راجع به اسهال در نوزادان چه میدانید؟

به گزارش نوای پرنده پارسی، بروز اسهال در بدن هر نوزادی، برای والدین او آزاردهنده است. فرزند کوچک شما در صورت ابتلا به این بیماری، انرژی خود را از دست داده و ضعیف می گردد؛ به نظر می رسد که تمام کوشش های شما برای تأمین مایعات از دست رفته بدن او بی فایده است. بسته به شدت اسهال، نوزاد در هر لحظه ای که شیر می نوشد، پوشک خود را کثیف خواهد نمود به یاد داشته باشید که اسهال در نوزادان، در هر سنی ممکن است رخ دهد؛ این بیماری با عوارض مختلفی همراه می باشد.

راجع به اسهال در نوزادان چه میدانید؟

اسهال در نوزادان چیست؟

ضروری است بدانید که اسهال، به دوره های مکرر دفع مدفوع آبکی اطلاق می گردد که چندین بار در روز اتفاق می افتد. سازمان بهداشت جهانی، این مشکل را به عنوان دفع سه یا تعداد بیشتری مدفوع آبکی در روز تعریف می نماید.

در نظر داشته باشید که آبکی بودن مدفوع نوزادان یا دفع چندین بار مدفوع سفت (نرمال) در روز، اسهال به حساب نمی آید. اسهال حاد در اثر ورود ویروس یا باکتری به بدن نوزادان ایجاد می گردد.

اسهال مکرر نیز هنگامی به وجود می آید که نوزاد به علت مشکل بیوشیمیایی داخلی مانند حساسیت غذایی، با مدفوع شل روبرو گردد.1

علل ابتلا به اسهال در نوزادان

علل رایج بیماری اسهال در نوزادان عبارتند از:

عدم تحمل پروتئین شیر گاوبعضی از بچه ها، قادر به تحمل پروتئین شیر گاو که در بیشتر انواع شیر خشک هم یافت می گردد، نیستند. این عدم تحمل معمولاً در اولین سال زندگی بین یک هفته تا چند ماه بعد از شروع تغذیه با شیر ایجاد میگردد و باعث بیماری اسهال و استفراغ می گردد. معمولاً این شرایط تا سن 3 سالگی از بین می رود.

در صورت شک به ابتلای فرزندتان به این بیماری، به پزشک خود مراجعه کنید. وی شاید پیشنهاد خواهد نمود تا بصورت آزمایشی برای زمان 2 هفته فراورده های حاصل از شیر گاو را از رژیم غذایی کودک خود حذف کنید.

عفونت های باکتریاییباکتری ها مثل استافیلوکوس،سالمونلا، شیگلا،کامپیلوباکتر یا ای. کولی میتوانند باعث اسهال گرفتن نوزاد شوند. درصورتی که نوزاد شما به عفونت های باکتریایی مبتلا شده است، امکان دارد دچار بیماری اسهال شدید همراه با انقباضات ماهیچه ای، مدفوع خونی و تب گردد.

آلرژی به پروتئین شیر
این یک نمونه از علایم آلرژی های غذایی است. امکان دارد نوزاد دچار اسهال گردد یا صورت، بدن و ناحیه تحت پوشک وی دچار بثورات پوستی شده و آب بینی وی روان شده و دچار سرفه و خس خس سینه گردد.
عفونت های ویروسی
هر میزان ویروس (مثل روتاویروس و آنفولانزا) میتواند باعث مبتلا شدن نوزاد به اسهال و بعلاوه استفراغ نوزاد، درد شکم، تب و لرز و درد نوزاد گردد.

باکتری ها مثل استافیلوکوس،سالمونلا میتوانند باعث اسهال گرفتن شیرخوار شوند

عفونت های گوش
در بعضی موارد عفونت گوش نوزادان (عفونت های ویروسی یا باکتریایی) میتواند سبب ابتلا به بیماری اسهال گردد. در این موارد، نوزاد بسیار گریان و غمگین بوده و به روی گوش خود دست میکشد.

بعلاوه امکان دارد نوزاد استفراغ نموده و بی میل گردد و بعلاوه امکان دارد وی جدیدا دچار سرما خوردگی شده باشد.

انگل
عفونت های انگلی هم امکان دارد عامل ابتلا به اسهال باشند.
آنتی بیوتیک ها
درصورتی که نوزاد شما در حال استفاده آنتی بیوتیک به اسهال مبتلا گردد، این بیماری اسهال وی مرتبط با دارویی است که استفاده میکند.2

روش های درمان اسهال نوزاد

1. مصرف مایعات
قبل از هر چیز مراقب باشید کودک به میزان کافی مایعات مصرف کند. کاهش بیش ازحد آب بدن کودک برایش خطرآفرین خواهد بود. اگر کودک استفراغ نمی نماید، می توانید شیر یا شیر خشک به او بدهید.

اما اگر کودک نمی تواند شیر بخورد، با پزشک تماس بگیرید تا به شما محلول الکترولیتی مخصوص بچه ها معرفی کند. این محلول ها در طعم های مختلف عرضه می شوند و بنابراین کودک ترغیب می گردد آن را بخورد. می توانید آنها را از داروخانه ها تهیه کنید.

هنگامی که کودک اسهال دارد به او خوراکی شیرین مانند آب قند، نوشابه، آب میوه های غلیظ شیرین و ژله ندهید. همه این خوراکی ها قند دارند و آب را از روده جذب می نمایند، بنابراین سبب بدتر شدن اسهال می شوند.

2. مصرف غذاهای متعادل نماینده
درمان اسهال بچه ها بزرگ تر که غذای جامد هم می خورند کمی ساده تر است. پزشکان توصیه می نمایند در این موارد برترین چیز کاهش وعده شیر و افزایش وعده غذای جامد و خشک است.

موز، برنج، پوره سیب و نان تُست و نیز کربوهیدرات هایی شامل نان، غلات و گوشت بدون چربی، ماست، میوه ها و سبزیجات در درمان اسهال بسیار مؤثرند. این غذاها مواد مغذی ضروری برای مبارزه با عفونت را برای کودک تأمین می نمایند.

اگر کودک اشتها ندارد و از خوردن امتناع می نماید، نگران نباشید. تا زمانی که مایعات بدنش حفظ گردد طی یک یا دو روز اشتهایش بهتر خواهد شد.

3. مصرف ماست
یکی از برترین خوراکی ها برای درمان اسهال ماست است. مطالعات نشان داده اند باکتری های فعال موجود در ماست برای کاهش شدت اسهال و درمان سریع تر آن بسیار مؤثر هستند.

اگر کودک شما در سنی است که می تواند غذاهای جامد بخورد، ماست ساده بدون قند و تهیه شده از شیر کامل برای درمان مشکل او برترین گزینه است. نباید فراموش کنید ماستی که می خرید، حتما باید حاوی لاکتوباسیلوس یا باکتری های فعال باشد.

4. تعویض پوشک بچه به طور مرتب
کودک را خشک نگه دارید. به طور مرتب پوشک او را عوض کنید. ممکن است به علت شل بودن مدفوع، پوستش قرمز و تحریک گردد. از کرم و لوسیون مخصوص کودک بهره ببرید.
5. محبت کردن به کودک
کودک را در آغوش بگیرید و به او محبت کنید. کودک در دوران اسهال ناراحتی و درد احساس می نماید، او را با مهربانی آرام کنید.3

چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد؟

در بیشتر اوقات، اسهال نوزاد به حدی است که باید مراقبت های پزشکی اورژانسی از او به عمل آید اما در صورتی که کودکی علائمی مبنی بر کم آبی بدن داشته باشد (خشک بودن پوشک برای مدتی بیش از 6 ساعت، کمبود اشک یا نیامدن اشک، خشکی دهان، چشم های گودرفته یا کم تحرکی) باید به پزشک مراجعه کنید. بعلاوه اگر در مدفوع نوزاد خون دیدید یا نوزاد تب شدیدی کرد و مکرراً استفراغ کرد باید به پزشک مراجعه کرد.4

تشخیص

به یاری معاینات فیزیکی و آنالیز سوابق پزشکی و مشاهده مدفوع نوزاد می توان بیماری او را تشخیص دهد. اگر خون یا چرک در مدفوع نوزاد دیده شد یا اسهال او به موقع بهبود نیافت، آزمایش مدفوع می تواند به شناسایی علت زمینه ای یاری می نماید. این آزمایش ها شامل کشت مدفوع، مطالعات ویروسی و آزمایش انگل می گردد.4

عوارض ناشی از بروز اسهال در بدن نوزادان

گاهی اوقات، اسهال می تواند منجر به عوارض بعدی در بدن نوزادان گردد. بعضی از شایع ترین این عوارض به توضیح زیر می باشند:
بروز کم آبی در بدن نوزادان
کودک مبتلا به اسهال، میزان زیادی آب از دست می دهد؛ این شرایط باعث عدم تعادل مایعات و الکترولیت-ها در بدن او می گردد. در نهایت، این شرایط منجر به بروز کم آبی در بدن کودک می گردد؛ کم آبی بدن نوزاد نیز باعث می گردد که او به میزان 3٪ از وزن بدن خود را از دست بدهد. از جمله پیامدهای جدی تر بروز اسهال در بدن نوزادان عدم هوشیاری است.
بروز بثورات پوستی در زیر پوشک نوزاد
نوزادان مبتلا به اسهال، به علت پاک شدن مکرر پوست بدن خود، با بثورات پوستی در زیر پوشک خود روبرو می شوند. این بثورات می تواند دردناک و مشکل ساز گردد و چالش بزرگی را برای والدین ایجاد کند.

بنابراین به خاطر بسپارید که برای مراقبت از فرایند رشد و سلامتی کودک، فرایند معالجه او باید در اسرع وقت انجام گردد.1

پینوشتها

1.www.mamanam.com

2.www.beytoote.com

3.www.chetor.com

4.www.niniban.com

منبع: راسخون
انتشار: 23 آبان 1400 بروزرسانی: 23 آبان 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 7418

به "راجع به اسهال در نوزادان چه میدانید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راجع به اسهال در نوزادان چه میدانید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید