فصل کاهش پیدا می کند هنوز خیلی زود است.

استوارت وستون از محققان دانشگاه مریلند که فعالانه در حال پژوهش بر روی SARR-CoV-2 است می گوید: امیدوارم این ویروس هم رفتار فصلی از خودش نشان دهد، اما سخت است بتوانیم بفهمیم اینطور است یا نه.

بسیاری از پزشکان و محققان منتظرند ببینید با شروع فصل گرم چه تغییراتی در رفتار کرونای جدید ایجاد خواهد شد. اما از طرف دیگر محققانی دیگر از شواهد و داده های موجود برای طرح فرضیه هایی در خصوص اثر گرما بر روی رفتار این ویروس استفاده کرده اند. پژوهش هایی که در آنها به مقایسه شرایط شیوع کووید-19 در نقاط گرم تر و سردتر کره زمین پرداخته می شود در همین دسته قرار می گیرند.

در برخی از تحقیقاتی که در این باره در جهان اجرا شده این فرضیه مطرح شده که مناطقی که کرونا در آنها تلفات بیشتری داشته از الگوهای آب و هوایی مشابهی برخوردار بوده اند.

به عنوان مثال، گروهی از پژوهشگران دانشگاه مریلند در پژوهش خود به این نتیجه رسیده اند تا تاریخ 5 مارس 2020 (15 اسفندماه) واقع شدن کشورها در شرق و غرب کره زمین، تأثیری بر شیوع معنادار بیماری در میان اجتماعات نداشته و از آن طرف شمالی و جنوبی بودن الگویی برای پیش بینی نسبی نرخ شیوع بیماری در اختیار قرار داده است.

نتایج تحقیق این گروه از پژوهشگران نشان می دهد کانون های جدید شیوع بیماری (ایران، کره جنوبی، شمال ایتالیا) تقریباً همگی روی مدار 30 تا 50 درجه شمالی کره زمین قرار دارند.

محققان گفته اند بعد از ظهور غیرمنتظره بیماری در ایران، این نقشه را تهیه کرده اند. از آن زمان به بعد مناطق جدیدی که شیوع در جمعیت قابل توجهی داشته اند شمال غرب ایالات متحده و فرانسه بوده اند (شکل بالا).

نکته قابل توجه آنکه در همان بازه زمانی، کووید-19 شیوع قابل توجهی در نزدیک ترین کشورها به مرز شمالی و جنوبی چین نداشته است. همچنین شمار بیماران و فوت های گزارش شده در جنوب شرق آسیا (زیر عرض جغرافیایی 30 درجه) نسبت به مناطق معتدل تری که در بالا ذکر شد، بسیار کمتر بوده است.

بررسی ها درباره دما و رطوبت هوا نیز نتایج مشابهی به دست می دهند. پژوهشگران دانشگاه مریلند می گویند بین متوسط دمای هوای شهر ووهان در ژانویه 2020 (زمان شیوع بیماری در این شهر) و دمای سایر نقاط آلوده در فوریه 2020 و همچنین رطوبت آنها شباهت های شگفت آوری وجود دارد. دمای هوا در ایستگاه های هواشناسی فرودگاه ها این مناطق بین 4 تا 9 درجه سانتی گراد و در داخل شهرها به دلیل عوامل تأثیرگذار شهری اندکی بالاتر و بین 5 تا 11 درجه بوده است.

محققان بر اساس نتایج این پژوهش، ضمن تأکید بر اینکه هر گونه پیش بینی درازمدت در حال حاضر سخت است گفته اند می توان انتظار داشت که در ماه های آینده و نزدیک شدن تابستان کووید-19 در مناطقی که شیوع گسترده ای داشته به شدت کاهش یابد.

این مدل همچنین پیش بینی کرده با شروع تابستان در نیمکره شمالی کرونای جدید ممکن است در مناطق استوایی شیوع کمی مشابه آنفولانزا داشته باشد و همزمان در نیمکره جنوبی شیوع پیدا کند.

یک سناریویی احتمالی دیگر این است که کووید-19 در تابستان نتواند خودش را در مناطق استوایی و نیمکره جنوبی حفظ کند (درست مثل اتفاقی که در سال 2003 برای سارس افتاد) و به کل از بین برود. علی رغم این، فرایند رو به فزونی موارد ابتلا به این ویروس در نقاط مختلف جهان، این سناریو را فعلاً بسیار بعید و دور از انتظار می کند.

الگوی دمایی که در پژوهش محققان مریلند به آن اشاره شده را تا حدی می توان با داده های اعلام شده درباره میزان شیوع کرونا در استان های مختلف ایران نیز انطباق داد. این آمارها نشان می دهند شیوع کووید-19 غالباً در مناطقی از کشورمان که بالاتر از عرض جغرافیایی 30 درجه شمالی واقع شده اند بیشتر و در مناطق پایین تر از آن عرض جغرافیایی کمتر بوده است.

با این حال تقریباً همه محققانی که در حال پژوهش درباره SARR-CoV-2 هستند تأکید دارند این ویروس، ویروسی جدید است و هر نوع یافته درباره آن را باید با نهایت احتیاط تفسیر کرد. گذشت زمان احتمالاً پاسخ بسیاری از معماها و ابهامات درباره رفتار این ویروس را آشکار خواهد کرد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 14 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 4021

به "گزارش، محققان درباره رفتار کرونا در فصل گرم چه پیش بینی می کنند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش، محققان درباره رفتار کرونا در فصل گرم چه پیش بینی می کنند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید