ملاحظات انتشار رمز پول ملی در ایران

به گزارش نوای پرنده پارسی، به گزارش خبرنگاران به نقل از پژوهشکده پولی و بانکی، محمدرضا مانی یکتا گفت: بلاکچین امروزه در دنیا به عنوان یک فناوری نوین شناخته می شود که کارکردهای مختلفی دارد و با بیت کوین و کریپتوکارنسی ظهور کرد.

ملاحظات انتشار رمز پول ملی در ایران

این کارشناس ارشد صنعت پرداخت گفت: کشورهایی که به دنبال استفاده از فناوری بلاکچین رفته اند به دنبال این موضوع هستند که آیا می توان اطلاعات متمرکز را به صورت غیرمتمرکز نگهداری کرد؟ اساساً اینکه آیا فناوری بلاکچین در این حوزه کارکردی دارد یا خیر؟ بررسی می شود.

مانی یکتا ادامه داد: علاوه بر بررسی های یادشده، موضوع رگولیشن نیز در فناوری بلاکچین مورد بررسی قرار می گیرد. بنابراین از نظر محل کارکرد فناوری بلاکچین، علاوه بر کریپتوکارنسی ها موضوع نگهداری اطلاعات به صورت غیرمتمرکز در قالب بلاکچین است که در کشورهای مختلف جهان تست می شود.

وی افزود: تا به امروز دستاوردها نشان می دهد که در برخی کشورها این فناوری مفید بوده و در برخی کشورها نیز اینگونه نبود؛ در ایران نیز که تا به امروز استفاده از این فناوری در قالب توکن و بخش پرداخت بوده، باید تست ها انجام پذیرد.

این صاحبنظر حوزه پرداخت الکترونیک درباره طراحی رمز ارز ملی و کارکردهای پیش بینی شده برای آن در اقتصاد ایران گفت: برخی اقتصاددانان معتقدند که هرگونه طراحی در این خصوص به منزله تعریف یک رمز پول ملی است و زمانی که یک توکن پولی از سوی بانک مرکزی منتشر می شود، عملاً پولی در بستر رمزینه خواهیم داشت که لازم است درباره آن ملاحظاتی را داشته باشیم.

یکتا گفت: برخی کشورها مانند کانادا به این نتیجه رسیده اند که نگهداری اطلاعات به صورت غیرمتمرکز در قالب فناوی بلاکچین دستاورد چندانی نداشته؛ با این حال، در ایران به دلیل وجود شرایط خاص و قرار داشتن در دوران گذار، موضوع بهره گیری از ابزارهای پرداخت مانند کیف پول الکترونیک و پرداخت آفلاین، پرداخت های ای ام وی و … نیازمند بررسی کامل است.

این کارشناس ارشد صنعت پرداخت بیان داشت: به نظر می رسد با توجه به آنچه که پیش رو است انتشار رمز پول ملی برای کشور مفید باشد، ولی ملاحظاتی در زمینه های فنی، کمی و کیفی وجود دارد و کارکردهای اقتصادی آن هنوز به صورت کامل مشخص نیست.

وی درباره موضوع صدور مجوز دولت برای استخراج رمز ارز در مناطق آزاد ایران و انجام برخی اقدامات در این زمینه، تاکید کرد: در زمینه استخراج رمز ارز که به عنوان یک صنعت در ایران تلقی شده، وزارت صمت متولی بوده و تا به امروز طبق اطلاعات موجود برخی تقاضاها نیز به ثبت رسیده، ولی اقدامات هنوز منجر به بهره برداری نشده است.

این صاحبنظر حوزه پرداخت الکترونیک افزود: موضوع استخراج رمز ارز یک مسئله است و بحث تنظیم مقررات در حوزه رمز ارز نیز مدنظر است. بنابراین چون متولی تنظیم مقررات ملاحظاتی دارد، حرکت در این بخش نیز با احتیاط صورت می گیرد. در عین حال، در حوزه استخراج تقریباً تکلیف معلوم شده و نگرانی در بخش توسعه ابزارها در صنعت پرداخت کشور را داریم که به دلیل تأثیرگذاری در حوزه اقتصاد، نیازمند بررسی است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 4118

به "ملاحظات انتشار رمز پول ملی در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ملاحظات انتشار رمز پول ملی در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید