تولید 6 میلیون بشکه نفت در کوتاه مدت مقدور نیست

به گزارش نوای پرنده پارسی، وزیر نفت اخیرا اعلام کرده ایران به راحتی می تواند تولید نفت خود را روزانه تا 6.5 میلیون بشکه افزایش دهد. عضو هیات نمایندگان اتاق ایران در این خصوص گفت: ایران در حال حاضر امکان تولید روزانه 6.5 میلیون بشکه نفت در روز را ندارد. توان تولیدی ما بر اساس امکانات و مقدوراتی که از قبل ایجاد شده تا سقف 4 میلیون بشکه در روز است.

تولید 6 میلیون بشکه نفت در کوتاه مدت مقدور نیست

رضا پدیدار در گفت وگو با پایگاه خبری اتاق ایران افزود: با وجو این مسائل، با تدابیری که از قبل برای تولید بیشتر پیش بینی شده، این امکان تا ظرف یک تا دو سال آینده می تواند فراهم شود که ما ظرفیت تولیدی خود را از 4 میلیون بشکه ای که بین 3 تا 6 ماه آینده داریم به حدود 6 میلیون بشکه نفت برسانیم.

او تاکید کرد: باید شرایط فعلی را تقویت کنیم تا چاه های جدید که در دست کار داریم به ویژه در غرب کارون امکان تولید نفت بیشتر را برای ما فراهم کنند. در غیر اینصورت خبری که جناب وزیر اعلام کردند در حال حاضر چه برای شرکت هایی که به طور مستقیم در اختیار دولت هستند و چه در راستای به کار دریافت توان بخش خصوصی در کوتاه مدت امکان پذیر نیست. اما در میان مدت(یک تا 3 سال) و بلند مدت(3 تا 5 سال) قطعا می توانیم این ظرفیت را حتی بالاتر از 6 میلیون بشکه نفت افزایش دهیم. البته برای رسیدن به این میزان از تولید نیاز به جذب سرمایه گذاری مالی و حفظ شرایط فعلی هم داریم. ما باید هم نیاز مشتریان کنونی و تولید داخل را برای مصرف داخل تامین کنیم هم بتوانیم مازاد آن را صادر کنیم.

پدیدار در خصوص فروش این میزان از تولید در شرایط کنونی توضیح داد: اگر حتی در خوشبینانه ترین حالت در شرایط کنونی امکان تولید 6 میلیون بشکه نفت در روز هم فراهم شود میزان فروش این تعداد بشکه مقدور نیست. چرا که اقتصاد و شرایط ما در منطقه در روبروه با مشتریان سنتی و مشتریان جدید به دلیل تحریم های چند ساله و از دست دادن بازار به گونه ای شده که با مشکل فروش روبرو ایم حتی اگر بخواهیم با قیمت مناسب تری با آنها معامله کنیم.

عضو هیات کنندگان اتاق ایران گفت: بعد از حل بحران تحریم شاید بتوانیم با تدابیری، از محل ذخایر استراتژیک و ذخایر بازرگانی خودمان استفاده کنیم و این میزان نفت را با قیمتی زیر قیمت بازار بفروشیم و منابع مالی به دست آوریم اما فعلا چنین شرایطی مقدور نیست.

او اظهار کرد: از آنجا که اقتصاد ملی ایران یک اقتصاد نفتی و متکی به درآمدهای نفتی و فراورده های هیدروکربوری است، با این میزان فروش، اقتصاد ما فعال و پروژه های در دست به جریان خواهند افتاد. قطعا با رشد تولید و فروش نفت و مشتقات آن وابستگی اقتصاد کشور به نفت هم بیشتر خواهد شد که این نیز خود نکته قابل توجهی است.

bestcanadatours.com: تور کانادا | با تور کانادا سفر کنید، ویزای کانادا، تور کانادا ارزان، قیمت تور کانادا نوروز، بهار، پاییز، تابستان، زمستان را با ما تجربه کنید.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 7048

به "تولید 6 میلیون بشکه نفت در کوتاه مدت مقدور نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تولید 6 میلیون بشکه نفت در کوتاه مدت مقدور نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید