دهلی نو خودمختاری قانونی کشمیر هند را لغو می نماید

به گزارش نوای پرنده پارسی، دولت هند روز دوشنبه 5 اوت خاطرنشان کرد خودمختاری قانونی کشمیر را ملغی می نماید. تصمیمی بی سابقه و بحث برانگیز که می تواند این منطقه بحران زده را با دور جدیدی از تنش ها روبرو کند.

دهلی نو خودمختاری قانونی کشمیر هند را لغو می نماید

به گزارش یورونیوز، بر طبق فرمان رئیس جمهور هند، خودمختاری ایالت جامو و کشمیر در شمال این کشور، که دارای اکثریت مسلمان است، پیشتر توسط ماده 370 قانون اساسی هند تضمین شده بود از این پس اعتبار نخواهد داشت.

بنابر قانون پیشین دولت هند نوعی صندلی ویژه برای این ایالت کشمیر قائل بود و به جز در امور دفاعی، امور خارجی و همچنین ارتباطات منطقه ای؛ مابقی اختیارات حکمرانی را به یک نهاد قانونگذاری محلی تفویض نموده بود.

در همین حال نخست وزیر هند لایحه ای را به مجلس برده است که مطابق آن، بخش شرقی جامو و کشمیر موسوم به لادخ که اکثریت بودایی در آن سکونت دارند، از آن جدا خواهد شد. از سوی دیگر عنوان رسمی ایالت فدرال جامو و کشمیر که شامل دو بخش جنوبی با اکثریت هندو و شمالی با اکثریت مسلمان است از این منطقه سلب خواهد شد و این ناحیه ذیل عنوان منطقه ارضی اتحادیه درخواهد آمد. این بدین معنی است که دهلی نو به صورت مستقیم اداره ناحیه را برعهده خواهد گرف و تقریبا هیچ خودمختاری دیگری وجود نخواهد داشت.

لغو خودمختاری کشمیر یکی از قدیمی ترین وعده های انتخاباتی ملی گرایان هندو به رهبری نارندا مودی نخست وزیر این کشور بود که در بهار سال جاری برای بار دوم به این مقام رسید.

در پی این تصمیم، برگزاری تجمع در دره سرینگر کشمیر ممنوع اعلام شده است و تنها نظامیان در خیابان ها حضور دارند. دولت هند دهها نفر از سران محلی را بازداشت نموده است و ارتباطات مخابراتی در منطقه را قطع نموده است.

محبوبه مفتی، مدیر اجرایی سابق جامعه الکشمیر در توییتی با غیرقانونی خواندن اقدام جدید دولت هند نوشت: امروز روز سیاه دموکراسی هند است.

  • پاکستان در واکنش این اقدام هند را شدیدا محکوم نموده است.

وزارت خارجه پاکستان در بیانیه ای در این رابطه اعلام کرد: به عنوان طرفی از این منازعه بین المللی، پاکستان تمام گزینه های ممکن را برای مقابله با این گام های غیرقانونی می آزماید.

هر دو دولت هند و پاکستان مدعی تملک کامل کشمیر هستند. با این حال هر یک تنها بخشی از آن را تحت کنترل دارد.

دهلی نو، اسلام آباد را به حمایت مسلحانه از شبه نظامیان و نیز گروهای غیرمسلحی متهم می نماید که در پی جدایی کشمیر از هند هستند. پاکستان با رد اتهام هند می گوید که از جنبش جدایی طلبی در کشمیر حمایت دپیماتیک و معنوی می نماید.

دهلی نو اخیرا 35 هزار سرباز و نیروی جدید به کشمیر گسیل نموده است. کشمیر به لحاظ شمار زیاد نظامیان حاضر در آن، یکی از مناطق به شدت نظامی دنیا است.

bestcanadatours.com: تور کانادا | با تور کانادا سفر کنید، ویزای کانادا، تور کانادا ارزان، قیمت تور کانادا نوروز، بهار، پاییز، تابستان، زمستان را با ما تجربه کنید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 1819

به "دهلی نو خودمختاری قانونی کشمیر هند را لغو می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دهلی نو خودمختاری قانونی کشمیر هند را لغو می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید