چاپ 3 بعدی بافت، رباط و تاندون ها بالاخره ممکن شد

به گزارش نوای پرنده پارسی، مهندسان پزشکی موفق به چاپ 3 بعدی رباط ها و تاندون های انسانی شده اند که امید را در بیماران مبتلا به پارگی عضله، رباط و دیسک کمر زنده نگه می دارد.

چاپ 3 بعدی بافت، رباط و تاندون ها بالاخره ممکن شد

به گزارش خبرنگاران و به نقل از ساینس، پیشرفت در فناوری چاپ سه بعدی به محققان پزشکی اجازه داده تا ناممکن ها را ممکن نمایند و رباط و تاندون انسان را چاپ نمایند.

این نوآوری حاصل کوشش مهندسان زیست پزشکی دانشگاه یوتا(Utah) است. فرآیند جدید می تواند به بیماران مبتلا به آسیب تاندون و رباط یاری کند تا زودتر بهبود یابند یا به طور کامل بافت جدیدی برای بیمار فراهم کند.

تحقیق و توسعه این پروژه دو سال زمان برد. مهندسان سلول های بنیادی را از چربی بدن بیمار گرفته و آنها را بر روی یک لایه هیدروژل چاپ کردند. این هیدروژل به رشد سلولی در آزمایشگاه یاری می نماید و یک رباط یا تاندون را در این فرآیند تشکیل می دهد. سپس این بافت جدید به ناحیه آسیب دیده وارد می گردد.

چاپ موفقیت آمیز رباط ها و تاندون های بدن کار بسیار سخت و مهمی است، زیرا به دلیل نزدیکی به استخوان و عضله از سلول های مختلف در الگوهای مختلف تشکیل شده اند.

پروفسور رابی بولز، استادیار زیست پزشکی دانشگاه یوتا گفت: این دستاورد اجازه خواهد داد که بیماران بتوانند بافت های جایگزین را بدون جراحی های اضافی و بدون احتیاج به برداشت بافت از دیگر قسمت های بدن، دریافت نمایند.

وی اضافه نمود: تکنیک ما به شیوه ای بسیار کنترل شده، الگو و سازمان سلول هایی که قبلا با فناوری های قبلی امکان ایجاد آنها نبود را ایجاد می نماید که به ما اجازه می دهد تا به طور تعیین، سلول ها را آنجایی که می خواهیم قرار دهیم.

برای دستیابی به این سطح از کنترل، محققان با یک شرکت به نام Carterra Inc همکاری کرد تا یک راهکار سفارشی ایجاد کند. این شرکت به محققان یاری کرد تا یک چاپگر سه بعدی مخصوص بسازند.

پارگی رباط و تاندون نه تنها آسیب های دردناکی هستند، بلکه درمان آنها نیز سخت است. بافت های جایگزین برای کسانی که احتیاجمند آن هستند اغلب از دیگر نواحی بدن بیمار یا یک جسد تامین می گردد. با این حال، خطر پس زدن رباط جسد بیشتر است.

محققان یوتا معتقدند که چاپگر سفارشی آنها می تواند پیچیدگی ها و عوارض جانبی مرتبط با پیوند را کاهش دهد و سرعت بهبودی بیمار را افزایش دهد.

محققان گزارش کردند که بیشترین و موثرترین استفاده از این فناوری در درمان رباط ها، تاندون ها و دیسک های ستون فقرات آسیب دیده خواهد بود. با این حال، بولز در بیانیه ای اذعان کرد که این چاپگر به معنای واقعی کلمه می تواند برای هر نوع برنامه مهندسی بافت استفاده گردد.

گام بعدی تیم این است که این فرآیند چاپ نوآورانه سه بعدی را به کلیه اعضای بدن تعمیم دهند، چیزی که سال ها در پی آن بوده اند.

محققان نتایج خود را در شماره اخیر مجله مهندسی Tissue Engineering منتشر کردند.

bestcanadatours.com: تور کانادا | با تور کانادا سفر کنید، ویزای کانادا، تور کانادا ارزان، قیمت تور کانادا نوروز، بهار، پاییز، تابستان، زمستان را با ما تجربه کنید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 370

به "چاپ 3 بعدی بافت، رباط و تاندون ها بالاخره ممکن شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چاپ 3 بعدی بافت، رباط و تاندون ها بالاخره ممکن شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید