غذای پروبیوتیک چیست؟

به گزارش نوای پرنده پارسی، رییس انجمن پروبیوتیک و غذاهای فراسودمند ایران درباره محصولات و فراورده های پروبیوتیک توضیح داد.

غذای پروبیوتیک چیست؟

به گزارش خبرنگاران، دکتر مریم تاج آبادی در سومین کارگاه بین المللی آسیا - اقیانوسیه پروبیوتیک ها که در پارک علم وفناوری خراسان برگزار گشت، با اعلام اینکه انجمن پروبیوتیک ها شش سال گذشته تاسیس و اکنون 400 متخصص حقوقی و دانشجو در این کارگاه فعالیت دارند، بیان نمود: با توجه به طرح ممیزی که توسط رییس جمهور بر روی پروبیوتیک ها اجرا شده و همچنین بر اساس مقالات علمی تحقیقی، ایران رتبه نخست در خاورمیانه را در این زمینه داراست.

وی شرح داد: پروبیوتیک ها اگر به میزان کافی مصرف شوند، برای سلامتی مصرف کننده مفید هستند.

رییس انجمن پروبیوتیک و غذاهای فراسودمند ایران با بیان اینکه صنایع غذایی مانند ماست، دوغ، پنیر، بیسکویت در بازار ارائه می شوند که دارای پروبیوتیک هستند، اضافه نمود: وجود پروبیوتیک در خوراک دام مانند مرغداری ها و دامداری ها به مراتب مفیدتر از فرآورده های لبنی است.

تاج آبادی اشاره کرد: محصولات دارای پروبیوتیک در قیمت این محصولات تغییر چشمگیری ندارد. ما سعی بر این داریم که ریشه پروبیوتیک ها از فرآورده های لبنی تخمیری بومی باشد.

وی اضافه نمود: در تمام دنیا از آنتی بیوتیک ها به عنوان محرک رشد استفاده می شود. باید پروبیوتیک ها جایگزین آن شوند، تا مصرف آنتی بیوتیک ها کاهش یابد. بزرگ ترین مشکل ما این است که مردم هنوز پروبیوتیک ها را نمی شناسند و آگاهی در این بخش بسیار مهم است.

وی با اشاره به سخن بقراط که گفته ریشه مرگ در روده است، بیان نمود: پروبیوتیک ها باکتری های مفید هستند و به تنظیم فعالیت های گوارش، تعدیل سیستم ایمنی کمک می کنند و روی خلق و خوی افراد تاثیرگذار هستند.

در ادامه دکتر مرضیه حسینی نژاد، دبیر سومین کارگاه بین المللی آسیا - اقیانوسیه پروبیوتیک ها نیز با اعلام اینکه ایران به عنوان یکی از کشورهای پیش قدم در زمینه پروبیوتیک ها در آسیا محسوب می شود، اظهار کرد: این کارگاه به میزبانی پژوهشکده علوم و صنایع غذایی و همکاری انجمن ایرانی پروبیوتیک ها و غذاهای فراسودمند، اتحادیه کشورهای حاشیه هند، انستیتو اقیانوسیه متخصصین علوم، صنایع غذایی و دانشگاه جینان چین برگزار گشته است.

وی شرح داد: پروبیوتیک هابه نوعی غذا - دارو هستند که در سیستم گوارش انسان و حیوانات خونگرم وجود دارند. در محصولات پروبیوتیک، میکروکانیزه ها به طور زنده درون شان نگهداری می شوند، به همین دلیل فرایند تولید محصولات پرچالش است.

دبیر سومین کارگاه بین المللی آسیا - اقیانوسیه پروبیوتیک ها در خصوص خاصیت پروبیوتیک ها، بیان نمود: این محصولات اهمیت تخصصی، دارویی، پزشکی، تغذیه و بالینی دارند که منجر به بهبود سیستم گوارشی و ایمنی بدن شده و خاصیت ضد سرطانی دارد.

حسینی نژاد اضافه نمود: تجارت این محصول در سطح دنیا روبه گسترش است و هدف از این کارگاه، آشنایی متخصصین داخلی با پیشرفت های سایر کشورهای آسیا- اقیانوسیه از نظر تولید، تجارت، تحقیق، بازاریابی و قوانین کنترل آن در سایر کشورها است.

وی اشاره کرد: در این کارگاه از 9 کشور (نیوزلند، استرالیا، چین، مالزی، ویتنام، مجارستان، پاکستان، عراق و ایران) از انستیتوهای علمی، مسئولین دپارتمان های صنایع غذایی، روسا و معاونان دانشگاه شرکت داشته اند.

دبیر سومین کارگاه بین المللی آسیا - اقیانوسیه پروبیوتیک ها با اشاره به اینکه ما در این کارگاه از شرکت کنندگان مقاله یا پوستر دریافت نکرده ایم، گفت: شش متخصص بین المللی از معتبرترین دانشگاه های اقیانوسیه سخنرانی دارند.

وی یادآور شد: به تازگی شرکت های داخلی ایرانی شروع به تولید محصولات پروبیوتیک کرده اند و روز به روز گسترش می یابد.

دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 مرداد 1400 بروزرسانی: 17 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 3029

به "غذای پروبیوتیک چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غذای پروبیوتیک چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید