روش های افزایش تمرکز کودک در کلاس آنلاین

به گزارش نوای پرنده پارسی، تمرکز بچه ها در کلاس آنلاین به نسبت کلاس هایی که در مدرسه تشکیل می گردد کمتر است و با آموزش روش های حفظ و افزایش تمرکز کودک در کلاس آنلاین می توانید این نقص را جبران کنید.

روش های افزایش تمرکز کودک در کلاس آنلاین

شیوه های حفظ و افزایش تمرکز کودک در کلاس آنلاین

به گزارش خبرنگاران به نقل از نمناک، بچه های که از ساختار معمولی و رایج کلاس خارج شده اند و مجبورند این سال تحصیلی را در خانه بگذرانند از نداشتن تمرکز شکایت دارند ، طبیعی است چراکه محیطی که قبلا برای خواب ، بازی ، تفریح و مهمانی مورد استفاده قرار می گرفته است در حال حاضر تبدیل به فضایی برای آموزش شده که به سختی می توان در آن تمرکز خود را حفظ کرد ولی در هر صورت شرایط اینگونه است و ما باید درجستجوی راه حلی موثر در این زمینه باشیم به همین دلیل در این بخش لیست کوتاهی از مواردی که به افزایش تمرکز کودک شما در کلاس های انلاین کمک می نماید ارائه خواهیم کرد .

انتظارات حقیقی یادگیری از راه دور را درک کنید

دانش آموزان چه مدت زمان باید برای یادگیری به صورت آنلاین صرف نمایند؟ ملاحظات زمانی برای همه افراد وجود دارد و دانش آموزان بزرگتر می توانند مدت زمان بیشتری را نسبت به دانش آموزان کم سن و سال تحمل نمایند. معلم یا مدرسه باید هدایت های منطقی ارائه دهد، زیرا برای یادگیری بچه ها خردسال ، تعامل و بازی با هم کلاسی ها ارزشمند است پس به طبع دانش اموزان کم سن و سال تر زمان کمتری را قادر به تمرکز روی مفاهیم آموزشی آن هم در کلاس مجازی هستند.

معین کنید که چه نوع فعالیتی برای کودک شما بهتر است

آیا فعالیت خاصی وجود دارد که فرزند شما تمایل به انجام آن داشته باشد ؟ به عنوان مثال ، آیا کودک شما در جایی که مربی حضور دارد یا با انجام فعالیت های همزمان بهتر عمل می نماید؟ چه بسترهایی یادگیری کودک را بیشتر درگیر می نماید؟ پاسخ به این سوالات می تواند برای شما و معلم فرزندتان ارزشمند باشد تا به شما کمک کند برای یادگیری بهتر دانش آموز برنامه ریزی کنید.

فرزند خود را تشویق به تحرک کنید

بچه ها باید به طور مکرر در طول روز تحرک داشته باشند . قبل از اینکه کودک روی یادگیری از راه دور تمرکز کند باید ورزش انجام دهد چراکه فعالیت مفید بدنی توانایی ذهنی او برای تمرکز و فعالیت های ذهنی را افزایش می دهد . بعضی از بچه ها هنگام ایستادن بهتر می توانند روی کارها تمرکز نمایند در این صورت رایانه یا تبلت باید روی سطح برجسته باشد تا کودک بتواند بایستد.

حواس پرتی او را کاهش دهید

در صورت امکان ، وقتی کودک مشغول انجام تکالیف مدرسه است سر و صدا و بی نظمی محیط را کاهش دهید و یک فضای کاری معین شده که کودک در آن راحت باشد برای او معین کنید تا به این ترتیب حواس پرتی او را کاهش داده باشید .

وسایل مورد احتیاج او را دم دست داشته باشید

از اتصال اینترنت اطمینان یابید و برای کاهش حواس پرتی اجازه دهید فرزندتان از هدفون استفاده نماید. کتاب ها، جزوه ها، برنامه درسی و... را در دسترس قرار داده و برای کمتر خسته شدن کودک در زنگ استراحت برای او خوراکی یا نوشیدنی سالم و مقوی تهیه نمایید.

برنامه خود را طبق احتیاج تنظیم کنید

اگر دریک زمان متناوب فرد مشغول یادگیری است و خیلی احساس خستگی می نماید تغییراتی در برنامه او ایجاد کنید تا کمی استراحت کند و یا به موضوع دیگری بپردازد ،برای آموزش مطالب دشوارتر زمانی را در نظر بگیرید که فرد هوشیار و فعال تر است در این صورت درک مطالب برای آنها آسان تر است و سریع تر می آموزد.

از چک لیست بهره ببرید

بعضی از بچه ها که واقعاً با تمرکز مشکل دارند ، تهیه یک چک لیست از وظایف مورد احتیاج برای یک فعالیت خاص مفید خواهد بود. به عنوان مثال ، اگر از کودک خواسته گردد برنامه درسی را تماشا نمایند ، بخوانند و سپس به سوال پاسخ دهند چک لیست برای هر یک از این فعالیت های مورد احتیاج کلمات کلیدی مانند تماشا ، خواندن ، نوشتن است .

به کودک اجازه دهید سر کلاس سوال بپرسد

اگر فرزند شما احساس می نماید که مطلبی را یاد نگرفته حتما باید از معلم خود سوال بپرسد. از سوال پرسیدن واهمه نداشته باشید. هنگامی که دانش آموز سوال می پرسد ، برای شنیدن جواب دقت و تمرکز بیشتری به خرج می دهد. بنابراین سوال پرسیدن هم یکی از راه های افزایش تمرکز سر کلاس محسوب می گردد.

به کودک و البته خودتان استراحت دهید

معلمان نمی خواهند بچه هاشان از یادگیری ناامید و خسته شوند به همین خاطر وقت زیادی را صرف می نمایند تا درس ها را جالب جلوه دهند و متناسب با دستورالعمل ها سطح مناسب رقابت را برای دانش آموزان خود ایجاد نمایند اگر مبحثی برای آنها چالش برانگیزباشد یا کودک خسته و ناامید گردد فعالیت را متوقف نموده و به او استراحت دهید تا کودک در این زمان فرصت پردازش اطلاعات را داشته و در روز دیگری به اتمام آن بپردازد .

سلامت روان لازمه یادگیری بهتر کودک است

چنانچه پیش از این بارها در نمناک اشاره شد نکته بسیار مهمی که این روزها تمامی والدین به خصوص والدین دانش آموزان مقطع ابتدایی باید در نظر داشته باشند حفظ سلامت روان کودک است . بی پرده بگویم که فشار روانی وارد شده از طرف شما به دانش آموز در زمینه درس خواندن نه تنها تاثیر مثبتی نخواهد داشت بلکه اثرات منفی جدی برجای خواهد گذاشت . کودک را به حال خود رها نکنید از طرفی بیش از حد او را تحت فشار قرار ندهید چراکه در هر دو حالت او را از ادامه یادگیری در شرایط روانی سالم دور نموده اید . با نهایت آرامش و البته جدیت در حد تعادل فرزندتان را برای یادگیری و ادامه هرچه بهتر فرایند آموزش آنلاین کمک کنید . اگر فرزندما سلامت روان و آرامش روحی لازم را داشته باشد قطعا تمرکز بهتری برای یادگیری خواهد داشت .

کودک را ترغیب کنید در بحث های کلاسی شرکت کند

اگر معلم ازدانش آموزان خواست که نظرات و ایده های خود را بیان نمایند، فرزند شما هم بهتر است در بحث ها شرکت نماید ، گوش دادن به نظرات دیگران و شرکت در مبحث سبب می گردد تمرکز بیشتری سر کلاس داشته باشید.

بازخورد مثبت نشان دهید

هر زمانی که کودک آموزش آنلاین خود را به خوبی کامل کرد سریع بازخورد مثبتی مانند دادن یک ستاره یا برچسب نشان دهید زیرا ایجاد انگیزه نقش مهمی در یادگیری او دارد.

در آخر توصیه می کنیم

به خواب شبانه کودک اهمیت دهید زیرا همه افراد برای حفظ و تقویت قدرت یادگیری و حافظه و افزایش تمرکز به میزان کافی خواب در شبانه روز احتیاجمندند پس کودک باید برنامه خواب منظمی داشته باشد.

قبل از آغاز کلاس آنلاین توجه نمایید که کودک صبحانه میل کند، خوردن یک وعده مغذی در صبح، انرژی و نشاط زیادی را در طول روز برای فراهم می نماید و سبب می گردد کودک هنگام درس خواندن باانرژی تر باشد و کمتر احساس خستگی داشته باشد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 5627

به "روش های افزایش تمرکز کودک در کلاس آنلاین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش های افزایش تمرکز کودک در کلاس آنلاین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید