متحد نظربایف 70 درصد از آرای انتخابات قزاقستان را از آن خود کرد

به گزارش نوای پرنده پارسی، خبرنگاران آنلاین:نظرسنجی های صورت گرفته پس از انتخابات ریاست جمهوری اخیر قزاقستان نشان داد که رهبر موقت این کشور با کسب بیش از 70 درصد آرا در این انتخابات پیروز شده است.

متحد نظربایف 70 درصد از آرای انتخابات قزاقستان را از آن خود کرد

آینور ماژیتوار، رئیس موسسه تحقیقات افکار عمومی در نورسلطان (آستانه) پایتخت قزاقستان در کنفرانسی خبری گفت: قاسم جومارت توکایف، 70.13 درصد آرا را از آن خود نموده است.

به گزارش ایسنا، کمیسیون مرکزی انتخابات قزاقستان اعلام نمود: 77.4 درصد از 12 میلیون رای دهنده ثبت نام شده در این انتخابات شرکت نموده بودند.

پس از برگزاری انتخابات نورسلطان نظربایف، رئیس جمهور سابق قزاقستان، گفت: نسل جدیدی با افکاری جدید روی کار خواهد آمد و آنها قزاقستان را به قله های جدید خواهند برد.

نظربایف 78 ساله که از زمان استقلال قزاقستان به دنبال فروپاشی جماهیر شوروی در سال 1991 میلادی زمام امور این کشور را به دست داشت، نخستین رهبر آسیای مرکزی از دوران پس از جماهیر شوروی است که با تمایل خود کناره گیری کرد.

دوره پنج ساله ریاست جمهوری او قرار بود در سال 2020 میلادی سرانجام یابد.

توکایف 66 ساله، متحد نظربایف، که یک روز پس از استعفای غیرمنتظره نظربایف زمام امور را به عنوان رئیس جمهور موقت برعهده گرفت، در تاریخ 9 آوریل اعلام نمود که انتخابات ریاست جمهوری زودهنگام در تاریخ 9 ژوئن در این کشور برگزار می گردد.

این در حالی است که در بحبوحه اعتراضات نسبت به انتخابات یکشنبه 19 خرداد، پلیس صدها تن از مردم را در قزاقستان بازداشت کرد؛ انتخاباتی که مخالفان مدعی هستند اقدامی فریب دهنده در دموکراسی بوده است.

افسران پلیس که بعضی از آنها نیروهای ضد شورش با سپر و کلاه بودند معترضان در نورسلطان و آلماتی، اصلی ترین شهر تجاری در این کشور آسیای مرکزی را متفرق کردند؛ به گفته یکی از مقامات دولت حدود 500 معترض بازداشت شده اند.

معاون وزیر کشور قزاقستان اعلام نمود: سه افسر پلیس در جریان درگیری با معترضان زخمی شدند. هنوز هیچ گزارشی در رابطه با اتهامات وارده به بازداشت شدگان منتشر نشده است.

معترضان ادعا می نمایند که این انتخابات برای برگزیدن جانشین نظربایف عادلانه و آزاد نبوده و خواهان تحریم آن شده بودند.

bestcanadatours.com: تور کانادا | با تور کانادا سفر کنید، ویزای کانادا، تور کانادا ارزان، قیمت تور کانادا نوروز، بهار، پاییز، تابستان، زمستان را با ما تجربه کنید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 1416

به "متحد نظربایف 70 درصد از آرای انتخابات قزاقستان را از آن خود کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "متحد نظربایف 70 درصد از آرای انتخابات قزاقستان را از آن خود کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید