دور باطل افزایش تورم و فقر طبقه متوسط

به گزارش نوای پرنده پارسی، روند افزایشی تورم علاوه بر اثرگذاری بر شاخص های کلان مالی همچنین روی وضعیت فقر طبقات مختلف و افزایش نابرابری ها اثر گذاشته است؛ در این باره یک اقتصاددان معتقد است که پدیده تورم باعث شده طبقات متوسط روز به روز قدرت خرید کمتری داشته باشند و فقر طبقه متوسط رقم بخورد.

دور باطل افزایش تورم و فقر طبقه متوسط

به گزارش خبرنگاران، افزایش موج تورم در ماه های گذشته باعث شده بسیاری از طبقات جامعه تحت تأثیر این پدیده قرار بگیرند. در این بین طبقات متوسط که عمدتاً از جمله اقشار حقوق بگیر جامعه هستند به دلیل ثابت بودن درآمدهای خود بیش از همه تحت تأثیر تورم قرار گرفته اند.

کمیل طیبی - عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان - در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به روند افزایشی تورم و تأثیر آن بر افزایش فقر در میان طبقات متوسط اظهار کرد: وجود انتظارات تورمی و همچنین افزایش سطح نقدینگی باعث بروز تورم شده که این مساله خود باعث شده است طبقات متوسط که عمدتاً اقشار حقوق بگیر جامعه هستند که درآمد ثابتی دارند روز به روز قدرت خریدشان پایین بیاید و اصطلاحاً فقر طبقه متوسط را رقم بزنند.

او همچنین وجود شرایط تورمی در ماه های گذشته را عاملی برای افزایش ضریب جینی ارزیابی کرد که در نهایت باعث افزایش سطح نابرابری ها و همچنین بالا رفتن خط فقر می گردد.

این استاد دانشگاه به نوسانات ارزی و عدم انجام سرمایه گذاری در صنایع مولد هم به عنوان بخشی از علل رکود نسبی در فراوری اشاره نمود و ادامه داد: اصرار بر تثبیت قیمت ها در شرایطی که قیمت های واقعی چیز دیگری است در واقع به منزله سرکوب قیمت است. ادامه این روند می تواند باعث ایجاد رکود در صنایع فراوریی و در نهایت تورم بیشتر گردد.

کمیلی به طرح هایی مانند طرح بسته های حمایتی هم اشاره نمود و گفت: دادن سبد کالا یا دیگر بسته های حمایتی در این شرایط مانند یک داروی آرام بخش است که نمی تواند چاره ای قطعی برای مساله فقر باشد و چه بسا باعث ایجاد رانت هایی هم بگردد. واقعیت این است که تا زمانی که در حوزه فقر اصلاحات ساختاری انجام نگردد نمی توان کاری از پیش برد.

به گزارش خبرنگاران، بروز تورم در کنار افزایش فقر در جامعه همچنین به وسیله افزایش ضریب جینی باعث افزایش عمق شکاف های طبقاتی و نابرابری هم خواهد شد. ضریب جینی در واقع یک واحد اندازه گیری پراکندگی آماری است که برای سنجش میزان نابرابری در توزیع درآمد یا ثروت در یک جامعه آماری از آن استفاده می گردد. این ضریب با نسبتی تعریف می گردد که ارزشی بین صفر و یک دارد.

bestcanadatours.com: تور کانادا | با تور کانادا سفر کنید، ویزای کانادا، تور کانادا ارزان، قیمت تور کانادا نوروز، بهار، پاییز، تابستان، زمستان را با ما تجربه کنید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 838

به "دور باطل افزایش تورم و فقر طبقه متوسط" امتیاز دهید

1 کاربر به "دور باطل افزایش تورم و فقر طبقه متوسط" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دور باطل افزایش تورم و فقر طبقه متوسط"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید