لزوم ساماندهی صدور کارت های بانکی

به گزارش نوای پرنده پارسی، بنابر آمار منعکس شده که چندی پیش از سوی بانک مرکزی رسانه ای شده بیش از 340 میلیون کارت بانکی تاکنون صادر شده، در این میان قریب به 240 میلیون کارت فاقد تراکنش بوده اند و به تعبیری می توان از آن ها به عنوان کارت های بلا استفاده نام برد.

لزوم ساماندهی صدور کارت های بانکی

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، با توسعه بانکداری الکترونیکی، ضریب استفاده از کارت های بانکی نیز به میزان قابل توجهی رشد پیدا نموده است.

استفاده از کارت های بانکی به دلیل عدم احتیاج به جابجایی پول بصورت فیزیکی، بالا رفتن ضریب ایمنی آن از سرقت و موارد اینچنینی و سرعت بالای جابجایی پول، با اقبال قابل توجهی از سوی جامعه همراه شده است.

با همه این اوصاف، با در نظر دریافت ضریب کارت های صادره (بنابر آمار منعکس شده از سوی بانک مرکزی) لزوم ساماندهی این عرصه بیش از پیش ضروری به نظر می رسد.

بنابر اعداد و ارقام منعکس شده هم اکنون بیش از 340 میلیون کارت بانکی صادر شده که از این میزان حدود 93 میلیون کارت صادره به شهر تهران اختصاص دارد و مابقی کارت های صادره از طرف بانک ها و شعب مستقر در دیگر استان ها و شهرستان ها به متقاضیان ارائه شده، اما نکته قابل تامل معطوف به این واقعیت تلخ می شود که از میان کارت های صادره تنها 101 میلیون کارت مورد استفاده قرار گرفته و دارای تراکنش بانکی بوده است و با این اوصاف حدود 240 میلیون کارت فاقد تراکنش و بدون استفاده بوده است.

اگرچه هرگونه برداشت و جابجایی و نقل و انتقال پول به واسطه کارت های بانکی با کسر کارمزد عملیاتی می شود، اما تبعات و هزینه صدور کارت های بلا استفاده برای نظام بانکی کشور نیز از مواردی است که نمی توان به سادگی آن را نادیده انگاشت و عدم توجه و غفلت به این موضوع می تواند باعث بالا رفتن هزینه اداره نظام بانکی کشور شود.

یقینا در شرایطی که اقتصاد ایران به نوعی اقتصادی بانکی است و استراتژی کلان اقتصادی کشور نیز بر پایه و چارچوب اقتصاد مقاومتی پایدار می شود، تحمیل هزینه های اینچنینی به نظام بانکی به هیچ عنوان منطقی و معقولانه به نظر نمی رسد.

آنچنان که گزارشات موجود در رسانه ها نشان می دهد، هر فرد بالای 18 سال ایرانی، بصورت میانگین صاحب 6 کارت بانکی است و این در شرایطی است که حدود یک چهارم از این کارت ها فعال هستند.

وقتی بانک های اختصاصی برای امور خاص تعدد کارت های بانکی را مضاعف می سازند

یکی از مسائلی که باعث بالا رفتن ضریب کارت های بانکی در جامعه می شود معطوف به این امر است که هر مجموعه ای برای ارائه خدمات اقتصادی، بانکی خاص را اختصاص داده است.

به عنوان نمونه، در صورتی که در صدد استفاده از خدمات اقتصادی تامین اجتماعی برای دریافت هزینه درمانی باشیم می باید الزاما نسبت به تقاضای صدور کارت بانکی رفاه اقدام نماییم.

وام دانشجویی صندوق رفاه نیز احتیاجمند شماره حساب بانکی تجارت است، تقریبا اکثریت سرباز ها نیز برای دریافت حقوق ماهیانه خود (هر چند ناچیز) باید از عابر بانک سپه استفاده نمایند و این زنجیره ادامه پیدا می نماید و به تبع بخش قابل توجهی از جامعه را مجاب به افتتاح حساب و دریافت عابر بانک های متعدد می نماید.

صدور کارت برای بانک ها سودآوری ندارد

چندی پیش، شایعاتی در جامعه مطرح شد مبتنی بر این امر که صدور عابر بانک ها برای بانک ها سودآوری دارد، موضوعی که با توضیحات علی کبیری، رئیس کمیسیون کارت بانک های کشور و کارشناس مسائل بانکی، غیر واقعی بودن آن محرز می شود.

وی در گفت و گویی با رسانه ها در این خصوص بیان می نماید: هزینه صدور کارت های بانکی در یکسال اخیر برای بانک ها دو تا سه برابر شده و این در شرایطی است که مبلغ ماخوذه برای ارائه این خدمات ثابت مانده است و بانک ها همچنان مبلغ 2 هزار و 700 تومان را از مشتری دریافت می نمایند و این در شرایطی است که بانک ها برای ارائه این خدمات حدود 4 هزار تومان هزینه متقبل می شوند.

کبیری در ادامه می گوید: بالا رفتن آمار کارت های صادره در برخی از ابعاد باعث ایجاد مزیت برای بانک ها می شود و یکی از دلایل تعدد و تکثر کارت های بانکی به این امر باز می شود.

وی در تشریح این موضوع می افزاید: به واقع تعریف سپرده های متعدد قرض الحسنه کوتاه مدت، بلند مدت و... باعث بالا رفتن این آمار می شود.

البته بنابر آمار موجود حدود 35 درصد از کارت های بانکیِ جمعیتِ بالای 18 سال، فاقد موجودی مناسب است که این موضوع باعث بلا استفاده شدن کارت های بانکی می شود.

از سوء استفاده های فراوان تا معضلات زیست محیطی

یکی از مسائل تعدد و تکثر کارت های بانکی به سوءاستفاده هایی معطوف می شود که از سوی افراد کلاهبردار انجام می پذیرد که بعضا با اجاره کارت از افراد و گروه های کم سوادو پولشویی، نمود و بروز پیدا می نماید.

معضلات زیست محیطی به دلیل بازه زمانی برای جذب کارت های pvc دار که حدود یکصد سال تخمین زده می شود از دیگر عارضه هایی است که می باید مورد توجه قرار گیرد.

در نهایت می توان ساز وکاری اعمال کرد که به واسطه آن از تعدد افتتاح حساب های گوناگون توسط یک شخص در یک بانک کاست و از دیگر سو مدت زمان اعتبار کارت های بانکی را نیز افزایش داد تا به یاری آن مسائل زیست محیطی نیز با کاهش همراه شود، زیرا در چنین شرایطی از تعدد و تکثر کارت های بانکی در میان مدت و بلند مدت کاسته خواهد شد.

منبع : باشگاه خبرنگاران

بازگشت به صفحه رسانه ها

bestcanadatours.com: تور کانادا | با تور کانادا سفر کنید، ویزای کانادا، تور کانادا ارزان، قیمت تور کانادا نوروز، بهار، پاییز، تابستان، زمستان را با ما تجربه کنید.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 2443

به "لزوم ساماندهی صدور کارت های بانکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لزوم ساماندهی صدور کارت های بانکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید