عبارت طب ایرانی در سر عنوان های موضوعی پزشکی وارد شد

به گزارش نوای پرنده پارسی، تهران (پانا) - مشاور امور بین الملل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت از وارد شدن عبارت طب ایرانی (Persian Medicine) در سر عنوان های موضوعی پزشکی (MeSH)به عنوان یک دستاورد مهم بین المللی در تثبیت جهانی این طب اطلاع داد.

عبارت طب ایرانی در سر عنوان های موضوعی پزشکی وارد شد

به گزارش وزارت بهداشت، آرمان زرگران، مشاور امور بین الملل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اعلام این خبر اضافه کرد: دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت از 2 سال قبل کوشش خود برای اضافه کردن طب ایرانی به سر عنوان های موضوعی پزشکی را شروع و مکاتبات لازم به وسیله پژوهشگران این حوزه را راهنمایی و انجام داد و ارسال مستندات لازم را شروع و پیگیری نمود که انتها این فرایند به وارد شدن عبارت طب ایرانی در این درختواره دانش پزشکی در سال 2022 منجر شد.

وی بعلاوه این دستاورد را گامی مهم در راستای تثبیت طب ایرانی به عنوان شاخه ای از دانش پزشکی در بعد بین الملل دانست که از لحاظ هویتی نیز در مقابل معارضین این نام در کشورهای دیگر، گامی بزرگ در بین المللی سازی طب ایرانی و کد شدن مقالات این حوزه با کلیدواژه طب ایرانی به شمار رفته و از اهمیت ویژهای برخوردار است.

زرگران بعلاوه به فرایند پیروز و رو به جلوی اقدامات حوزه بین الملل در خصوص طب ایرانی اشاره نمود و فضای بین المللی برای طب ایرانی را دارای اقبال بسیار خوبی توصیف نمود.

در این راستا وی به همکاری های گسترده با سازمان جهانی بهداشت و اقبال بسیاری از کشورها در همکاری های آموزشی و پژوهشی این حوزه اشاره نمود و بر لزوم عزم و اراده ملی برای بهره برداری حداکثری از ظرفیتهای طب ایرانی در راستای مرجعیت علمی کشور و ارائه بهتر خدمات درمانی و دارویی بر پایه این دانش بومی و ملی تاکید کرد و اضافه کرد: در فضای دولت نو جهت برای برطرف موانع استفاده از طب ایرانی بسیار هموارتر از گذشته شده است.

گفتنی است سر عنوان های موضوعی پزشکی به عنوان مرجع طبقه بندی درختی و الفبایی دانش پزشکی دارای اعتبار جهانی است و کلیه شاخه های دانش پزشکی در آن به صورت نمودار درختی قرار گرفته است. این مهم به عنوان ابزاری مهم برای ایجاد زبان مشترک در نمایه سازی مقالات و مستندات علمی استفاده می گردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 16 اسفند 1400 بروزرسانی: 16 اسفند 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 7540

به "عبارت طب ایرانی در سر عنوان های موضوعی پزشکی وارد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عبارت طب ایرانی در سر عنوان های موضوعی پزشکی وارد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید