خبرنگاران آیا استنشاق بخار اکالیپتوس در دوران همه گیری کرونا مفید است؟

به گزارش نوای پرنده پارسی، تهران- خبرنگاران- دانشگاه علوم پزشکی تهران تاکید نمود: شواهد علمی مبنی بر مفید بودن بخار درمانی با هر ماده ای از جمله اکالیپتوس برای درمان کووید19 در مطالعات انسانی وجود ندارد و سازمان جهانی بهداشت هم این ادعا را تایید نمی کند.

خبرنگاران آیا استنشاق بخار اکالیپتوس در دوران همه گیری کرونا مفید است؟

دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران در گزارشی به آنالیز خواص اکالیپتوس و ادعاهایی مبنی بر تاثیر آن در درمان کرونا پرداخت.

در این گزارش آمده است: درخت اکالیپتوس، درخت بومی استرالیا، غذای اصلی کوالاها است، در گذشته از آن به عنوان ضد عفونی نماینده برای از بین بردن میکروب ها استفاده می کردند از روغن این درخت در داروهای سنتی بومی برای بهبود زخم ها و عفونت های قارچی و از چای تهیه شده از برگ های آن نیز برای کاهش تب استفاده می شد.

مطالعات حیوانی و آزمایشگاهی نشان می دهد که روغن اکالیپتوس به عنوان خلط آور عمل می نمایدو امروزه، روغن درخت اکالیپتوس در بسیاری از محصولات ضدسرفه و سرماخوردگی بدون نسخه برای تسکین احتقان (گرفتگی) استفاده می گردد.

ادعاهایی در خصوص موثر بودن استنشاق بخار روغن های عصاره ای مانند روغن اکالیپتوس در درمان کرونا وجود دارد. بعضی دیگر نیز اضافه کردن موادی مانند پرتقال یا لیمو و روغن نعناع به آب جوش و استنشاق آن را مطرح می نمایند.

این ادعاها شرح می دهند که حرارت بخار در مقابل ویروس های تنفسی، یک داروی طبیعی است که ویروس های کرونا، آنفلوانزا و رینوویروس را از بین می برد.

سازمان دنیای بهداشت، بخار درمانی با هر ماده ای را به عنوان درمان برای ویروس کرونا پیشنهاد نمی نماید و سازمان غذا و دارو در ایالات متحده به شرکت های فروش روغن های عصاره ای که ادعای درمان یا پیشگیری از کووید-19 را دارند هشدار داده است.

این ادعاها اکنون از وب سایت های آن کشورها حذف شده است، اما پست های شبکه های اجتماعی هنوز در خصوص مزایای بخار روغن اکالیپتوس جهت محافظت در برابر عفونت های ویروسی، وجود دارد. بخار درمانی می تواند به عنوان یک فرایند مکمل به تسکین مخاط نازک در هنگام سرماخوردگی یا آنفلوانزا یاری کند اما به طور کلی، هنوز شواهد علمی از مفید بودن آن وجود ندارد.

علاوه بر این، ترویج روغن اکالیپتوس به عنوان پیشگیری یا درمان برای عفونت کووید-19 بی ضرر نیست زیرا اعتقاد به این که می تواند عفونت را دفع کند از اهمیت رعایت اصول بهداشتی مانند فاصله گذاری فیزیکی در نزد افراد کم می نماید.

هیچ مدرک و شواهد علمی مبنی بر مفید بودن بخار درمانی با هر ماده ای برای ویروس کرونا وجود ندارد.

به گزارش خبرنگاران، تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در دنیا، تا 12 دی به بیش از 83 میلیون و 829 هزار نفر رسید و تعداد قربانیان این ویروس نیز از مرز یک میلیون و 826 هزار نفر عبور کرد.

در حال حاضر آمریکا با بیش از 20 میلیون و 445 هزار مبتلا، از نظر تعداد مبتلایان به این ویروس در رده اول قرار گرفته است و کشورهای هند، برزیل و روسیه در رده های دوم تا چهارم هستند. ایران نیز از نظر تعداد مبتلایان کووید-19 هم اکنون در رده پانزدهم قرار گرفته است.

bestcanadatours.com: تور کانادا | با تور کانادا سفر کنید، ویزای کانادا، تور کانادا ارزان، قیمت تور کانادا نوروز، بهار، پاییز، تابستان، زمستان را با ما تجربه کنید.

منبع: ایرنا
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 5970

به "خبرنگاران آیا استنشاق بخار اکالیپتوس در دوران همه گیری کرونا مفید است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران آیا استنشاق بخار اکالیپتوس در دوران همه گیری کرونا مفید است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید