تفاوت زنان و مردان در بروز سکته مغزی

به گزارش نوای پرنده پارسی، نتایج یک پژوهش داخلی نشان می دهد که خطر بروز سکته مغزی در مردانی که فشار خون بالا دارند 2.5 برابر بیش از زنان مبتلا به فشار خون بالاست.

تفاوت زنان و مردان در بروز سکته مغزی

سکته مغزی دومین علت مرگ و میر در سراسر دنیا است که 70 درصد موارد آن در کشور های با عایدی پایین رخ می دهد. عوامل خطر سکته مغزی مانند عوامل خطر بیماری های قلبی عروقی شامل فشار خون بالا، دیابت، چربی خون و سایر عوامل خطر مرتبط با سبک زندگی است.

نتایج حاصل از پژوهش های مختلف حاکی از آن است که نیمی از موارد بروز سکته مغزی به علت فشار خون بالا بوده و بعلاوه نشان داده شده که دیابت خطر ابتلا به سکته مغزی را حداقل 2 برابر افزایش می دهد.بر اساس بعضی شواهد موجود در جوامع با عایدی های بالا، بین دو جنس زن و مرد در عوامل خطر سکته مغزی اختلاف وجود دارد.

نظر به عدم اطمینان در خصوص تفاوت عوامل خطر سکته مغزی در دو جنس در کشور های با عایدی کم و میانه، مطالعه ای در این خصوص در مرکز تحقیقات پیشگیری و درمان بیماری های متابولیک پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بر اساس داده های مطالعه قند و لیپید تهران انجام شد.

اگر چه در مطالعه ما فشار خون بالا در هر دو جنس زن و مرد موجب افزایش بروز سکته مغزی شد، ولی خطر بروز سکته مغزی در مردانی که فشار خون بالا داشتند 2.5 برابر بیش از زنان مبتلا به فشار خون بالا بود.خطر بروز سکته مغزی در مردان دیابتی در حدود 2 برابر بیش از زنان دیابتی بود.

خبرنگاران علمی پزشکی کلینیک

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 6 مهر 1401 بروزرسانی: 6 مهر 1401 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 7704

به "تفاوت زنان و مردان در بروز سکته مغزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفاوت زنان و مردان در بروز سکته مغزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید