75 درصدی تجهیزات مجتمع&zwnjهای پرورش ماهی در دریا بومی &zwnjسازی شده است

به گزارش نوای پرنده پارسی، خبرگزاری خبرنگاران-رئیس سازمان شیلات ایران گفت: با استفاده از دانش شرکت های دانش بنیان و کارخانجات داخلی، بیش از 75 درصد از تجهیزات مجتمع های پرورش ماهی در دریا در داخل بومی سازی و تولید می شود.

75 درصدی تجهیزات مجتمع&zwnjهای پرورش ماهی در دریا بومی &zwnjسازی شده است

به گزارش سرویس اقتصادی خبرنگاران، نبی الله خون میرزایی گفت: مجموع تولیدات شیلاتی، بیش از یک میلیون و 280 هزار تن است و مصرف سرانه هم در این 4 دهه از یک کیلوگرم به بیش از 13 کیلوگرم رسیده است، همچنین تراز تجاری بخش شیلاتی همواره مثبت بوده و حدود 400 تا 500 میلیون دلار ارزش صادراتی این محصولات است.

وی در رابطه با تاثیر مسائل اقتصادی و پاندمی کووید 19 بر فعالیت های شیلاتی گفت: مسائل اقتصادی ناشی از تحریم ها و پاندمی کووید 19 بر فعالیت های شیلاتی، مصرف و صادرات تاثیرگذار بوده و اثرات آن هم ادامه دارد.

خون میرزایی در رابطه با نحوه ارتقای مصرف سرانه آبزیان گفت: فعالیت های ترویجی مختلفی باید در بخش شیلات انجام شود که یکی از آنها فرهنگ سازی مصرف از دوران کودکی تا بزرگسالی است.

وی افزود: دسترسی آسان به فرآورده های شیلاتی در افزایش میزان مصرف این محصولات موثر است که در این رابطه بازارچه ها، بازارها، مراکز سنتی عرضه، فروشگاه ها و رستوران ها در سراسر کشور درحال توسعه و گسترش است.

وی با اشاره به اینکه تولیدات شیلاتی متناسب با طبقات مختلف اجتماعی است، عنوان کرد: ارزانترین نوع آبزیان، ماهیان گرمابی هستند که از جمله با کیفیت ترین پروتئین های حیوانی محسوب می شوند، همچنین ماهیان پرورشی یا صیادی هم قیمت بالاتری در سبد محصولات شیلاتی قرار دارند.

خون میرزایی افزود: نمونه ارزان قیمت دیگر آبزیان، ماهی تیلاپیا است که سال گذشته بیش از 500 تن در کشور تولید شده و این تولید در حال توسعه است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در رابطه با تولید تیلاپیا در کشور گفت: در توافق اولیه با سازمان محیط زیست، 4 استان سمنان، یزد، خراسان جنوبی و تهران برای پرورش این ماهی در نظر گرفته و مقرر شد، از ظرفیت های تکثیر و پرورش در استان کرمان هم استفاده کنیم.

وی افزود: با توجه به اینکه تولید این نوع ماهی در کشور انجام می شود و سایر آبزیان هم به میزان بالا در داخل کشور وجود دارد، به واردات تیلاپیا نیازی نداریم.

خون میرزایی در رابطه با ذخایر دریای خزر عنوان کرد: با سهل انگاری هایی که در دهه های گذشته توسط کشورهای حاشیه دریای خزر انجام شده، ذخایر این دریا به خصوص گونه های ماهیان خاویاری کاهش یافت.

وی افزود: از 10 سال پیش تا به امروز، کشورهای حاشیه دریای خزر صید تجاری گونه های مختلف در این دریا را ممنوع کرده اند و ما هم پایبند این تفاهم نامه هستیم و در سال گذشته به منظور بازسازی ذخایر دریایی بیش از 270 میلیون قطعه انواع آبزیان را در دریای شمال و جنوب رهاسازی کردیم.

خون میرزایی گفت: تعداد قایق ها و لنج های غیر مجاز و بی هویت در خلیج فارس و دریای عمان، بیش از ناوگان صیادی مجاز ما است که بیشترین آسیب را به ذخایر آبزیان در نوار ساحلی و محدوده صید ساحلی صیادان سنتی وارد می کنند.

وی افزود: سال گذشته بیش از 180 هزار تن قزل آلا و بیش از 220 هزار تن انواع ماهیان گرم آبی در کشور تولید شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: ایران رتبه اول جهان را در پرورش ماهی قزل آلا در آب های شیرین دارد، همچنین در پرورش کپور ماهیان هم رتبه خوبی را به خود اختصاص داده ایم.

وی با اشاره به استفاده از ظرفیت های سیستم های بازچرخانی و تصفیه آب گفت: استفاده دو منظوره از آب های کشاورزی و به کار بردن سیستم های بازچرخانی و تصفیه آب می تواند ظرفیت های خوبی را در آب های داخلی برای ما به وجود آورد تا بتوانیم اما رویکرد بلندمدت ما تکیه بر ظرفیت های دریا است.

خون میرزایی ادامه داد: در دریای خزر حدود یک میلیون تن و در خلیج فارس و دریای عمان 3.7 میلیون تن محدوده مطالعه و ظرفیت سنجی شده برای پرورش ماهی در دریا داریم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در رابطه با فعالیت ناوگان صید ترال اظهار کرد: ناوگان صید ترال، شامل پنج ناوگان از جمله ناوگان صید صنعتی گروه فردوس با 9 فروند کشتی است که در دریای عمان فعالیت می کند و صید ماهیان مرکب، سلطان ابراهیم و حسون را برعهده دارد؛ دوم، ناوگان فانوس ماهیان با 93 فروند کشتی است تا مهرماه فعالیت داشتند و از آبان ماه تنها 15 فروند از آنها فعال بوده و مابقی به دلیل اعمال ضوابط سختگیرانه از جانب شیلات فعالیت خود را محدود کرده اند.

وی ادامه داد: ناوگان سوم و چهارم صید ترال، ناوگان های کیش با 9 فروند و طبس با 10 فروند کشتی هستند که صید ماهیان یال اسبی را انجام می دهند و ناوگان پنجم، ناوگان خرد و پرتعداد ترال میگو در کشور است که عمدتاً قایق و لنج هستند و در استان های خوزستان، بوشهر و هرمزگان فعالیت می کنند.

رئیس سازمان شیلات ایران با اشاره به ممنوعیت صید فانوس ماهیان گفت: بر اساس تفاهم نامه اولیه که ما بین سازمان شیلات ایران، موسسه تحقیقات علوم شیلاتی و کنندگان عضو کمیسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی صورت گرفت مقرر شد، از اول آذر صید فانوس ماهیان در خلیج فارس و دریای عمان متوقف شود و همزمان با برنامه توقف به منظور آیش ذخایر، برنامه پایش ذخایر، مطالعات و به روزرسانی توسط موسسه تحقیقات شیلاتی و با همراهی فراکسیون محیط زیست مجلس انجام گیرد.

وی با اشاره به این نکته که هیچ کشتی در این ناوگان حق دریاروی ندارد، گفت: یگان حفاظت به هیچ کدام از کشتی های صید فانوس ماهیان مجوز خروج از اسکله را نمی دهد، بنابراین نیروی دریابانی مانع ورود کشتی های بدون مجوز به آب های دریای خلیج فارس و دریای عمان می شود.

خون میرزایی در رابطه با محدوده صیدگاهی و عمق صید ناوگان های مجاز صیادی، گفت: فانوس ماهیان در عمق 200 تا 400 متر و ماهیان یال اسبی در عمق 50 متر زندگی می کنند، بنابراین ناوگان فردوس، کیش و طبس در محدوده صیدگاهی بیش از 12 مایل از ساحل و تا عمق 200 تا 400 متر فعالیت دارند.

وی افزود: ناوگان فردوس، ناوگان ترال کف است که این صید را در آب های چابهار انجام می دهد، البته فعالیت آن در مهرماه سرانجام یافته و در نیمه دوم امسال مجوز صید ندارد.

خون میرزایی با اشاره به صید و صیادی در اقیانوس هند گفت: بزرگترین ناوگان ما در اقیانوس هند مستقر بوده که شامل 800 فروند شناور است و عمدتاً در غرب اقیانوس هند و شرق آفریقا فعالیت می کنند.

وی افزود: ما در کل اقیانوس هند رتبه دوم صیادی را داریم اما در غرب اقیانوس هند در رتبه اول قرار داریم و این شناورها در سال حدود 140 تا 150 هزار تن انواع آبزیان صید می کنند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در رابطه با صید میگو از دریا گفت: از ناوگان صید میگو از دریا حدود 8 هزار تن میگو به دست می آوریم اما عمده میگوی کشور به صورت پرورشی تولید می شود.

خون میرزایی ادامه داد: در سال 98، در 12 هزار هکتار مزارع پرورش میگوی کشور بیش از 46 هزار تن میگو تولید شده است.

وی افزود: امسال با توجه به محدودیت ها و نوسانات ارزی که در بهمن و اسفند داشتیم و همچنین افزایش قیمت نهاده ها، مولدین و سایر ملزومات، سطح زیر کشت میگو نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده و به حدود 18 هزار هکتار مزرعه آماده رسیده است، بنابراین پیش بینی می کنیم که در سال 99 برداشت میگو بیش از سال 98 باشد.

کدM-ch2531

دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 17 مرداد 1400 بروزرسانی: 17 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 5785

به "75 درصدی تجهیزات مجتمع&zwnjهای پرورش ماهی در دریا بومی &zwnjسازی شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "75 درصدی تجهیزات مجتمع&zwnjهای پرورش ماهی در دریا بومی &zwnjسازی شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید