روایت زنان سرپرست خانواده از رانندگی در اسنپ

به گزارش نوای پرنده پارسی، سال گذشته، همزمان با روز ملی کارآفرینی، اسنپ کمپین همراه زنان سرزمینم را شروع کرد. در این طرح 417نفر از زنان سرپرست خانواده عضو ناوگان اسنپ تا انتها اسفند 1398 از پرداخت کمیسیون معاف شدند. سال جاری نیز اسنپ در راستای مسئولیت های اجتماعی خود دوباره ثبت نام و شناسایی رانندگان زن سرپرست خانواده را ادامه داده و این زنان تا انتها سال 1399 از پرداخت کمیسیون به اسنپ معاف هستند.

روایت زنان سرپرست خانواده از رانندگی در اسنپ

به گزارش روابط عمومی اسنپ، در حال حاضر حدود 60هزار راننده زن در سراسر ایران در ناوگان اسنپ ثبت نام نموده اند که از این تعداد حدود 17هزار راننده در 11 ماه اخیر فعال بوده اند و 168نفر به عنوان سرپرست خانوار ثبت شده اند. مریم عرب پور و مریم نحوی پور از زنان سرپرست خانواده عضو ناوگان اسنپ هستند که پای صحبت هایشان نشستیم.

یک روزی گواهینامه پایه یک می گیرم!

3 سال صبح ها برای سرویس مدارس کار می کردم و عصرها هم در آژانس بانوان تا اینکه به خاطر کرونا مدارس تعطیل شد و آژانس بانوان نیز جوابگوی هزینه ها نبود. پرس و جو کردم و فهمیدم اسنپ می تواند جایگزین خوبی باشد. اینطوری شد که حدود دو ماه پیش در اسنپ ثبت نام کردم. مریم عرب پور، زن 53 ساله ساکن بندرعباس در گفت و گو با اسنپ ادامه می دهد: همسرم یک سال است فوت نموده. او به دلیل مشکل قلبی نمی توانست زیاد کار کند. قبل از کار در آژانس بانوان و سرویس مدارس، چند سالی پیمانکار تعویض پلاک در استان هرمزگان بودم، مدتی هم در شرکت خدمات خودرویی و همچنین تاکسی 133 کار کردم.

مریم، مادر دو دختر 26 و 23 ساله است. دختر بزرگش ازدواج نموده و دختر کوچکش دانشجوی مهندسی عمران است. همسرش، در زمان حیات، به دلیل مشکل قلبی با حداقل حقوق و با حکم از کار افتادگی بازنشسته شده بود و مستمری او کفاف زندگی را نمی دهد. مریم درباره کار در اسنپ می گوید: اسنپ برای من خوبه، هر ساعتی می توانم مشغول به کار شوم. سهمیه بنزین و وام هم دارد. از طرفی من سرپرست خانواده هستم و اینکه کمیسیون نمی دهم برایم مهم است. خیلی ها نمی دانند که اسنپ چنین امکاناتی برای زنان سرپرست خانوار دارد.

مریم عرب پور معمولاً ساعت 2 ظهر به بعد استارت پژو پارس را می زند و به دل کوچه و خیابان می رود و تا هر ساعتی توان داشته باشد کار می نماید. او که بیشتر مواقع تا 12شب پشت فرمان می نشیند می گوید: برای بسیاری از مسافران جالب است که یک زن شب ها کار می نماید. واکنش همه مسافران تعریف از ماست و می گویند خیلی خوبه که شما زنان کار می کنید. زنان مسافر نیز معمولاً خیلی شاد می شوند که یک زن سفرشان را انجام می دهد و احساس امنیت بیشتری می نمایند.

مریم به دلیل علاقه ای که به رانندگی دارد تاکید می نماید که شاید جسمش خسته شود، ولی روحش خسته نمی شود. علاقه او به رانندگی به گذشته های دور بازمی شود. پدرش راننده ماشین سنگین بوده و برادرانش نیز شغل پدر را ادامه داده اند. خودش 20 سال است گواهینامه گرفته و عاشق رانندگی در بیرون شهر و جاده است. خیلی دوست داشته گواهینامه پایه یک بگیرد ولی مسائلی پیش آمده که نتوانسته، با این حال امیدوار است در آینده ای نزدیک آرزویش به واقعیت بپیوندد.

دست فرمونت عالیه!

مریم نحوی پور 51 ساله و ساکن تهران از بچگی عاشق رانندگی بوده. کنار پدرش می نشسته و با دقت رانندگی او را زیر نظر می گرفته. بدون کلاس و آکادمی و به قول خودش چشمی رانندگی را یاد می گیرد و روزی که برای آزمون گواهینامه به شهرک آزمایش می رود، با نمره کامل و تحسین افسر از آنجا بیرون می آید.

در نهایت، علاقه به رانندگی و تشویق های یکی از بستگان اثر می نماید و او مربی آموزش رانندگی می شود. سه سال پیش در اسنپ نیز ثبت نام می نماید تا این کار را نیز کنار آموزش ادامه دهد، تا اینکه سال جاری همان فردی که راستا مربی آموزش رانندگی شدن را برایش هموار نموده بود، او را به خرید تاکسی تشویق می نماید. مریم خجالت را کنار می گذارد، تاکسی می خرد و آموزش رانندگی را بعد از 12 سال رها می نماید. او می گوید: یکی از اقوام که در تصمیم های قبلی نیز مشوق من بود راننده تاکسی های اینترنتی شده بود و پیشنهاد داد منم از این فرصت استفاده کنم. وقتی متوجه شدم اسنپ از رانندگان زن سرپرست خانواده کمیسیون دریافت نمی نماید، این شرکت را برای کار انتخاب کردم.

مریم نحوی پور درباره شرایط زندگی اش می گوید: ازدواج ننموده ام و کفالت مادر 83 ساله ام را برعهده دارم. مادرم تقریباً زمینگیر است و آلزایمر دارد. قبل از 7 صبح از خانه بیرون می زنم و معمولاً تا ساعت 3 ظهر کار می کنم. روزها خواهرهایم که همگی خانه و زندگی خود را دارند از مادرم مراقبت می نمایند تا من برگردم.

مریم عاشق رانندگی در جاده است و دوست دارد سریع تر امکان سفرهای بین شهری در اسنپ فعال شود تا با تاکسی زردش به دل جاده های ایران بزند. او می گوید اطرافیان و حتی مسافران، خیلی او و دیگر رانندگان زن را تشویق می نمایند و باعث دلگرمی هستند، هرچند گاهی بعضی مسافرها با رانندگان -چه زن چه مرد- برخورد خوبی ندارند. مریم این جمله ها را از زنان و مردان زیادی شنیده: آفرین به غیرتت، دست فرمونت خیلی خوبه، ما خیلی شادیم که شما کار می کنید و احساس امنیت می کنیم.

bestcanadatours.com: تور کانادا | با تور کانادا سفر کنید، ویزای کانادا، تور کانادا ارزان، قیمت تور کانادا نوروز، بهار، پاییز، تابستان، زمستان را با ما تجربه کنید.

منبع: فرارو
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 6100

به "روایت زنان سرپرست خانواده از رانندگی در اسنپ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روایت زنان سرپرست خانواده از رانندگی در اسنپ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید