مرغ از کی ارزان می شود؟ ، جدیدترین قیمت مرغ در بازار

به گزارش نوای پرنده پارسی، رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی تهران، عرضه مرغ با قیمت بیش از 60هزار تومان را گرانفروشی اعلام کرده و از کاهش قیمت این کالا از 20شهریور خبر داد.

مرغ از کی ارزان می شود؟ ، جدیدترین قیمت مرغ در بازار

به گزارش خبرنگاران، بعد از گذشت 3 ماه که مرغ با قیمتی زیر نرخ مصوب اعلام شده بود به فروش می رسید، طی یک هفته اخیر قیمت این کالای اساسی، از 59.800تومان اعلام شده بالاتر رفت و در بعضی از واحدهای صنفی تا کیلویی 65هزار تومان نیز به فروش رسید.

روز گذشته معاون امور دام وزارت جهادکشاورزی این افزایش قیمت را تخلف و گرانفروشی دانست و گفت که مرغ باید کیلویی 60هزار تومان به فروش برسد.

حسین دماوندی نژاد، قیمت کنونی مرغ زنده را 42هزار تومان گفت و درباره این افزایش قیمت گفت: جوجه ریزی در ماه گذشته 90میلیون قطعه بود که پیش بینی می کنیم نیاز کشور را به طور کامل تامین می کند. هم اکنون نیز به استان ها ابلاغ شده از محل تزریق ذخایر به بازار، قیمت ها را کنترل کنند. اما بخش خصوصی نیز در کنار دولت، بالا رفتن قیمت مرغ را با توجه به میزان عرضه و تقاضا تأیید نمی کند.

رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی تهران در گفت وگو با خبرنگاران درباره نوسان قیمت ها در بازار گفت: قیمت مرغ همان نرخ مصوب یعنی 59.800تومان است که در واحدهای صنفی 60هزار تومان عرضه می شود و قیمت بالاتر از این، تخلف محسوب می شود.

مهدی یوسف خانی افزود: رعایت نرخ مصوب الزامی است و واحدهای صنفی حتی اگر مرغ را گران خریده باشند، نمی توانند بیش از نرخ مصوب مرغی عرضه کنند.

او با بیان اینکه به اعضای اتحادیه درخصوص رعایت نرخ مصوب اطلاع رسانی شده است، گفت: در هفته های اخیر با توجه به کاهش تقاضا، جوجه ریزی کمتر شد و عرضه تا حدودی کاهش یافت اما این اتفاق مقطعی است و تولیدکننده ها، کشتارگاه ها و واحدهای صنفی باید به قیمت کاهش سود خود کاری کنند که مرغ با همان نرخ مصوب به دست مردم برسد.

به گفته یوسف خانی، طی یک ماه گذشته با پیش بینی افزایش تقاضا در نیمه دوم سال جوجه ریزی زیادی اجرا شده و حداکثر تا 20شهریور عرضه مرغ افزایش خواهد یافت؛ به طوری که ممکن است قیمت این کالای پروتئینی دوباره به روال 3ماه گذشته تا زیر نرخ مصوب پایین بیاید.

چرا مرغ گران شد؟

مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی، دلیل افزایش قیمت مرغ در هفته اخیر را تعادل میان عرضه و تقاضا گفت.

حبیب اسدالله نژاد در پاسخ به چرایی افزایش قیمت مرغ در روزهای اخیر گفت: در یک ماه و نیم گذشته به دلیل بالا بودن تولید، تعادل میان عرضه و تقاضا به هم خورده بود و مرغداران به شدت در زیان بودند؛ به طوری که آنها به دلیل افزایش تولید و نبود بازار کافی برای مصرف مرغ های زنده تولیدی 20 تا 15 هزارتومان زیر قیمت یعنی کیلویی 27 تا 30 هزار تومان می فروختند. به گفته او، هم اکنون و با قیمت کنونی میان عرضه و تقاضا تعادل نسبی ایجاد شده و قیمت مرغ افزایش یافته ؛ اگرچه هنوز به قیمت واقعی تولید نرسیده است.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی همچنین از وعده دولت برای افزایش نرخ مصوب مرغ خبر داد و گفت: قیمت مصوب مرغ گرم از ماه های قبل 59 هزار و800 تومان معین شده که می بایست این عدد تغییر کند. در غیر این صورت مرغداران متحمل خسارت خواهند شد. وعده ای نیز در این خصوص برای اصلاح قیمت از اول مهرماه به مرغداران داده شده است.

نرخ مصوب افزایش نمی یابد

رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی تهران درباره افزایش احتمالی نرخ مصوب مرغ به خبرنگاران گفت: همین نرخ مصوب 60هزار تومانی هم برای بخش زیادی از مصرف کنندگان بالاست و تقاضا برای نرخ کنونی هم چندان بالا نیست، از این رو بسیار بعید می دانم که دولت و ستاد تنظیم بازار با افزایش نرخ مصوب موافقت کند.

یوسف خانی افزود: تا جایی که من اطلاع دارم قیمت تمام شده تولید و قیمت مرغ از در مرغداری هم اکنون 38هزار تومان برای هر کیلوگرم است که اگرچه سود چندانی برای تولیدکننده به حساب نمی آید اما زیان هم نیست. اگر زیان هم باشد تقاضا و مستندات تولیدکنندگان در ستاد تنظیم بازار بررسی می شود اما با توجه به تقاضای کنونی بعید می دانم دست کم تا پایان امسال نرخ مصوب مرغ تغییر کند.

این فعال صنفی، با بیان اینکه قیمت مرغ به تازگی به نرخ مصوب رسیده است، گفت: هنوز در بعضی از واحدهای صنفی قیمت های پایین تر از نرخ مصوب هم دیده می شود اما قیمت مرغ قطعه بندی بسته به این که کدام قسمت از مرغ مورد تقاضای خریداران باشد، فرق دارد و ممکن است تا کیلویی 120هزار تومان یعنی صددرصد بالاتر از قیمت مرغ کامل هم به فروش برسد.

از بازار چه خبر؟

بررسی های میدانی از سطح بازار نشان می دهد که قیمت کنونی هر کیلو مرغ 60 تا 65 هزار تومان، سینه مرغ 120 هزار تومان و فیله مرغ 130 هزار تومان است. قیمت مصوب مرغ که تا اوایل امسال کیلویی 31هزار تومان بود با اصلاح نظام پرداخت یارانه و ارز از اردیبهشت امسال به 60هزار تومان افزایش یافت اما این کالا تا مردادماه 5تا 8هزار تومان زیر نرخ مصوب یعنی کیلویی 52هزار تومان به فروش می رسید که فعالان بازار دلیل این امر را کاهش تقاضا گفتند.

در پی این افت تقاضا صادرات مرغ آزاد و جوجه ریزی کاهش یافت تا زیان مرغداران به نوعی جبران شود. سال گذشته نیز در تابستان مرغ 4تا 5هزار تومان زیر نرخ مصوب به فروش می رسید اما در مقطعی از سال نیز با افزایش تقاضا قیمت تا کیلویی 50هزار تومان بالا رفت تا جایی که دولت برای تامین بازار عید و ماه رمضان امسال واردات مرغ را آزاد کرد.

  • واکنش وزارت کشاورزی به فروش مرغ با قیمت بالای 60 هزار تومان
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 13 شهریور 1401 بروزرسانی: 13 شهریور 1401 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 7691

به "مرغ از کی ارزان می شود؟ ، جدیدترین قیمت مرغ در بازار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرغ از کی ارزان می شود؟ ، جدیدترین قیمت مرغ در بازار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید