خبرنگاران استاندار: شیوع کرونا 200 میلیارد ریال به گل کاران استان مرکزی خسارت وارد کرد

به گزارش نوای پرنده پارسی، خمین - خبرنگاران - استاندار استان مرکزی گفت: شیوع ویروس کرونا 200 میلیارد ریال به تولیدکنندگان گل و گیاه به ویژه گل های شاخه بریده در این استان خسارت وارد کرد .

خبرنگاران استاندار: شیوع کرونا 200 میلیارد ریال به گل کاران استان مرکزی خسارت وارد کرد

سید علی آقازاده عصر دوشنبه در حاشیه بازدید از شهرستان محلات در جمع نوای پرنده پارسی اضافه کرد: یکی از معضلات عظیم محلات به ویژه پرورش دهندگان گل در این شهرستان همزمانی شیوع ویروس کرونا و اوج فعالیت گل کاران در اسفند پارسال و فروردین سال جاری بود.

وی اعلام کرد: تمام گل و گیاهان فراوری شده به دلیل قرنطینه ناشی از ویروس کرونا و نبود بازار مصرف از بین رفت.

استاندار استان مرکزی گفت: بعضی از این گل کاران تمام دارایی خود را برای پرورش گل و فروش در شب عید و مناسبت های نوروز هزینه کردند، اما متحمل خسارت سنگینی شدند.

آقازاده گفت: نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس به منظور جبران این خسارتها پیگیری های لازم را انجام داده و مکاتباتی با رئیس جمهور صورت گرفته و قرار شد اینجانب با رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور مذاکرهکنم.

وی اضافه کرد: انتظار می رود این اقدامات برای جبران خسارات وارد شده به گلکاران نتیجه داشته باشد و بخشی از زیان های ناشی از شیوع ویروسکرونا جبران گردد.

استاندار مرکزی درباره احداث دهکده پرورش ماهیان زینتی در محلات نیز گفت: پیش بینی می گردد زمین این دهکده تا یک ماه آینده به متقاضیان بخش خصوصی که آمادگی دارند واگذار و عملیات اجرایی آن شروع گردد.

آقازاده با بیان اینکه آب مورد احتیاج این مجتمع به میزان 2 لیتر در ثانیه تا دو هفته دیگر تامین می گردد، گفت: زیرساخت های این دهکده توسط جهاد کشاورزی فراهمشده و تا یکسال آینده فعال می گردد.

وی ادامه داد: شهرک ماهیان زینتی محلات باید بعنوان قطب فراوری کننده ماهی در کشور باشد و سالانه 10 میلیون یورو ارزآوری داشته باشد.

استاندار استان مرکزی با اشاره به بازدید از عملیات روکش آسفالت جاده روستای یکه چاه و سه روستای دیگر از توابع محلات اعلام کرد: عملیات اجرایی این جاده شروع شده اما کند است.

آقازاده اضافه کرد: هشت میلیارد ریال اعتبار در سال گذشته به این جاده اختصاص یافته است و پیش بینی می گردد تا چهار ماه آینده با تامین اعتبارات لازم،به بهره برداری برسد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: عملیات اجرایی واحد صنعتی فراوری نشاء گیاهان و بذرهایی که از خارج از کشور وارد می شوند در محلات شروع شد و این واحد،بذر گلهای شاخه بریده را در داخل کشور تامین می نماید.

آقازاده اضافه کرد: واحد صنعتی فراوری نشاء به مساحت 20 هکتار گلخانه و 250 میلیارد ریال با سرمایه گذاری بخش خصوصی احداث می گردد.

وی ادامه داد: پیش بینی می گردد این واحد تا یک سال آینده تمام احتیاج محلات به گل و گیاهی که از هلند وارد می گردد، را تامین کند.

استاندار استان مرکزی تاکید نمود: بخشی از فراوریات این واحد صنعتی ظرفیت صادرات دارند و مهد گل و گیاه کشور می تواند به صادر کننده گیاهان مادر تبدیل گردد.

استاندار استان مرکزی در سفر یک روزه به محلات از شهرک ماهیان زینتی، عملیات آسفالت ریزی جاده یکه چاه و واحد صنعتی فراوری نشاء بازدید کرد.

شهرستان محلات به مرکزیت شهری به همین نام در جنوب استان مرکزی واقع شده و دارای 55 هزار نفر جمعیت است.

این شهرستان قطب فراوری گل و گیاهان زینتی، ماهی زینتی و سنگ نمای کشور محسوب می گردد.

منبع: ایرنا
انتشار: 2 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 4618

به "خبرنگاران استاندار: شیوع کرونا 200 میلیارد ریال به گل کاران استان مرکزی خسارت وارد کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران استاندار: شیوع کرونا 200 میلیارد ریال به گل کاران استان مرکزی خسارت وارد کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید