موارد مصرف و عوارض جانبی کلونازپام

به گزارش نوای پرنده پارسی، از کلونازپام برای پیشگیری و کنترل تشنج استفاده می گردد. این دارو به عنوان داروی ضد تشنج یا ضد صرع شناخته می گردد. بعلاوه برای درمان حملات هراس استفاده می گردد. کلونازپام با آرام کردن مغز و اعصاب شما کار می نماید. این دارو متعلق به دسته ای از داروها موسوم به بنزودیازپین است.

موارد مصرف و عوارض جانبی کلونازپام

کلونازپام چیست و چه کاربردی دارد؟

کلونازپام به منظور کنترل تشنج و پیش گیری از آن استفاده می گردد. این دارو به عنوان داروی ضد اضطراب، ضد تشنج و ضد صرع شناخته می گردد. بعلاوه از کلونازپام برای درمان حملات پنیک یا وحشت زدگی استفاده می گردد.

نحوه عملکرد داروی کلونازپامکلونازپام به وسیله آرام کردن مغز و اعصاب انسان عمل می نماید. داروی کلونازپام از خانواده داروهای بنزودیازپین است.

نحوه مصرف داروی کلونازپام و دوز مصرفیپیش از آغاز مصرف کلونازپام و قبل از هر بار مصرف مجدد راهنمای استفاده از دارو را مطالعه کنید. در صورتی که با سوالی روبرو شدید از دکتر اعصاب و روان خود یا دکتر داروخانه سوال کنید.

داروی کلونازپام را به صورت خوراکی، معمولا دو یا سه بار در روز، طبق دستور پزشک مصرف کنید.

دوز مصرف داروی کلونازپام به سن، شرایط بیماری و پاسخگویی بدن شما به درمان بستگی دارد. برای مصرف بچه ها دوز دارو بر اساس وزن آن ها مشخص می گردد. به خاطر جلوگیری از ابتلا به عوارض جانبی داروی کلونازپام برای سال مندان معمولا با دوزهای پایین تر تجویز می گردد. دوز تجویزی پزشک را به صورت خودسرانه افزایش ندهید و آن را برای مدت زمان طولانی تر مصرف نفرمایید.

به منظور تاثیرگذاری بیش تر دارو کلونازپام را به صورت منظم مصرف کنید. به یاد داشته باشید که هر روز دارو را در زمان مقرر استفاده نمایید.

مصرف دارو را بدون مشورت با پزشک خود متوقف نکنید. با توقف ناگهانی مصرف داروی کلونازپام ممکن است علائم بیماری شما شدیدتر گردد. ممکن است پزشک شما این طور صلاح ببیند که مصرف دارو را به صورت تدریجی متوقف کند.

در صورتی که داروی کلونازپام را برای مدت طولانی، به طور منظم یا در دوزهای بالا استفاده می کنید توقف ناگهانی مصرف دارو ممکن است موجب بروز علائم ترک ناگهانی مثل تشنج، تغییرات روحی و روانی، لرزش و گرفتگی عضلات معده و شکم گردد. ممکن است پزشک شما برای جلوگیری از بروز این مسائل دوز داروی کلونازپام را به تدریج کاهش دهد. برای اطلاع از جزئیات بیش تر با پزشک خود یا دکتر داروخانه مشورت کنید و هر زمان که به علائم ترک ناگهانی دارو دچار شدید به سرعت به پزشک اطلاع دهید.

اگر داروی کلونازپام به مدت طولانی استفاده گردد ممکن است به خوبی قبل عمل نکند. در صورتی که با چنین مسئله ای روبرو شدید موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید.

گرچه داروی کلونازپام برای درمان به بسیاری از انسان ها یاری می نماید اما گاهی اوقات ممکن است مصرف آن به صورت اعتیاد دربیاید. برای جلوگیری از این مسئله داروی کلونازپام را دقیقا طبق دستور پزشک و همان طور که برای کاهش خطر اعتیاد در نظر گرفته شده مصرف کنید. برای اطلاع از جزئیات بیش تر با پزشک خود یا دکتر داروخانه صحبت کنید.

در صورتی که به چندین نوع متفاوت از اختلالات تشنج مبتلا هستید در اولین مصرف دارو وخیم تر شدن تشنج را تجربه کنید. در صورتی که چنین اتفاقی افتاد به سرعت به پزشک تان اطلاع دهید. ممکن است برای کنترل تشنج احتیاج به تغییر و تنظیم دوز سایر داروهای مصرفی داشته باشید.

در صورتی که علائم بیماری شما ادامه پیدا کرد یا حال تان وخیم تر شد به پزشک خود اطلاع دهید. 1

عوارض جانبیبا مصرف این دارو، خواب آلودگی، سرگیجه، خستگی، عدم هماهنگی یا افزایش فراوری بزاق ممکن است رخ دهد. اگر هر یک از این عوارض همچنان ادامه پیدا کردند یا بدتر شدند، فورا پزشک یا داروساز خود را آگاه کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک شما این دارو را بدین علت تجویز نموده است که نفع آن را بیشتر از خطر عوارض جانبی آن در نظر گرفته است. بسیاری از افراد با مصرف این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.

تعداد کمی از افرادی که داروهای ضد تشنج برای هر گونه بیماری (مانند تشنج، اختلال دوقطبی، درد) مصرف مینمایند، ممکن است افسردگی، افکار / اقدامات برای خودکشی یا سایر مسائل ذهنی / روحی را تجربه نمایند. در صورتی که شما یا اعضای خانواده / مراقب شما متوجه هرگونه تغییرات غیرمعمول / ناگهانی در حالت، افکار یا رفتار شما شد، از جمله: سردرگمی، مسائل حافظه، علائم افسردگی، افکار / کوشش برای خودکشی، افکاری در خصوص صدمه به خود، به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر هر کدام از این عوارض غیرمنتظره اما جدی بروز کرد، به پزشک خود اطلاع دهید: کبودی / خونریزی آسان، علائم عفونت (مانند تب، گلودرد مداوم).

در صورت وجود عوارض جانبی بسیار جدی، از جمله: تنفس آهسته یا کم عمق، فورا به پزشک مراجعه کنید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، اگر متوجه علائم واکنش شدید آلرژیک شدید، از جمله: بثورات پوستی، خارش / تورم (به ویژه صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفس، فورا تحت مراقبت های پزشکی قرار گیرید.

در اینجا ارائه فهرست کاملی از عوارض جانبی احتمالی امکان پذیر نیست. اگر متوجه عارضه دیگری شدید که در بالا ذکر نشده است، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید. 2

موارد احتیاط مصرف داروی کلونازپامپیش از مصرف داروی کلونازپام در صورتی که به این دارو یا به سایر بنزودیازپین ها مانند دیازپام و لورازپام حساسیت دارید به پزشک خود یا دکتر داروخانه اطلاع دهید. داروی کلونازپام ممکن است شامل ترکیبات غیر فعالی باشد که موجب بروز حساسیت یا مسائل دیگر بگردد. برای جزئیات بیش تر با دکتر داروخانه صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو سوابق پزشکی خود از جمله انواع بیماری های چشمی مانند گلوکوم زاویه بسته، بیماری های خاص خونی مانند پورفیری، بیماری های کبدی، امراض کلیوی، مسائل ریوی و تنفسی، مسائل روحی و روانی مانند افسردگی و افکار خودکشی، سابقه شخصی یا خانوادگی اختلال مصرف مواد را با پزشک خود یا دکتر داروخانه در میان بگذارید.

داروی کلونازپام ممکن است موجب گیجی، ناهوشیاری و تاری دید شما بگردد. لذا از رانندگی و فعالیت هایی که احتیاج به هشیاری دارند تا زمانی که در هشیاری کامل به سر ببرید اجتناب کنید.

قبل از هر گونه جراحی همه داروهایی که مصرف می کنید را با پزشک یا دندان پزشک خود در میان بگذارید.

مصرف داروی کلونازپام برای بچه ها ممکن است بر رشد فیزیکی و روحی و روانی تاثیرات نامشخصی بگذارد که بعد از چندین سال مشاهده گردد. بنابراین درمورد خطرات و مزایای کلونازپام با پزشک خود صحبت کنید.

سالمندان ممکن است حساسیت بیش تری نسبت به اثرات این دارو خصوصا خواب آلودگی و گیجی نشان دهند. این اثرات جانبی می تواند خطر زمین خوردن را افزایش دهد.

چنانچه باردار هستید فقط در صورت احتیاج ضروری داروی کلونازپام را بهره ببرید. با این حال تشنج درمان نشده مسئله ای جدی است که هم به زن باردار و هم به جنین آسیب می رساند. تا زمانی که پزشک شما درمان را متوقف ننموده مصرف دارو را قطع نکنید. در خصوص فواید و مضرات آن با پزشک خود مشورت کنید. در خصوص مصرف داروی کلونازپام در دوران شیردهی از پزشک خود سوال کنید. 1

تداخل دارویی کلونازپاماین دارو ممکن است با بسیاری از داروهایی مربوط به مغز و سیستم عصبی تداخل داشته باشد، از جمله:

داروهای ضد افسردگی مانند مهارنماینده های مونوآمین اکسیداز، داروی های ضد افسردگی سه حلقه ای و بعضی مهار نماینده های بازجذب سروتونین خاص مانند فلووکسامین

سایر داروهای ضد تشنج از جمله کاربامازپین (تگرتول)، فنوباربیتال (لومینال، سلولوتون) و فنیتوین (دیلانتین)

داروهای مورد استفاده برای بیماری های روحی روانی از جمله فنوتیازین، تیوکسانتن و بوتیروفنون

آرامبخش های عضلانی

داروهای خواب مانند مورفین، کدئین و غیره

داروهای ضد اضطراب

داروهای درمان عفونت های قارچی مانند ایتراکونازول (اسپورانوکس) و کتوکونازول (نیزورال)

داروهای ضد درد مخدر

بعضی آنتی بیوتیک ها مانند کلاریترومایسین (بیوکسین، پروپاک) و اریترومایسین (اریتروسین، ای مایسین)

داروی تپش قلب نامنظم آمیودارون (کوردارون، پاکرون)

مسدود نماینده های کانال کلسیم مانند دیلتیازم (کاردیزم، دیلاکور، تیازاک) و وراپامیل (کالان، ایزوپتین، ورلان)

داروهای ایدز از جمله ایندیناویر (کرکسی وان)، نلفیناویر (ویراسپت) و ریتوناویر (نورویر، کالترا)

داروی سوزش سر دل سایمتیدین (تاگامت)

مخمر سنت جان

توجه: موارد ذکر شده در بالا کامل نمی باشد. توصیه می گردد قبل از مصرف کلونازپام حتما پزشک را از فهرست تمام داروهای مصرفی شیمیایی و گیاهی، مکمل ها، ویتامین ها و غیره آگاه نموده و از آغاز، قطع یا تغییر دوز دارو بدون مشورت پزشک جدا خودداری کنید.

آیا کلونازپام کشنده است؟تداخل دارویی کلونازپام با بعضی داروها ممکن است باعث کند شدن تنفس شده و عوارض جانبی خطرناک و حتی مرگ در پی داشته باشد. 3

پی نوشت:

1.www.doctoreto.com

2.www.rastineh.com

3.www.coca.ir

منبع: راسخون
انتشار: 11 آذر 1400 بروزرسانی: 11 آذر 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 7434

به "موارد مصرف و عوارض جانبی کلونازپام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موارد مصرف و عوارض جانبی کلونازپام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید