نقاشی منحصربه فرد محمود صبا از کاخ عشرت آباد، راز این نقاشی تاریخی چیست؟

به گزارش نوای پرنده پارسی، محمود خان ملک الشعرا یا نامی که بیشتر به آن معروف است محمود صبا یکی از نقاشان چیره دست دوران قاجار بود. او نقاشی های منحصربه فرد خود را با امضای بنده درگاه محمود می کشید. اینجا تابلوی معروف این نقاش ماهر را که از عمارت عشرت آباد به تصویر کشیده، ببینید.

نقاشی منحصربه فرد محمود صبا از کاخ عشرت آباد، راز این نقاشی تاریخی چیست؟

به گزارش همشهری آنلاین؛ محمود صبا علاقه خاصی به نقاشی کاخ های تهران داشت؛ تا جایی که اکنون 27 اثر ارزشمند از او شامل نقاشی های آبرنگ، رنگ و روغن، قلمدان و... در کاخ گلستان نگهداری می شود. نقاشی های او مجموعه ای دیدنی برای افرادی به شمار می رود که علاوه بر هنر نقاشی به معماری عمارت ها و کاخ های تهران عهد قجر علاقه دارند.

محمود صبا در این تابلو، نمایی از عمارت عشرت آباد تهران را کشیده است. عمارتی با 30 خانه کوچک در اطراف یک حوض مرکزی که هر کدام از خانه ها، محل زندگی یکی از همسران ناصرالدین شاه قاجار بود. وقتی ناصرالدین شاه کاخ عشرت آباد را براساس طراحی و معماری ایرانی بنا کرد، دستور داد تا در کنار آن حوض گرد بزرگی ساخته شود. دور تا دور این حوض هم 30خانه کوچک که هر کدام 2 اتاق داشتند، ساخته شد تا در هر خانه یکی از زنان شاه زندگی کند.

بعد از مرگ ناصرالدین شاه، اما باغ و عمارت عشرت آباد کم کم متروکه شد و مورد استفاده مظفرالدین شاه قرار نگرفت. در دوران محمدعلی شاه و بعد از آن احمدشاه هم چندان مورد اقبال پادشاهان قاجار نبود. عمارت عشرت آباد در واقع تفرجگاه و اقامتگاه ییلاقی شاه قاجار بود که اکنون هم در گذر از بزرگراه شهید صیاد شیرازی کمی بالاتر از میدان سپاه قابل دیدن است. تابلوی نقاشی محمود صبا از این عمارت را هم می توانید در میان تابلو های ارزشمند موزه کاخ گلستان ببینید.

منبع: فرارو
انتشار: 2 بهمن 1401 بروزرسانی: 2 بهمن 1401 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 7757

به "نقاشی منحصربه فرد محمود صبا از کاخ عشرت آباد، راز این نقاشی تاریخی چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقاشی منحصربه فرد محمود صبا از کاخ عشرت آباد، راز این نقاشی تاریخی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید