صادرات نفت اوپک افزایش یافت

به گزارش نوای پرنده پارسی، خبرنگاران : آمار شرکت پترولجستیک نشان داد صادرات نفت اوپک از ابتدای ماه میلادی جاری تا به امروز یک میلیون بشکه در روز افزایش یافته و همزمان گروه اوپک پلاس محدودیت عرضه خود را 350 هزار بشکه در روز تسهیل نموده است.

صادرات نفت اوپک افزایش یافت

به گزارش خبرنگاران بهه نقل از ایسنا، در نشست وزیران اوپک پلاس که اول آوریل برگزار گردید، این گروه با افزایش تدریجی فراوری یک میلیون بشکه در روز در فاصله ماه مه تا ژوییه موافقت کرد. قرار است فراوری اوپک پلاس 350 هزار بشکه در روز در هر یک از ماههای مه و ژوئن و بیش از 400 هزار بشکه در روز در ژوییه افزایش پیدا کند. عربستان سعودی هم کاهش فراوری یکجانبه یک میلیون بشکه در روز خود را به شکل تدریجی انتها خواهد داد و فراوریش را در هر یک از ماههای مه و ژوئن 250 هزار بشکه در روز افزایش می دهد. در مجموع فراوری نفت اوپک پلاس تا انتها ژوییه 2.1 میلیون بشکه در روز افزایش خواهد یافت.

تصمیمی که اول آوریل گرفته شد نشان دهنده اعتماد سران اوپک پلاس به توانایی بازار برای جذب نفت بیشتر است به خصوص که برنامه های واکسیناسیون شتاب می گیرد و مردم سفرهای بیشتری را شروع می نمایند. اوپک پلاس و همه تحلیلگران انتظار دارند تقاضای جهانی برای نفت در نیمه دوم سال 2021 بهبود قوی پیدا کند و تا سه ماهه چهارم سال جاری به سطح پیش از بحران برسد.

گلدمن ساکس اواخر آوریل پیش بینی کرد تقاضای جهانی برای نفت بزرگترین رشد را تا شش ماه آینده تجربه خواهد نمود. این بانک سرمایه گذاری انتظار دارد تقاضا برای نفت در شش ماه آینده 5.2 میلیون بشکه در روز رشد کند.

با وجود نگرانیهایی که نسبت به بحران کووید هند وجود دارد، اوپک، بانکهای سرمایه گذاری و آژانس بین المللی انرژی به رشد قوی تقاضای جهانی برای نفت در سال میلادی جاری خوش بین هستند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، آژانس بین المللی انرژی هفته گذشته اعلام نمود مازاد ذخایر نفت که سال گذشته ایجاد شده بود، تقریبا از میان رفته است و شکاف میان عرضه و تقاضا زمینه را برای تسهیل بیشتر محدودیت عرضه اوپک پلاس و حتی کاهش شدیدتر سطح ذخایر هموار می نماید.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 19 خرداد 1400 بروزرسانی: 19 خرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 6876

به "صادرات نفت اوپک افزایش یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صادرات نفت اوپک افزایش یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید