علل و راه های درمانی خشکی بینی

خشک شدن بینی می تواند ناخوشایند و گاهی دردناک باشد اما درمان های خانگی بسیاری برای خشکی بینی وجود دارد.

علل و راه های درمانی خشکی بینی

به گزارش خبرنگاران، انواعی از درمان های خانگی برای خشکی بینی عبارت از بخور دادن، استفاده از مرطوب نماینده و اسپری بینی و شست و شو هستند.

اصطلاح پزشکی برای احساس خشکی داخل مجرای بینی، رینیت سیکا بوده و این پدیده اغلب به دلیل سرماخوردگی یا آلرژی ایجاد می گردد.

خشکی بینی معمولا خطرناک نیست اما در صورتی که درمان نگردد می تواند علائم ناخوشایندی همچون خارش، سوزش، چوب شدگی، خون دماغ و تجمع خلط را به همراه بیاورد.

درمان های خانگی زیر از سایت تخصصی مدیکال نیوز تودی می تواند به جلوگیری و رهایی از علائم خشکی داخل بینی یاری کند:

استفاده از دستگاه بخور

یک دستگاه بخور به حفظ رطوبت مجرای بینی یاری می نماید که باعث رهایی از تجمع خلط و تخلیه درست سینوس ها می گردد. دستگاه بخور می تواند رطوبت از دست رفته ناشی از تهویه هوا و حرارت مرکزی در خانه ها و ادارات را جایگزین کند.

در حالت ایده آل یک فرد باید به طور روزانه دستگاه بخور را تمیز کند تا از رشد قارچ ها و باکتری ها که برای سلامت مضر هستند، جلوگیری گردد. رطوبت مناسب ایده آل بسته به دمای هوای اتاق در محدوده 30 تا 50 درصدی است.

مهم است توجه داشته باشیم که سطوح بالاتر رطوبت می تواند رشد گرد و غبار، قارچ ها و سایر آلرژن ها را که به تشدید علائم می انجامند، افزایش دهد. رطوبت سنج دستگاهی است که رطوبت نسبی را اندازه گیری نموده و می تواند به فرد برای تشخیص تنظیم درجه دستگاه بخور یاری کند.

بخور دادن

افرادی که به دستگاه بخور دسترسی ندارند می توانند همان نتایج را با استنشاق بخار به وسیله یک کاسه آب داغ، حمام گرم و سونا کسب نمایند. با این حال مزایای بخور دادن این چنینی ممکن است موقتی باشد. برای جلوگیری از سوختن پوست اطمینان حاصل کنید که آب داغ بیش از حد جوش نباشد.

مصرف کافی مایعات

مصرف کم مایعات و کمبود آب بدن می تواند به خشکی بافت های بدن از جمله بافت های مجرای بینی منجر گردد. در گذشته پزشکان نسبت به مصرف روزانه هشت لیوان آب توصیه می کردند اما یک تحقیق در سال 2018 میلادی نشان می دهد که بهترین راه برای تامین کافی مایعات بدن فرد، نوشیدن آب در زمان هایی است که احساس تشنگی می نماید مگر اینکه فرد مشغول انجام تمرین ها و ورزش های شدید و سخت باشد.

استفاده از اسپری بینی سالین

اسپری های بینی سالین (آب نمک) مجرای بینی را مرطوب می نماید. این عمل جریان مخاط موکوسی بینی را بهبود بخشیده و باعث خارج شدن مواد محرکی همچون گرد و غبار، خاک و دانه های گرده پیش از این که فرصت ایجاد التهاب داشته باشند، می گردد. اسپری های سالین به طور کلی ملایم بوده و در داروخانه ها بدون احتیاج به نسخه در دسترس هستند. همیشه پیش از استعمال، بسته بندی این اسپری ها را مطالعه نموده و از دستورالعمل های آن پیروی کنید.

به جای استفاده از این اسپری ها همچنین می توانید محلول آب نمک را با استفاده از موادی از جمله نمک بدون ید که به طور ایده آل حاوی مواد ضد انجماد یا نگهدارنده نباشد چرا که این مواد می تواند مجرای بینی را تحریک کند، جوش شیرین، یک فنجان آب مقطر یا آب شیرینی که برای سه تا پنج دقیقه جوشانده شده است و نیز یک بطری اسپری کوچک در خانه تهیه کنید.

برای تهیه و استفاده از محلول آب نمک (برای بزرگسالان) از مراحل زیر پیروی کنید:

1) سه قاشق چای خوری نمک را با یک قاشق چای خوری جوش شیرین به خوبی مخلوط کنید.

2) یک قاشق چای خوری از این مخلوط را به آب اضافه کنید.

3) در صورت استفاده از آب جوش ابتدا صبر کنید تا کاملا خنک گردد.

4) این محلول را داخل بطری اسپری بریزید.

5) سر را به طرف جلو کج نموده و به آرامی با بینی نفس بکشید. محلول را در هر سوراخ بینی یک یا دو بار اسپری کنید.

6) پیش از هر بار استفاده مطمئن شوید که بطری اسپری تمیز است و یک محلول جدید تهیه کنید.

شست و شوی بینی با سرنگ یا پمپ

همچنین می توان داخل بینی را به طور کامل با استفاده از یک سرنگ یا پمپ های مخصوص شست و شوی بینی موجود در داروخانه ها توسط محلول های نمک شست و شو داد.

این کار می تواند باعث خارج شدن محرک ها از بینی و تمیز شدن حفره بینی گردد تا بینی بهتر بتواند داروهای دیگر را جذب کند.

محلول های شست و شوی بینی در داروخانه ها در دسترس هستند اما پیش از همیشه بسته بندی آنها را به دقت مطالعه نموده و دستورالعمل ها را دنبال کنید. همچنین می توان این محلول را در خانه به طریق زیر بهره ببرید:

1) محلول آب نمک را به طریق توضیح داده شده در بالا تهیه کنید.

2) محلول را داخل سرنگ یا پمپ بریزید.

3) روی روشویی خم شوید و سرتان را پائین و به سمت چپ قرار دهید.

4) سرنگ یا پمپ را داخل سوراخ سمت راست بینی قرار دهید.

5) به طور طبیعی به وسیله دهان نفس بکشید و با فشار دادن آرام سرنگ نیمی از محلول آب نمک را داخل سوراخ بینی بریزید. پس از چند ثانیه محلول باید در داخل بینی جریان یابد.

6) محلولی که وارد دهانتان می گردد را به بیرون تف کنید.

7) بینی را به آرامی فین کنید تا آن را از هر گونه بقایا پاک کنید.

8) این مراحل را برای سوراخ دیگر بینی نیز تکرار کنید.

9) از درست بودن زاویه سر اطمینان حاصل کنید تا از جریان یافتن محلول به پشت گلو یا به چشم ها جلوگیری کنید.

10) پیش از هر بار استفاده مطمئن شوید که سرنگ یا پمپ تمیز است و دوباره محلول جدید تهیه کنید.

بنابر این گزارش، خشکی بینی اغلب ناشی از فین کردن بیش از حد بینی یا استفاده از برخی داروها مانند ضد انعقادهای بینی و آنتی هیستامین هاست. اما گاهی خشکی دائم بینی می تواند پیامد یک بیماری جدی تر باشد. به عنوان مثال می توان به موارد زیر اشاره نمود:

- سندرم شوگرن: این اختلال، ایمنی غددی را که مایعات مخاطی مانند اشک و بزاق ترشح می نمایند، تحت تاثیر قرار می دهد و باعث خشکی چشم و دهان شده و همچنین می تواند بر بینی و سایر قسمت های بدن تاثیر بگذارد.

- رینیت آتروفیک: این بیماری باعث ضخیم شدن پوشش داخل مجرای بینی و خشک شدن پوسته داخل بینی می گردد. از عوارض این بیماری می توان به آسیب دیدن قوه بویایی، خون ریزی بینی و عفونت اشاره نمود.

بنابراین در صورتی که بینی تان به طور مداوم یا شدید خشک شده یا خشکی بینی همراه با علائمی از قبیل درد، خون ریزی های مکرر بینی یا علائم عفونت بود، حتما به پزشک مراجعه کنید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "علل و راه های درمانی خشکی بینی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علل و راه های درمانی خشکی بینی"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید