شاکی عصر جدید کیست؟ ، ماجرای قرارداد نابغه شو با تلویزیون

به گزارش نوای پرنده پارسی، سلمان داداشی مدعی است پیش از ساخت عصر جدید قراردادی را با تلویزیون برای ساخت مسابقه استعدادیابی با عنوان نابغه شو بسته است.

شاکی عصر جدید کیست؟ ، ماجرای قرارداد نابغه شو با تلویزیون

سلمان داداشی که مدعی است پیش از ساخت عصر جدید قراردادی را با تلویزیون برای ساخت مسابقه استعدادیابی با عنوان نابغه شو بسته است، اینگونه می گوید که تلویزیون در اقدامی این قرارداد را حذف و مسابقه ای مشابه مسابقه نابغه شو را تدارک دید. وی سپس این مساله را مطرح می نماید: جای شبهه دارد که چطور برنامه عصر جدید همزمان با طرحی که ما قرارداد آن را بسته بودیم، بالا بیاید و با کار ما هم مشابهت داشته باشد!

این تهیه کننده که در دادگاه رسانه شکایتی را در این خصوص ترتیب داده است، به مستنداتی که به دادگاه ارائه داده و نسخه ای از آن را هم در اختیار ایسنا قرار داده اشاره می نماید و می گوید: یکی از این مستندات قراردادی است که با شبکه ایران کالا در زمینه ساخت مسابقه استعدادیابی بسته شده بود که موجود است.

او اظهار می نماید: همچنین قرارداد ما با مجری برنامه (آقای بهرنگ علوی) بسته شده بود. با داورها هم صحبت شده بود. قراردادهای دکور و لوکیشن هم آماده بود و قرارداد کارگردانمان برای تهیه برنامه استعدادیابی که در راستای کالای ملی بود هم بسته شده بود.

داداشی در صحبت هایش چنین ادامه می دهد: فرق ما با برنامه های استعدادیابی در جهان کاملا محسوس و برنامه ای با ساختار کاملا ایرانی بود. دکورش متفاوت بود و استعدادها قرار بود به نوع دیگری خودشان را نشان بدهند و اینکه در انتهای مسابقه قرار بود سه کالای ملی برتر انتخاب شوند. طرح برنامه نابغه شو به این شکل نبود که در قالب عصر جدید پخش شد.

وی سپس درباره جزئیات طرح مسابقه نابغه شو یادآور می گردد: این برنامه را در تاریخ خرداد 97 به صورت رسمی ثبت کردیم و تیر ماه با شبکه ایران کالا قرارداد بستیم و وارد مذاکره با اسپانسرها شدیم. چند اسپانسر قبول کردند اما مطرح کردند شبکه ایران کالا بازدیدکننده ندارد؛ بنابراین اعلام نمودیم که از یک شبکه دیگر هم زمان می خریم و پخش می کنیم. در این زمینه با شبکه های سه سیما و نسیم وارد مذاکره شدیم. 21 مهر ماه 97 قبل از راهپیمایی اربعین طرح را ارائه کردم. شبکه نسیم پذیرفت، این در حالی است که آقای فروغی (مدیر شبکه سه) در ششم آبان ماه در برنامه حالا خورشید حاضر شدند و اعلام نمودند که ما به احسان علیخانی می گوییم یک برنامه استعدادیابی بساز، ایشان طرح دیگری دارند ولی در نهایت باید دید جمع بندی آن چه خروجی خواهد داشت.

این در حالی است که آن موقع ما این طرح را به شبکه سه پیشنهاد داده بودیم و اعلام نموده بودند بعد از راهپیمایی اربعین جلسه تشکیل می گردد اما بعد از برنامه ای که آقای فروغی روی آنتن داشتند جواب ما را ندادند. پس از آن ما به وسیله بازرسی صدا و سیما اقدام کردیم به حراست و بازرسی نامه زدیم. شبکه سه اعلام نمود ما جلسه ای با آقای داداشی داشتیم و طرح آن را رد کردیم این در حالی است که من در چنین جلسه ای شرکت ننموده بودم. بعد از آن که بخش بازرسی پیگیری کردند اعلام نمودند که برنامه رد شده است.

وی مطرح می نماید: بعد از فراوری عصر جدید، اعتراض های خودمان را به شبکه سه سیما، بازرسی و حراست و شورای نظارت بر صداوسیما اعلام نمودیم اما هیچکس جوابی به ما نداد. تا زمانی که به انتهای سال 97 رسیدیم. سال 98 هم که دیدیم جوابی به ما داده نشد به دادگاه رسانه شکایت کردیم. این طرح به نام ما ثبت شده بود و قرارداد رسمی با تلویزیون بسته بودیم. ما اعلام نمودیم طرح ما اصلا شبیه گات تلنت نیست بلکه یک برنامه مستقل است که شباهتی با هیچ برنامه ای در جهان ندارد. حتی کارشناسانی که در دادگاه کارشناسی می کردند نمونه ای از آن را در جهان ندیده بودند؛ بنابراین اصالت ثبت طرح ما درست بوده است. اما موردی که وجود دارد این است که عصر جدید جدای از گات تلنت آمد و یک سری آیتم هایی را به وجود آوردند که با گات تلنت اصلی متفاوت بود اما با طرح ما شباهت داشت. طبق قوانین داخلی خود صداوسیما، اگر برنامه ای با موضوعی در شبکه ای پخش گردد، دیگر نمی تواند در شبکه های دیگر ساخته گردد؛ یعنی عملا با وجود اینکه آقای علیخانی هم از گات تلنت عصر جدید را آورند، اما به سمت کالای ملی رفتند و این رویکرد، با کار ما مشابهت داشت.

بنابراین ادعای ما این است که چون ایشان برنامه استعدادیابی ساختند، آن آیتم هایی که در گات تلنت وجود نداشته و در طرح ما وجود داشته را به عصر جدید آوردند؛ مثل فعالیت های علمی و یا مشاغل. این مشابهت با طرح ما وجود داشته و ما دیگر نمی توانیم طرح مان را بسازیم و از طرفی خسارت زیادی خوردیم.

داداشی درباره شکایتی که در دادگاه رسانه ثبت نموده است، چنین شرح می دهد: در شعبه 9 بازرپرسی دادگاه رسانه شکایت مطرح شده و در حال پی گیری است و در هفته آینده نتایج نهایی اعلام خواهد شد.

وی اضافه می نماید: ما طرح و برنامه مان را آماده و به شبکه سه سیما اعلام نموده بودیم، چطور شبکه سه به یک برنامه آماده شده ضربه می زند تا یک برنامه به نام خود بسازد. قرارداد برنامه نابغه شو در شبکه ایران کالا بسته شده بود. الان پس از برنامه عصر جدید، شبکه دیگری نمی تواند برنامه استعدادیابی بسازد. رامبد جوان هم در برنامه خندوانه قرار بود استعدادیابی را مطرح کند اما اجازه ندادند چون شبکه سه سیما خبر عصر جدید را اعلام نموده بود. من از سال 93 در تلویزیون برنامه مشارکتی داشته ام و تاکنون چندین برنامه برای تلویزیون ساخته ایم.

داداشی در خاتمه این پرسش را مطرح می نماید، چطور با توجه به رویکرد فراوری و رونق کالای ملی در کشور، طرح برنامه ای با موضوع کالای ملی حذف و برنامه ای آمریکایی در صداوسیما کپی می گردد؟ و اضافه نمود: اتفاقاتی از این دست در سازمانی مانند صداوسیما باعث فرهنگ سازی غربی و دلسردی در طراحان و نویسندگان برنامه های بومی می گردد.

bestcanadatours.com: تور کانادا | با تور کانادا سفر کنید، ویزای کانادا، تور کانادا ارزان، قیمت تور کانادا نوروز، بهار، پاییز، تابستان، زمستان را با ما تجربه کنید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 2073

به "شاکی عصر جدید کیست؟ ، ماجرای قرارداد نابغه شو با تلویزیون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شاکی عصر جدید کیست؟ ، ماجرای قرارداد نابغه شو با تلویزیون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید