مهمترین وعده های وزیر نیرو

به گزارش نوای پرنده پارسی، وزیر نیروی دولت سیزدهم پیش از دریافت رای اعتماد وعده هایی را به نام برنامه های اجرایی خود در چهار سال پیش رو بیان نمود و اکنون بعد از سکانداری در وزارت نیرو قرار است به این وعده ها جامه عمل پوشانده شود.

مهمترین وعده های وزیر نیرو

به گزارش خبرنگاران، علی اکبر محرابیان در آخرین جلسه بررسی صلاحیتش در صحن علنی مجلس وعده هایی را مطرح نمود که می توان مهم ترین آن ها را احداث 10 هزار مگاوات نیروگاه تازه، اصلاح نظام حکمرانی آب، برخورداری 90 درصد روستاها از آب شرب، استخراج آب دریا و شیرین کردن دانست.

در ادامه وعده های وزیر نیرو را مرور می کنیم:

-تلاش خواهیم کرد عقب ماندگی ها را جبران کنیم تا در آینده شاهد قطعی نباشیم. حصول اطمینان از تأمین آب و برق پایدار و مطمئن، ارتقای حکمرانی آب با مبانی عدالت، شفافیت، قانونمداری و توجه به منطقه ها محروم، بهبود مالی آب و برق به منظور ایجاد تعادل در منابع و مصارف با اولویت افزایش بهره وری و راندمان، ارتقای سطح پژوهش و فناوری متکی بر تقویت توان ساخت داخل، بهبود محیط کسب و کار در صنعت آب و برق از طریق تعامل حداکثری با بخش خصوصی و مردمی که همان مردمی سازی اقتصاد است از جمله اصولی است که در برنامه وجود دارد.

احداث 10 هزار مگاوات نیروگاه تازه

-ناترازی تولید و مصرف در تابستان امسال بیش از 13 هزار مگاوات بوده است که برای رفع این موضوع احداث 10 هزار مگاوات نیروگاه تازه طی 4 سال با مشارکت و همکاری صنایع بزرگ کشور به ویژه صنایع انرژی بر، تکمیل و احداث 10 هزار مگاوات نیروگاه تازه طی 4 سال که شامل 3000 مگاوات نیروگاه تا پیک سال آینده، 5000 مگاوات تکمیل سیکل ترکیبی و احداث 2000 مگاوات نیروگاه تازه خواهد بود، احداث 10 هزار مگاوات نیروگاه تتازهپذیر با موضوع نیروگاه خورشیدی طی 4 سال با استفاده از ظرفیت مردمی از جمله مسائلی است که در اولویت کاری وزارت نیرو واقع شده است.

صرفه جویی سوخت حاصل از نیروگاه های تتازهپذیر

- صرفه جویی سوخت حاصل از نیروگاه های تتازهپذیر گنج بزرگ و دائمی است چرا که تابش اشعه خورشید مستمر و رایگان است. سرمایه گذاری لازم برای احداث 10 هزار مگاوات که معادل 6 میلیارد دلار است، در صورت صرفه جویی سالانه موجب 3 میلیارد دلار خواهد شد. خوشخبتانه ظرفیت های قانونی استفاده از منابع حاصل از صرفه جویی در سرمایه گذاری اینگونه طرح ها فراهم است که از جمله این قوانین ماده 12 قانون رفع موانع تولید است. همچنین مدیریت تقاضای برق هم با استفاده از سیاست های تشویقی برای ایجاد انگیزه در مردم که خود الگوی مصرف را اصلاح کنند دارای اهمیت است که با آن توجه شده است. اصلاح روابط مالی بین دولت، تولیدکننده و مصرف کننده به نحوی که باعث افزایش انگیزه سرمایه گذاری شود.

اصلاح نظام حکمرانی آب

-نظام تخصیص و توزیع آب کشور به گونه ای است که اغلب مردم و کنندگان نسبت به آن اعتراض دارند، لذا مهمترین برنامه بنده در این حوزه اصلاح نظام حکمرانی آب و نحوه تخصیص برمبنای 3 اصل؛ عدالت، شفافیت و قانونمداری است که با استفاده از این الگو به اعتماد عمومی در جهت احقاق حقوق عامه مردم به عمل خواهد آمد. تامین آب روستایی و منطقه ها محروم از دیگر برنامه های در نظر گرفته شده است.

برخورداری 90 درصد روستاها از آب شرب

-تامین آب روستایی از برنامه های اصلی ما در وزارتخانه است در حال حاضر درصد برخورداری روستاها از آب شرب 75 درصد است که طبق برنامه درصد برخورداری روستاها از آب شرب به 90 درصد خواهد رسید.

- طی 4 سال آینده با اجرای برخی سدها که مطابق مطالعات به روز شده ضروری است به ظرفیت ذخیره آب سدها افزوده می شود که 600 میلیون مترمکعب آن برای آب شرب خواهد بود و باعث از بین رفتن تنش آبی می شود همچنین 600 میلیون مترمکعب دیگر برای صنعت خواهد بود که باعث ایجاد 300 شغل خواهد شد و الباقی ذخیره آبی برای حوزه کشاورزی در نظر گرفته می شود البته سهم محیط زیست محفوظ خواهد بود.

ایجاد سبد تامین آب از آب دریاها برای صنایع

-برق رسانی به چاه های کشاورزی با انرژی های تتازهپذیر از برنامه های مطرح است، مهار روان آب ها در برخی نقاط بدون منطقه ها شمالی و ایجاد سبد تامین آب از آب دریاها برای صنایع از جمله برنامه های در 4 سال آینده است. در زمان تصدی وزارت صمت طرح آبرسانی خلیج فارس به فلات از جمله اقداماتی بود که صورت گرفت.

استخراج آب دریا و شیرین کردن آن

- کشورهای خلیج فارس 25 میلیون مترمکعب از آب دریا استخراج و شیرین می کنند، سهم کشور ما بسیار اندک است و بسیاری از شهرهای حاشیه دریا فاقد آب هستند. طی 4 سال آینده با رعایت تمامی موازین زیست محیطی استخراج آب دریا و شیرین کردن آن انجام می شود.

استخراج آب ژرف برای مصارف برخی شهرها

استخراج آب ژرف برای مصارف برخی شهرها در برنامه واقع شده است، موضوع مهار و مدیریت آب ها از سیاست های جدی وزارت نیرو خواهد بود. همچنین احقاق حقوق مردم به خصوص مرزنشینان با فعال سازی دیپلماسی آب با همکاری وزارت خارجه در دستورکار قرار می گیرد.

- اجرای شبکه های پایین دستی در اولویت کار قرار می گیرد، یکی از نکات کلیدی برنامه بنده استفاده به موقع از اعتبارات در اجرای پروژه ها است، استفاده از ظرفیت بودجه 1400، صندوق توسعه ملی و بخش خصوصی از جمله راهکارهای اجرای برنامه است و ضرورت دارد با همکاری دولت و مجلس برای تدوین بودجه 1401 و برنامه هفتم توسعه راهکارهای مناسب برای تامین مالی برنامه ارائه کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 شهریور 1400 بروزرسانی: 17 شهریور 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 7342

به "مهمترین وعده های وزیر نیرو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهمترین وعده های وزیر نیرو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید