موزه مردم شناسی بیستون راه اندازی شد

به گزارش نوای پرنده پارسی، موزه مردم شناسی بیستون آدینه سوم آبان ماه با حضور جمعی از اعضای انجمن غیر دولتی دوستان زمین همدان در محل کاروانسرای شاه عباسی بیستون راه اندازی شد.

موزه مردم شناسی بیستون راه اندازی شد

سلمان پرورش، مدیر کاروانسرا درباره راه اندازی این موزه گفت: برای تهیه اشیاء این مجموعه یک سال زمان صرف شده است. تعدادی از اشیاء به وسیله مردم محلی و روستاها اهدا و بخشی از آن به وسیله پایگاه پژوهشی بیستون خریداری شده است.

این باستان شناس در ادامه اضافه کرد: همچنان در حال تهیه اشیاء مرتبط با موزه هستیم اما متاسفانه فعلا هیچ بودجه ای برای این منظور در اختیار نداریم. یکی از مهمترین مجموعه های این موزه عکس های قدیمی است که از مردم بومی منطقه گرداوری شده و پس از سامان دادن به نمایش در خواهد آمد.

پرورش درمورد برنامه های آینده این مجموعه تاریخی گفت: ایجاد یک مرکز مطالعاتی و کتابخانه تخصصی در برنامه های آینده است تا کاروانسرا به یک مجموعه فرهنگی تبدیل گردد. با این که چهار سال از بازسازی کاروانسرا می گذشت هیچ استفاده ای از آن نمی شد. اما امروز ما طرح هایی برای برگزاری همایش های فرهنگی، تورهای خارجی وداریم و در حال ایجاد امکانات اقامتی برای تورهای صخره نوردی و کوهنوردی بیستون هستیم.

پایگاه جهانی بیستون مجموعه ای از آثار و اماکن باستانی و فرهنگی است که در کنار کوه بیستون قرار گرفته است و هرساله هزاران نفر را به سوی خود می خواند. این اولین بار است که مکانی با حضوراعضای یک انجمن غیردولتی افتتاح می گردد.

در مراسم گشایش موزه مردم شناسی بیستون ده ها تن از اعضای انجمن غیر دولتی دوستان زمین حضور داشتند که شروع مراسم پس از صرف صبحانه و صحبت های مدیر موزه و مراسم بازدید از موزه ادامه یافت و پس از بازدید از مجموعه های مختلف با تجلیل از یکی از اعضای انجمن دوستان زمین خاتمه یافت.

سخنگوی این انجمن اظهار امیدواری کرد: برنامه های مشترک بین نهادهای مدنی و سازمان میراث فرهنگی ادامه یابد چرا که این برنامه ها موجب تحکیم روابط سازمان های مردم نهاد و نهادهای دولتی، به خصوص سازمان میراث فرهنگی خواهد بود و برنامه های مشترک می تواند خلاءهای موجود در زمینه آموزش های جوامع محلی را پر کند و ضعف ها رفع گردد.

منبع: دالاهو
انتشار: 2 دی 1401 بروزرسانی: 2 دی 1401 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 7739

به "موزه مردم شناسی بیستون راه اندازی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موزه مردم شناسی بیستون راه اندازی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید