وعده مونسان برای یک خبر مسرور کننده در حوزه میراث فرهنگی

به گزارش نوای پرنده پارسی، در حالی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از 110 لوح هخامنشی در موزه ملی ایران رونمایی کرد که باز هم گفت به زودی یک خبر راضی کننده دیگر در زمینه میراث فرهنگی منتشر نموده و به مردم هدیه می دهد.

وعده مونسان برای یک خبر مسرور کننده در حوزه میراث فرهنگی

علی اصغر مونسان ظهر چهارشنبه دهم مهر در آیین رونمایی از 110 لوح هخامنشی از 1873 لوح مسترد شده به کشور بعد از 82 سال، در موزه ملی ایران گفت: امیدواریم بتوانیم خبر خوب بسیار مهم دیگری را که در حال پیگیری آن هستیم، به زودی منتشر کنیم. آن خبر نیز درباره آثار تاریخی است که باید به کشور برگردانده گردد، آن نیز یک خبر شاد کننده برای مردم است که به مردم کشور هدیه می کنیم.

او درباره سرنوشت و وضعیت دیگر الواح باقی مانده در شیکاگو اضافه کرد: 84 سال قبل این الواح در یک کاوش باستان شناسی در تخت جمشید به دست آمده اند، که بخشی از الواح در همان زمانِ کاوش شکسته شده اند بنابراین نمی توان گفت در طول این مدت زمانِ 82 ساله که در اختیار طرف آمریکایی بوده آن ها آسیب دیده اند.

وی با اشاره به این که از 84 سال قبل تا امروز این الواح به صورت امانی در اختیار دانشگاه شیکاگو بوده، به روند برگشت این آثار تاریخی اشاره نمود و ادامه داد: حدود 14 سال درگیرِ دعوایِ حقوقی برای بازگشت این الواح بودیم، حکم به نفع ایران صادر شد و با همکاری خوبِ دانشگاه شیکاگو، بخشی از آن ها به کشور برگردانده شدند که امیدواریم با قولی که به ما داده اند دیگر الواح نیز به سرعت دسته بندی شده و با یک دسته بندی ایمن، به سرعت به کشور عودت داده شوند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با تاکید بر این که در طول دو سال گذشته در دولت دوازدهم، تحرکات بین المللی ما در حوزه معاونت میراث فرهنگی به شدت افزایش پیدا نموده است، اضافه کرد: ما موزه های مشترک و متقابل را با کشورهای مختلف جهان برگزار نموده ایم و برای معرفی ظرفیت های کشور و تمدنِ بزرگ ملت ما کوشش نموده ایم، متقابلا دیگر موزه های جهان نیز که موزه های معروف و نامداری هستند، نمایشگاه هایی را برگزار نموده اند بنابراین در عرصه دیپلماسی عمومی به ویژه در این شرایط که کشور احتیاجِ زیادی به این اتفاق داشت، تحرکات خوبی را انجام دادیم.

bestcanadatours.com: تور کانادا | با تور کانادا سفر کنید، ویزای کانادا، تور کانادا ارزان، قیمت تور کانادا نوروز، بهار، پاییز، تابستان، زمستان را با ما تجربه کنید.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 2538

به "وعده مونسان برای یک خبر مسرور کننده در حوزه میراث فرهنگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وعده مونسان برای یک خبر مسرور کننده در حوزه میراث فرهنگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید