واکسن آنفلوآنزا، بالاخره بزنیم یا نزنیم؟، توضیحات استاد دانشگاه شهید بهشتی

به گزارش نوای پرنده پارسی، استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به شیوع زودرس بیماری آنفلوانزا در پاییز سال جاری اشاره نمود و با اشاره به همه گیری بیماری آنفلوانزا در مناطق مختلف کشور، درباره عوارض احتمالی تزریق واکسن این بیماری شرح داد.

واکسن آنفلوآنزا، بالاخره بزنیم یا نزنیم؟، توضیحات استاد دانشگاه شهید بهشتی

ایرنا:دکتر مسعود مردانی افزود: وزارت بهداشت همه گیری بیماری آنفلوانزا را در کشور اعلام و از افراد در معرض خطر درخواست کرد که در صورت در دسترس بودن واکسن نسبت به تزریق آن اقدام نمایند و همچنین با رعایت اصول بهداشتی از ابتلا به بیماری جلوگیری نمایند.

وی با اشاره به اینکه تاکنون تعداد قابل توجهی در کشور به این بیماری مبتلا شدند، گفت: از ابتدای همه گیری بیماری آنفلوانزا تاکنون حدود 56 نفر براثر ابتلا این بیماری جان خود را از دست داده اند.

آیا واکسن آنفلوانزا عوارض جانبی دارد؟

وی در پاسخ به سوال که آیا واکسن عوارضی برای افراد دارد؟ گفت: اصولا واکسن بدون عارضه در جهان وجود ندارد، اما عوارض واکسن آنفلوآنزا بسیار اندک و در حد تب مختصر، قرمزی دست یا درد در محل تزریق است.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: عوارض بسیار اندک این واکسن در مقابل مزایایی فراوان آن چیزی نیست و تزریق واکسن این بیماری نباید تحت الشعاع این موضوع قرار گیرد.

وی درباره بعضی ادعاها مبنی بر اینکه این واکسن می تواند سندرم گیلن باره برای افراد ایجاد کند، ادامه داد: این احتمال بسیار ناچیز بوده اما در صورت ابتلا به آنفلوانزا، علاوه بر آسیب های دیگر، با درصد بالاتری در معرض این بیماری قرار می گیرند.

آنفلوانزا با ترزیق واکسن قابل پیشگیری است

این متخصص بیماری های عفونی با اشاره به اینکه بیماری آنفلونزا با تزریق واکسن قابل پیشگیری است، گفت: اگر فرد بیماری زمینه ای یا کاهش دهنده سیستم ایمنی بدن نداشته و واکسن خود را تزریق نموده باشد و مراقبت های بهداشتی را به عمل آورد، دچار عوارض این بیماری نخواهد شد.

وی ادامه داد: هرچند بروز آنفلوانزا و عوارض آن اجتناب ناپذیر است اما با اقداماتی نظیر تزریق واکسن و رعایت بهداشت می توان از ابتلا به آن جلوگیری یا از شدت بیماری کم کرد، با رعایت این موارد سلامت افراد تهدید جدی نمی گردد.

افراد در معرص خطر واکسن آنفلوانزا بزنند

این متخصص بیماری های عفونی تاکید نمود که افراد در معرض خطر در صورت دسترس بودن واکسن آنفلوانزا، حتما نسبت به تزریق آن اقدام نمایند.

وی گفت: افراد بالای 65 سال، بچه ها شش ماه تا شش سال، مادران باردار، بیماران قلبی، ریوی، کلیوی، مبتلایان به ایدز، دیابت، سرطان، آسم، فشارخون، افراد پیوندی، مبتلایان به همودیالیز، کادر پزشکی یا کسانی که داروهای سرکوب نماینده سیستم ایمنی مصرف می نمایند از جمله افراد در معرض خطر این بیماری هستند که باید واکسن بزنند.

مردانی ادامه داد: هرچند توصیه متخصصان به مردم تزریق واکسن در ماه های مهر و آبان است اما افراد در معرض خطری تابه حال واکسن را نزدند، در صورت دسترس بودن واکسن، حتما نسبت به این کار اقدام نمایند.

فضای مجازی معمولا اطلاعات نادرست در اختیار مردم قرار می دهد

وی ادامه داد: در فضای مجازی معمولا اطلاعات نادرست در خصوص این واکسن منتشر می گردد که سبب گمراهی مردم شده است، بعضی افراد در فضای مجازی بر علیه واکسن صحبت هایی کردند که اصلا پایه و اساس علمی ندارد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: اگر اطلاعات صحیح به مردم داده گردد و به عبارتی راه درست را به مردم نشان بدهیم، مطمئنا مردم به جای چاه، راه را انتخاب خواهند کرد.

وی به نقش رسانه ها در اطلاع رسانی صحیح و به موقع اشاره نمود و گفت: اصحاب رسانه، استادان دانشگاه، پزشکان و پرستاران، روحانیون و والدین می توانند در این زمینه راهگشا باشند.

مردانی افزود: سال جاری سرما مقداری زودتر آغاز شده و ما انتظار وقوع بیماری های عفونی دستگاه تنفسی فوقانی و آنفلوانزا را در اوایل زمستان یا اوسط پاییز داشتیم اما اوایل پاییز با کاهش دما با شیوع غیرمنتظره بیماری آنفلوانزا روبرو شدیم.

وی افزود: با این شرایط که رخ داد، موارد جدید بیماری رو به افزایش است و به طریقی که از حد معمول و انتظار ما بالاتر رفت، هم زمان موارد بستری به علت عفونت دستگاه های تنفسی مانند ریه و پنومونی (سینه پهلو) در بیمارستان افزایش یافته است.

این متخصص عفونی بیان داشت: مراجعات مردم به کیلنیک ها، درمانگاه ها و مطب ها برای مداوای بیماری های عفونی دستگاه تنفسی فوقانی مانند آنفلوانزا، سرماخوردگی و گلودرد افزایش یافته و عده ای هم به دلیل شدت بیماری در بیمارستان بستری شدند.

وی به علائم این بیماری اشاره نمود و گفت: آغاز ناگهانی تب (بالای 39 درجه) و همراه شدن با بدن درد از جمله علائم آنفلوانزا است که مردم در صورت مشاهده آنها به بیمارستان ها مراجعه نمایند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 3197

به "واکسن آنفلوآنزا، بالاخره بزنیم یا نزنیم؟، توضیحات استاد دانشگاه شهید بهشتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن آنفلوآنزا، بالاخره بزنیم یا نزنیم؟، توضیحات استاد دانشگاه شهید بهشتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید