مالیات دریافتی از خانه های لوکس در سال 99، صفر درصد بوده است

به گزارش نوای پرنده پارسی، تهران (پانا) - با وجود آنکه طبق قانون بودجه سال 1399 صاحبان خانه های بالای 10 میلیارد تومان می بایست سالانه مبلغی معادل یک هزارم تا پنج هزارم ارزش ملک خود مالیات بدهند، بر اساس اعلام دیوان محاسبات مجلس، تحقق مالیاتی از این طریق در هشت ماه ابتدای امسال صفر بوده است.

مالیات دریافتی از خانه های لوکس در سال 99، صفر درصد بوده است

به گزارش ایسنا، طبق بند 1 تبصره 6 قانون بودجه سال 1399 هر واحد مسکونی با ارزش معادل 10 میلیارد تومان و بیشتر مشمول مالیاتی به میزان یک در هزار تا پنج در هزار می گردد. بدین صورت که صاحبان خانه های لوکس باید سالانه نسبت به مازاد 10 تا 15 میلیارد تومان یک در هزار، نسبت به مازاد 15 تا 25 میلیارد تومان دو در هزار، نسبت به مازاد 25 تا 40 میلیارد تومان سه در هزار، نسبت به مازاد 40 تا 60 میلیارد تومان چهار در هزار، نسبت به مازاد 60 میلیارد تومان به بالا پنج در هزار مالیات بپردازند.

به بیان ساده تر خانه ای که 15 میلیارد تومان ارزش دارد صاحب آن باید سالانه پنج میلیون تومان مالیات بپردازد، اگر خانه ای 25 میلیارد تومان ارزش داشته باشد مالک ملزم به پرداخت سالانه 15 میلیون تومان مالیات است، اگر واحد مسکونی 60 میلیارد تومان بیارزد صاحب خانه باید 140 میلیون تومان مالیات بر دارایی پرداخت کند و اگر خانه ای 70 میلیارد تومان ارزش داشته باشد مالیات سالانه آن برای صاحبش 190 میلیون تومان است.

با این حال دیوان محاسبات برای نخستین بار و همزمان با آنالیز لایحه بودجه سال 1400 گزارشی از اجرای بودجه 1399 در هشت ماهه نخست منتشر نموده که نشان می دهد کمترین تحقق مالیاتی به عوارض خروج از کشور، خانه ها و خودروهای گران قیمت اختصاص یافته که به ترتیب حدود 6 درصد و صفر درصد بوده اند.

طبق این گزارش درآمدهای نامتوازن مالیاتی براساس گزارش دیوان محاسبات، مجموع درآمدهای مالیاتی 8 ماهه منتهی به آبان ماه سال 99 نسبت به دوره مشابه سال گذشته با رشد حدود 36.7 درصدی روبرو بوده که در مجموع به طور میانگین 101.7 درصد از درآمدهای مالیاتی محقق شده است. اما این رشد اسمی، متوازن و در چارچوب عدالت ارزیابی نمی گردد. هرچند یافته های دیوان محاسبات نشان می دهد مالیات های نقل و انتقال سهام و حقوق کارکنان بخش خصوصی با آمار کم سابقه به ترتیب حدود 779 درصد و 163 درصد رشد تحقق روبرو بوده اند.

این آمار نشان می دهد کاستی هایی در مورد اخذ مالیات از خانه های لوکس و گران قیمت وجود دارد و به نظر می رسد اجرای این قانون در سایه زمزمه های اخذ مالیات از خانه های خالی به محاق رفته است. اوایل امسال طرح دوفوریتی اصلاحیه ماده 54 مکرر قانون مالیاتهای مستقیم، مربوط به اخذ مالیات از خانه های خالی به تصویب رسید که پس از چکش کاری در مجلس و برطرف 16 ایرادی که شورای نگهبان به آن گرفت نهایتا 26 آذرماه 1399 به تایید شورا رسید.

پیش از تایید قانون مالیات بر خانه های خالی از سوی شورای نگهبان، وزارت راه و شهرسازی و وزارت اقتصاد اقدامات لازم را برای اجرایی شدن این قانون شروع کردند. صاحبان 2.5 میلیون واحد مسکونی خالی از سکنه می توانند در تیررس مالیاتی قرار گیرند که تا کنون 1.5 میلیون واحد از سوی وزارت راه و شهرسازی شناسایی و 109 هزار پیامک برای صاحبان آنها ارسال شده است. اما اجرای این قانون به عنوان یک عامل صرفا نمی تواند منجر به ایجاد تعادل در بازار مسکن گردد و به عقیده کارشناسان، اجرای قانون مالیات بر خانه های لوکس و مالیات بر عایدی سرمایه نیز ضروری است.

نمایندگان مجلس حدود یک ماه است که طرح مالیات از خانه های لوکس را روی میز قرار داده اند. بنا به گفته نمایندگان، دولت از ابتدای امسال قرار بوده آیین نامه مالیات بر خودروهای لوکس و خانه های گران قیمت را سه ماهه ارایه کند اما با گذشت هشت ماه هنوز آیین نامه به تصویب نرسیده است.

مهدی طغیانی ـ عضو کمیسیون عمران مجلس ـ مدعی شده که دولت در بحث معیشت مردم اقدام جدی انجام نداده و با طرحهای مجلس هم مخالفت می نماید؛ نمونه اش مخالفت با طرح تامین کالاهای اساسی است.

قرار است منابع حاصل از این نوع مالیات به صندوق طرح جهش فراوری و تامین مسکن (که البته هنوز به تصویب نرسیده اما با تصویب فاصله چندانی ندارند) برود. نمایندگان اعلام نموده اند 20 درصد از منابع حاصل از مالیات بر واحدهای لوکس و گران قیمت برای تامین مسکن مددجویان تحت پوشش نهادهای حمایتی صرف خواهد شد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 6064

به "مالیات دریافتی از خانه های لوکس در سال 99، صفر درصد بوده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مالیات دریافتی از خانه های لوکس در سال 99، صفر درصد بوده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید