یمن، اوضاع مأرب در آستانه فتح نهایی؛ از آرم انصارالله تا فرار فرماندهان نظامی ائتلاف سعودی

به گزارش نوای پرنده پارسی، همزمان با پیشروی های برق آسای ارتش و کمیته های مردمی یمن به سوی شهر مأرب، گزارش های دریافتی از پر شدن این شهر از آرم های انصارالله و فرار فرماندهان نظامی ائتلاف سعودی و هرج و مرج در این شهر، حکایت دارد.

یمن، اوضاع مأرب در آستانه فتح نهایی؛ از آرم انصارالله تا فرار فرماندهان نظامی ائتلاف سعودی

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از البوابه، منابع محلی در شهر مأرب فاش کردند که ساکنان خود را آماده استقبال از نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن می کنند.

این منابع بیان کردند: همزمان نیروهای ویژه وابسته به ائتلاف سعودی و شبه نظامیان آن دست به بازداشت های گسترده ساکنان این شهر تحت بهانه هسته های خفته صنعا زده اند.

همزمان منابع محلی گزارش دادند: شهر در آستان فتح شدن به دست نیروهای صنعا قرار گرفته است و شاهد نوعی هرج و مرج است.

این منابع بیان کردند: در حالی که نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن به دروازه های شهر نزدیک شده اند، بسیاری از سرکرده های ائتلاف سعودی از شهر گریخته اند.

منابع مذکور به غارت انبارهای سلاح وابسته به تیپ موسوم به الحسم به دست افراد مسلح قبایل اشاره کردند و اینکه نیروهای ائتلاف سعودی و پلیس نظامی وابسته به آنها ناتوان از مقابله با غارت انبار تسلیحاتی در مأرب است.

اوضاع شهر مأرب در آستانه آزادی

پیروزی های نظامی نیروهای صنعا طی ساعات گذشته معادله جدیدی را ایجاد کرده است و موازنه جنگ در شهر مأرب را برهم زده است.

نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن دست به پیشروی گسترده زده اند و لحظه به لحظه به ورودی شهر مأرب نزدیک و نزدیکتر می شوند و این همزمان با استقبال ساکنان شهر از نیروهای صنعاست.

نیروهای صنعا طی ساعات گذشته پیروز به پاکسازی مراکز راهبردی در جبهه های غربی و شمال غربی شهر مأرب شده اند و جنگ را به مناطق نزدیک به محله های غربی شهر کشانده اند و این در شرایطی است که آخرین خطوط دفاعی نیروهای ائتلاف در شهر از هم فروپاشیده است.

حمله برق آسای نیروهای صنعا

منابع محلی در مأرب اعلام کردند که نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن در حال نبرد سنگین با نیروهای ائتلاف سعودی و تروریستهای القاعده در شمال و غرب شهر مأرب هستند.

نیروهای صنعا در شرق الطلعه الحمراء دست به عملیات نظامی بزرگ زده اند.

حملات جنگنده های سعودی لحظه ای متوقف نمی شود

منابع محلی در مأرب از تلاش مذبوحانه جنگنده های سعودی برای ممانعت از پیشروی های نیروهای صنعا به سوی شهر خبر می دهند تا نظامیان و تروریست های القاعده را نجات دهند به طوری که طی ساعات گذشته بیش از 44 حمله به مواضع نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن در حومه شهر انجام داده اند و 14 حمله به تنهایی در وادی جبل المشجح بوده است.

این منابع بیان کردند که این حملات گسترده مانع پیشروی نیروهای صنعا به سوی شهر مأرب و پاکسازی مناطق جدید و راهبردی از سوی آنها نشده است.

نیروهای صنعا پشت دروازه های مأرب

با وجود حملات هوایی هدفمند برای توقف حرکت نیروهای صنعا اما این نیروها به حرکت خود به سوی شهر ادامه می دهند و روز به روز مناطق بیشتری را به کنترل خود در می آورند.

نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن از سمت شمال و غرب و شرق به شهر مأرب نزدیک شده اند.

این نیروها با پیشروی از سمت غرب و جبهه صرواح و از تپ های سنجر و حرمل به سمت جاده آسفالت در حرکت هستند و فاصله باقیمانده نیروهای صنعا از جاده آسفالته تحت کنترل نیروهای صنعا تا مرکز شهر مأرب فقط 5 کیلومتر است.

در شمال این شهر هم نیروهای صنعا ضمن دفع یورش نیروهای ائتلاف سعودی و القاعده به سمت العلم الابیض پیروز به پیشروی به سمت جاده مواصلاتی بین المللی میان ورودی شرقی شهر مأرب و جاده عبوری استان حضرموت و گذرگاه مرزی الودیعه با عربستان پیشروی کردند.

تلفات سنگین نیروهای ائتلاف سعودی

طبق اذعان مسئولان دولت منصور هادی بیش از 70نفر از نیروهای ائتلاف طی ساعات گذشته در حومه شهر مأرب کشته و ده ها نفر دیگر زخمی شده اند.

طبق گزارش خبرگزاری فرانسه، بیش از 22 نفر از نیروهای ائتلاف سعودی که پنج نفر از آنها را افسران تشکیل می دهند کشته و ده ها نفر از نیروهای آن زخمی شده اند.

این تلفات در وادی المشجح و الکساره در شمال غرب شهر مأرب واقع در 120 کیلومتری شرق صنعا به نیروهای ائتلاف وارد شده است.

هرج و مرج شدید در شهر مأرب

پیشروی های نیروهای صنعا در ورودی های شهر مأرب سبب سرخوردگی نیروهای صنعا و شبه نظامیان وابسته به آن شده است و کنترل اوضاع از دست آنها خارج و سبب اجرای تدابیر شدید امنیتی در داخل این شهر شده است.

از شهر گزارش می رسد که غارت و هرج و مرج زیاد شده است. محموله های نفتی که از صافر به سمت شهر مأرب می آید هدف غارت قرار گرفته و سبب بحران فرآورده های نفتی در این شهر و قطع برق در بیشتر محله های شهر از جمله محله الروضه شده است.

این در شرایطی است که نیروهای ائتلاف اقدام به احداث خاکریز و حفر خندق در غرب شهر و آماده شدن برای جنگ های خیابانی کرده اند.

نیروهای زیادی در اطراف هتل بلقیس که افسران سعودی اتاق عملیات ائتلاف و فرماندهان نظامی دولت هادی در آن مستقر هستند، حضور یافته اند؛ موضوعی که ساکنان شهر آن را به منزله فتح قریب الوقوع شهر به دست نیروهای صنعا دانسته اند.

فرار فرماندهان از شهر مأرب

شهر مأرب شاهد فرار بسیاری از فرماندهان نظامی عالی رتبه نیروهای ائتلاف سه سمت استان حضرموت و عربستان است.

اخبار ضد و نقیضی درباره فرار صغیر بن عزیز رئیس ستاد دولت هادی از شهر مخابره شده است.

برخی از خروج وی از شهر به منظور توضیح درباره علل شکست های سریع نیروهای ائتلاف در این شهر خبر داده و برخی از خروج وی به بهانه همراهی معمر الاربانی وزیر اطلاع رسانی دولت هادی پس از اینکه وی فهمیده است که شهر در آستانه فتح شدن به دست نیروهای انصارالله قرار گرفته است، خبر داده اند.

منابع یمنی از فرار مفرح بحیبح المرادی فرمانده محور بیجان و تیپ 25 مکانیزه از شهر به سمت شهر سیئون در استان حضرموت خبر دادند.

استقبال پرشور از نیروهای صنعا با آرم انصارالله

شهر مأرب در استانه فتح آن به دست نیروهای صنعا پر شده است از آرم انصارالله یمن که نیروهای ائتلاف سعودی این را تاب نیاورده به بازداشت گسترده ساکنان روی آورده اند.

انتفاضه علیه نیروهای هادی در استان ابین یمن

منابع یمنی از تظاهرات گسترده مردمی در استان ابین در جنوب یمن علیه نیروهای هادی خبر دادند و اعلام کردند که تظاهرات کنندگان نیروهای ائتلاف سعودی و هادی را مسئول اوضاع کنونی این استان دانستند وخواستار خروج متجاوزان و عدم دخالت در امور داخلی یمن شدند.

این در حالی است که نیروهای هادی تجهیزات نظامی جدیدی به شهر شقره در استان ابین در جنوب یمن وارد کردند.

سوء قصد به جان سرکرده نیروهای سعودی و استاندار هادی در مأرب

برخی منابع آگاه از سوء قصد به جان سرکرده نیروهای سعودی در مأرب و سلطان العراده استاندار مأرب وابسته به دولت منصور هادی، خبر دادند.

bestcanadatours.com: تور کانادا | با تور کانادا سفر کنید، ویزای کانادا، تور کانادا ارزان، قیمت تور کانادا نوروز، بهار، پاییز، تابستان، زمستان را با ما تجربه کنید.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 6667

به "یمن، اوضاع مأرب در آستانه فتح نهایی؛ از آرم انصارالله تا فرار فرماندهان نظامی ائتلاف سعودی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یمن، اوضاع مأرب در آستانه فتح نهایی؛ از آرم انصارالله تا فرار فرماندهان نظامی ائتلاف سعودی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید