شهر شما در دوران باستان کجای کره زمین بوده است؟

به گزارش نوای پرنده پارسی، یک نقشه تعاملی جدید به شما امکان می دهد تا ببینید که شهر دلخواهتان میلیون ها سال قبل در کجای کره زمین قرار داشته است.

شهر شما در دوران باستان کجای کره زمین بوده است؟

یک دیرینه شناس از کالیفرنیا، نقشه ای تعاملی ایجاد نموده که به مردم اجازه می دهد شرایط شهرهای خود را در طول 750 میلیون سال جابه جایی قاره ها آنالیز نمایند.

یان وبستر (Ian Webster) طراح این نقشه ویژگی های گوناگونی را در آن گنجانده است، از جمله داده های تاریخی که به کاربران یاری می نماید تا اطلاعات بیشتری درباره تاریخچه زمین کسب نمایند.

این برنامه به عنوان یک اپلیکیشن تحت وب و بر پایه نقشه ای از مدل های زمین شناسی با طراحی کریستوفر اسکوتیز ساخته شده است. نقشه اصلی جزئیات تکتونیکی صفحات زمین را طی 750 میلیون سال نشان می دهد. وبستر در پاسخ به سی ان ان گفت: تاریخ زمین از آنچه تصور می کنیم طولانی تر است و چینش فعلی تکتونیکی صفحات و قاره ها تصادف زمان است. این چینش در آینده بسیار متفاوت خواهد بود.

این اپلیکیشن تحت وب، همچنین از GPlates بهره می گیرد که نرم افزار زمین شناسان برای بازسازی تکتونیکی صفحات است. نقشه تعاملی به کاربران امکان می دهد که مکان دلخواه خود را در فیلدی که بالای صفحه واقع شده است، وارد نموده و شرایط آن را در مدل های تکتونیکی زمین ببینند.

مشاهده اینکه زمین در طول میلیون ها سال چقدر انعطاف داشته جذاب است. برای نمونه با انتخاب تهران می بینیم که این شهر میلیون ها سال پیش در زیر آب قرار داشته است. این نرم افزار همچنین ویژگی های دیگری مانند نحوه تقسیم آمریکا توسط دریایی کم عمق یا رشته کوه آپالاش را که در گذشته به بلندای رشته کوه هیمالیا بوده است دربر می گیرد.

به گفته وبستر، این نقشه برای نمایش داده های علمی پیچیده به شکلی تعاملی و کاربرپسند طراحی شده است تا بتواند توسط معلمان، اساتید و هر کسی که به تاریخچه زمین علاقه مند است، استفاده گردد. این یک نگاه جذاب به زمین از زمان تکامل دایناسورها به بعد است.

او اضافه نمود: این کار به منظور توجه دادن و ادای احترام به دانشمندانی است که هر روز برای درک بهتر دنیا ما و گذشته آن کوشش می نمایند.

برای دسترسی به این اپلیکیشن تحت وب می توانید به وب سایت Ancient Earth بروید.

  • راز آدریای عظیم تر: هشتمین قاره گمشده که 1500 کیلومتر زیر اروپا واقع شده است!

عکس کاور: اپلیکیشن تحت وب Ancient Earth Globe

Credit: Christopher Scotese/Ian Webster, DinosaurPictures

منبع: Interesting Engineering

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 5016

به "شهر شما در دوران باستان کجای کره زمین بوده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهر شما در دوران باستان کجای کره زمین بوده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید