رونمایی از500 شرکت برترایران در سال 97

به گزارش نوای پرنده پارسی، خبرنگاران: رتبه 500 شرکت بزرگ ایران اعلام شد. نتایج بیست و دومین سال رتبه بندی شرکت ها نشان می دهد که حجم فروش صد شرکت اول سال 98، براساس اطلاعات اقتصادی سال گذشته، بیش از 897هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به کل فروش همین صد شرکت در سال قبل 37درصد رشد داشته است.

رونمایی از500 شرکت برترایران در سال 97

به گزارش خبرنگاران فروش شرکت اول فهرست نسبت به فروش شرکت صدم 37برابر بزرگ تر است. در مجموع 14شرکت بالای فهرست 9/ 50 درصد جمع فروش صد شرکت را شکل می دهند که این امر همچون سنوات گذشته نشان دهنده درجه تمرکز در شرایط شرکت های بزرگ ایران است. در عین حال، 10شرکت ابتدای فهرست، فروشی معادل 22برابر فروش 10شرکت انتهای فهرست دارند. در رتبه بندی شرکت ها، علاوه بر شاخص میزان فروش 32شاخص دیگر نیز سنجیده می شود. با توجه به عمومیت فهرست شرکت های برتر ایران و تنوع شرکت ها برای همگن کردن رقم فروش، مجموع درآمدهای عملیاتی شرکت لحاظ شده است. نتایج رتبه بندی بر اساس گروه های صنعتی 31گانه نیز حاکی از این است که از نظر میزان فروش (درآمد) گروه بانک ها و موسسات اعتباری با 9/ 17درصد سهم در صندلی اول، گروه فرآورده های نفتی با 5/ 17درصد سهم در صندلی دوم و گروه پتروشیمی با 14درصد سهم در صندلی سوم است.

نتایج رتبه بندی 500 شرکت برتر سال 98 اعلام شد. گزارش بیست و دومین رتبه بندی شرکت های ایرانی نشان می دهد که حجم فروش صد شرکت اول امسال براساس اطلاعات مالی سال گذشته، بیش از 897هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به کل فروش همین صد شرکت در سال قبل 37درصد رشد داشته است. از سوی دیگر، نتایج اعلام شده نشان دهنده آن است که فروش شرکت اول فهرست نسبت به فروش شرکت صدم 37 برابر بزرگ تر است. در مجموع 14 شرکت بالای فهرست 9/ 50 درصد جمع فروش صد شرکت را شکل می دهد که این امر نشان دهنده درجه تمرکز در شرایط شرکت های بزرگ ایران است. در رتبه بندی شرکت ها، علاوه بر شاخص میزان فروش، 32 شاخص دیگر نیز سنجیده می شود. براساس جزئیات اعلام شده، 10 شرکت اول رتبه بندی (بر اساس بالاترین رتبه فروش) به ترتیب شامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس (هلدینگ)، شرکت پالایش نفت اصفهان، شرکت پالایش نفت بندرعباس، بانک ملت (هلدینگ)، شرکت فولاد مبارکه اصفهان (هلدینگ)، شرکت سرمایه گذاری غدیر (هلدینگ)، شرکت نفت ستاره خلیج فارس، شرکت سرمایه گذاری پارس آریان (هلدینگ)، شرکت گروه گسترش نفت و گاز پارسیان (هلدینگ) و بانک صادرات ایران (هلدینگ) می شود. اطلاعات سازمان مدیریت صنعتی حاکی از آن است که 10شرکت ابتدای فهرست، فروشی معادل 22 برابر فروش 10شرکت انتهای فهرست دارند. از سوی دیگر، در انتهای فهرست، فروش صدمین شرکت 15,127 میلیارد ریال بوده است، این در حالی است که صدمین شرکت سال قبل 10.314 میلیارد ریال فروش داشته است. به عبارت دیگر، حداقل فروش لازم برای ورود به جمع صدشرکت برتر 47 درصد رشد داشته است.

با توجه به عمومیت فهرست شرکت های برتر ایران و وجود انواع شرکت های فراوریی، خدماتی، بیمه ای، سرمایه گذاری و بانک های شرکت نماینده در این رتبه بندی، برای همگن کردن رقم فروش این شرکت ها، مجموع درآمد های عملیاتی شرکت لحاظ شده است. در خصوص بانک ها از مجموع درآمدهای مشاع و غیرمشاع آنها استفاده می شود و مجموع درآمد های بیمه ای و درآمد حاصل از سرمایه گذاری ها نیز در خصوص شرکت های بیمه ای لحاظ می شود. پس از گزینش و رتبه بندی شرکت ها بر اساس شاخص میزان فروش، این شرکت ها بر اساس میزان فروش به دسته های صدتایی تقسیم می شوند و شرکت های هر دسته بر اساس 32 شاخص دیگر مقایسه و رتبه بندی می شوند. به این صورت شرکت هایی با هم مقایسه می شوند که از نظر اندازه تا حدودی به هم نزدیک هستند. دسته بندی شاخص ها شامل شاخص های اندازه و رشد شرکت، شاخص های سودآوری و عملکرد، شاخص های بهره وری، شاخص های صادرات، شاخص های نقدینگی، شاخص های بدهی و شاخص های بازار است.

ابوالفضل کیانی بختیاری مدیر عامل سازمان مدیریت صنعتی در همایش بیست و دومین سال رتبه بندی شرکت ها با اشاره به اینکه یکی از ویژگی های شرکت های بزرگ توجه به تحقیق و پژوهش است، مطرح نمود: در ماده 2 اساسنامه سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران به این نکته اشاره شده که 25 درصد از عایدات شرکت ها باید صرف تحقیق و توسعه شود، اقدامی که اجرایی کردن آن پایداری بنگاه های فراوریی را به همراه خواهد داشت. به گفته مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی، بنگاه های بزرگ به دنبال نوآوری هستند که درخصوص آن 10 اصل مشترک دارند که شامل مدل سود، شبکه، ساختار مدرن، عملکرد محصول، سیستم محصول، خدمات، برند و... می شود. کیانی بختیاری درباره پیشینه رتبه بندی شرکت ها در کشور نیز اظهار کرد: این شیوه رتبه بندی در سال 77 که نخستین دوره خود را تجربه می کرد، به معرفی 100 شرکت برتر کشور پرداخت، این 100 شرکت در یک شاخص میزان فروش آنالیز و معرفی شدند. به تدریج و با رشد مالی کشور و واحدهای فراوریی و صنعتی در ایران، تعداد شرکت ها به 500 رسید و شاخص ها نیز رشد چشمگیری داشت و به مرور به 33 شاخص رسید. وی مهم ترین اهداف برگزاری این رتبه بندی را در فراوری اطلاعات درباره بنگاه های مالی کشور و شفاف سازی در فضای کسب و کار، رتبه بندی شرکت ها از نظر تاثیرگذاری در اقتصاد ملی و گسترش رقابت بین بنگاه های مالی دانست. مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی درادامه اضافه کرد: براساس نتایج امسال 100 شرکت اول بیش از 88 درصد از کل فروش را به خود اختصاص داده اند؛ این میزان برای 100 شرکت دوم 5/ 7 درصد و برای 100 شرکت سوم 3/ 2 درصد بوده است. کیانی بختیاری همچنین با اشاره به نخستین سیاست گذاری ها برای برگزاری 100-IMI شرح داد: از مهم ترین نیازهایی که در کشور وجود دارد، شفافیت آماری و درآمدی شرکت های ایران است. آمار شفاف و ارائه آمارهای درآمدی به توسعه کسب و کار و بنگاه های مالی در کشور منجر می شود.

فرایند ارزیابی شرکت ها

در ادامه مجید درویش، مدیر مرکز رتبه بندی شرکت های برتر نیز با اشاره به اینکه هر شرکت براساس 33 شاخص ارزیابی می شود، مطرح نمود: به منظور دسته بندی و مقایسه اصولی، شرکت ها در دسته های 100 تایی با یکدیگر مقایسه شده اند که این امر این امکان را به وجود می آورد تا شرکت ها به لحاظ سطح در یک سطح قرار گیرند. به گفته مدیر مرکز رتبه بندی شرکت های برتر، در رتبه بندی سال 98 که با توجه به عملکرد مالی شرکت ها در سال 97 ارزیابی شده، در مقایسه با دوره زمانی سال قبل این نکته مشهود است که گروه بانک ها و خودروسازی ها افت بسیاری داشته اند و گروه فرآوری نفتی در رتبه اول و پس از آن شرکت های پتروشیمی در صندلی دوم توانسته اند رتبه های خود را بهبود دهند. درویش اضافه کرد: رصد بنگاه ها نشان دهنده آن است که به لحاظ دارایی بانک ها بیشترین رتبه را به خود اختصاص داده اند.

حجت الله میرزایی معاون امور مالی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در این مراسم گفت: براساس نتایج به دست آمده تنها 8 درصد از بنگاه های فعال در کشور بالای 500 نفر هستند. به گفته میرزایی، مساله بعدی توزیع نامناسب از حیث رشته فعالیت و محل فعالیت بنگاه های فراوریی است، در این خصوص می توان به این نکته اشاره نمود که در حال حاضر بخش بزرگی از بنگاه ها در صنایع کانی غیرفلزی و شیمیایی متمرکز شده اند که این امر موجب شده بنگاه های فراوریی ما در یک گروه خاص قرار گیرند و آسیب پذیر شوند.

معاون امور مالی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه با اشاره به اینکه یکی دیگر از مسائل بنگاه های فراوریی به تمرکز نامطلوب بنگاه ها بازمی شود، اضافه کرد: در حال حاضر بیشتر تمرکز بنگاه های فراوریی در استان های تهران، آذربایجان شرقی، خوزستان، خراسان رضوی، مرکزی و البرز است؛ این در حالی است که باید برخی از بنگاه ها در نوار ساحلی مستقر شوند تا دسترسی به آب های آزاد برای آنها آسان تر شود. میرزایی معتقد است برای تداوم فراوریات صنعتی چند تحول باید صورت گیرد که یکی از این تحولات به شکل گیری در سطح بازار حرفه ای مربوط می شود. به گفته میرزایی، باید هزینه مدیران خوب پرداخت شود، همان طور که ما در بخش های مختلف ورزشی هزینه مربیان خوب ورزشی را پرداخت می کنیم. مساله بعدی یاری به R&D شرکت ها است و در نهایت باید بر جذب نوآوری تمرکز کرد. در ادامه این مراسم محمدباقر عالی رئیس هیات عامل ایدرو نیز در یک اقدام متفاوت به جای سخنرانی خواهان آن شد تا شرکت های برگزیده درخواست و نظرات خود را مطرح نمایند تا شرایط برای رسیدگی به مسائل این شرکت ها به وجود آید. با توجه به درخواست رئیس هیات عامل ایدرو برخی از شرکت های برگزیده هنگام دریافت جایزه برخی از مسائل خود از جمله موانعی که در راستا صادرات با آن روبه رو هستند و قوانین و مقرراتی زائد که برای آنها چالش برانگیز شده است را مطرح کردند.

در رتبه بندی امسال 10 شرکت پیشرو معرفی شدند. معیار اصلی در انتخاب شرکت های پیشرو تغییر رتبه فروش شرکت های فهرست صد شرکت برتر ایران طی چهار سال اخیر است. فهرستی که براساس معیار اصلی فوق الذکر تهیه می شود، با توجه به معیارهای دیگری پالایش می شود. این معیارها عبارتند از: وجود اطلاعات شرکت در رتبه بندی شرکت ها برای حداقل سه سال اخیر، منفی نبودن تغییر رتبه فروش شرکت در سال اخیر و زیان ده نبودن شرکت. پس از انجام این مراحل، فهرست به دست آمده توسط کمیته ای از خبرگان صنعت و محیط کسب و کار مورد آنالیز قرار گرفته و 10 شرکتی که بهترین نتایج را کسب نموده باشند، به عنوان شرکت های پیشرو شناسایی و معرفی می شوند. 10 شرکت پیشرو در رتبه بندی سال 1398 شامل شرکت گروه ارزش آفرینان پاسارگاد، شرکت پالایش نفت اصفهان، شرکت پالایش نفت بندرعباس، شرکت گروه توسعه فراگیر فولاد خوزستان، شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات، شرکت فروشگاه های زنجیره ای افق کوروش، شرکت فولاد کاوه جنوب کیش، شرکت فولاد مبارکه اصفهان، شرکت گسترش انرژی پاسارگاد و شرکت معدنی و صنعتی گل گهر است.

بیشترین صعود رتبه

در رتبه بندی سال 1398، شرکت پخش هجرت، شرکت گسترش انرژی پاسارگاد (هلدینگ)، شرکت معماران تجارت آفتاب، شرکت گروه توسعه فراگیر فولاد خوزستان (هلدینگ)، شرکت گروه ارزش آفرینان پاسارگاد (هلدینگ)، شرکت نفت ستاره خلیج فارس، شرکت پتروشیمی فن آوران (هلدینگ)، شرکت فروشگاه های زنجیره ای رفاه، شرکت آهن و فولاد ارفع و شرکت فراوریی فولاد سپید فراب کویر (هلدینگ) بیشترین صعود رتبه را ثبت نموده اند. البته رتبه های سال قبل لحاظ شده در گزارش، بر اساس اطلاعات تجدید ارائه شده در صورت های مالی امسال شرکت ها و صرفا بین شرکت های حاضر در رتبه بندی سال جدید است. در نتیجه در خصوص برخی از شرکت ها ممکن است رتبه سال قبل آنها در این گزارش، با آنچه در گزارش سال گذشته آمده است، متفاوت باشد.

شرکت های تازه وارد

در رتبه بندی امسال، شرکت پخش هجرت، شرکت معماران تجارت آفتاب، شرکت گروه توسعه فراگیر فولاد خوزستان (هلدینگ)، شرکت مجتمع دنیا فولاد سیرجان، شرکت فولاد سیرجان ایرانیان، شرکت فروشگاه های زنجیره ای رفاه و شرکت فولاد آلیاژی ایران (هلدینگ) شرکت های تازه وارد در فهرست صد شرکت اول هستند. منظور از شرکت های تازه وارد شرکت هایی است که در امسال به فهرست صد شرکت اول راه یافته اند.

بیشترین رشد فروش

اطلاعات منتشر شده از سوی سازمان مدیریت صنعتی نشان می دهد که در رتبه بندی امسال شرکت نفت ستاره خلیج فارس، شرکت پخش هجرت، شرکت گسترش انرژی پاسارگاد (هلدینگ)، شرکت گروه توسعه فراگیر فولاد خوزستان (هلدینگ) و شرکت گروه ارزش آفرینان پاسارگاد (هلدینگ) بیشترین رشد فروش را ثبت نموده اند.

بالاترین ارزش اضافه نموده

مطابق اطلاعات رتبه بندی سال 1398 شرکت هایی که بالاترین ارزش اضافه نموده را ثبت نموده اند، شامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس (هلدینگ)، شرکت فولاد مبارکه اصفهان (هلدینگ)، بانک ملت (هلدینگ)، شرکت مخابرات ایران (هلدینگ)، شرکت سرمایه گذاری غدیر (هلدینگ)، شرکت گروه مپنا (هلدینگ)، شرکت ملی صنایع مس ایران (هلدینگ)، شرکت سرمایه گذاری پارس آریان (هلدینگ)، شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین (هلدینگ) و شرکت گروه گسترش نفت و گاز پارسیان (هلدینگ) است.

بیشترین دارایی

در رتبه بندی امسال شرکت ها از لحاظ بیشترین دارایی نیز طبقه بندی شده اند. بر این اساس بانک ملت (هلدینگ)، بانک صادرات ایران (هلدینگ)، بانک تجارت (هلدینگ)، بانک کشاورزی (هلدینگ)، شرکت سرمایه گذاری پارس آریان (هلدینگ)، شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس (هلدینگ)، بانک پارسیان (هلدینگ)، بانک پاسارگاد (هلدینگ)، بانک رفاه کارگران (هلدینگ) و شرکت گروه مپنا (هلدینگ) بیشترین دارایی را ثبت نموده اند.

بالاترین اشتغا ل زایی

نتایج رتبه بندی سال 1398 نشان می دهد که شرکت سرمایه گذاری پارس آریان (هلدینگ)، شرکت ایران خودرو (هلدینگ)، شرکت سایپا (هلدینگ)، بانک صادرات ایران (هلدینگ) و بانک ملت (هلدینگ) بالاترین اشتغا ل زایی را داشته اند.

بیشترین سودآوری

مطابق اطلاعات سازمان مدیریت صنعتی، شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس (هلدینگ)، شرکت فولاد مبارکه اصفهان (هلدینگ)، بانک ملت (هلدینگ)، شرکت سرمایه گذاری غدیر (هلدینگ) و شرکت پالایش نفت اصفهان بیشترین سودآوری را داشته اند.

بیشترین بازده فروش

در رتبه بندی سال 1398 شرکت ها به لحاظ بیشترین بازده فروش نیز تقسیم بندی شده اند. بر این اساس، شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات (هلدینگ)، شرکت پتروشیمی خارگ، شرکت پتروشیمی فن آوران (هلدینگ)، شرکت سنگ آهن مرکزی ایران، شرکت فولاد مبارکه اصفهان (هلدینگ) بیشترین بازده فروش را داشته اند.

بیشترین صادرات

به لحاظ بیشترین صادرات نیز شرکت های صنایع پتروشیمی خلیج فارس (هلدینگ)، پالایش نفت بندرعباس، سرمایه گذاری غدیر (هلدینگ)، گروه گسترش نفت و گاز پارسیان (هلدینگ) و پتروشیمی زاگرس در رتبه اول تا پنجم قرار دارند.

بالاترین ارزش بازار

از لحاظ بالاترین ارزش بازار نیز شرکت فولاد مبارکه اصفهان (هلدینگ)، شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس(هلدینگ)، شرکت تجارت (هلدینگ)، شرکت ملی صنایع مس ایران (هلدینگ) و شرکت پتروشیمی مارون (هلدینگ) در رتبه های اول تا پنجم قرار گرفته اند.

شرکت های برتر از نظر رشد سریع

در رتبه بندی 500 شرکت برتر ایران، 5 شرکت برتر از نظر رشد سریع بین صد شرکت دوم نیز معرفی شده اند که شامل شرکت آلومینای ایران، شرکت اندیشه نگار پارس، شرکت باما، شرکت بهره برداری و تعمیراتی مپنا و شرکت توسعه بازرگانی برنا است. معیار اصلی در انتخاب شرکت های برتر از نظر رشد سریع، تغییر رتبه فروش شرکت های فهرست صد شرکت دوم طی چهار سال اخیر است. فهرستی که بر اساس معیار اصلی اشاره شده تهیه می شود، با توجه به معیارهای دیگری پالایش می شود. این معیارها عبارتند از: وجود اطلاعات شرکت در رتبه بندی شرکت ها برای حداقل سه سال اخیر، منفی نبودن تغییر رتبه فروش شرکت در سال اخیر و زیان ده نبودن شرکت. پس از انجام مراحل فوق، فهرست به دست آمده توسط کمیته ای از خبرگان صنعت و محیط کسب وکار مورد آنالیز قرار گرفته و پنج شرکتی که بهترین نتایج را کسب نموده باشند به عنوان شرکت های برتر از نظر رشد سریع شناسایی و معرفی می شوند.

10 شرکت برتر صادرات گرا

در رتبه بندی امسال 10 شرکت برتر صادرات گرا بر اساس شاخص ترکیبی صادرات تعیین می شوند. این شاخص از ترکیب سه شاخص صادرات، رشد صادرات و نسبت صادرات به فروش به دست می آید. بنابراین شرکت هایی که در سال مالی 1397 صادرات داشته اند، بر اساس شاخص ترکیبی صادرات رتبه بندی شده اند و 10 شرکت اول فهرست، به عنوان شرکت های صادرات گرا شناخته می شوند. شرکت بازرگانی صندوق بازنشستگی کشوری، شرکت پتروشیمی خارگ، شرکت پتروشیمی رازی، شرکت پتروشیمی زاگرس، شرکت پتروشیمی لاله، شرکت سرمایه گذاری ایران، شرکت شیرین دارو، شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، شرکت لوله گستر خادمی و شرکت معماران تجارت آفتاب 10شرکت برتر در این بخش معرفی شده اند.

31 گروه صنعتی

در همایش امسال شرکت ها به 31 گروه صنعتی نیز تقسیم بندی شده اند. مقایسه گروه های صنعتی از نظر میزان فروش (درآمد) نشان می دهد گروه بانک ها و موسسات اعتباری با 9/ 17درصد سهم در صندلی اول، گروه فرآورده های نفتی با 5/ 17درصد سهم در صندلی دوم و گروه پتروشیمی با 14درصد سهم در صندلی سوم است. کمترین سهم فروش نیز مربوط به گروه صنایع سلولزی است. سه گروه صنعتی از نظر سودآوری شامل گروه پتروشیمی با 28درصد سهم، گروه فلزات اساسی با 21درصد سهم و گروه فرآورده های نفتی با 14درصد سهم است. سه گروه صنعتی اول از نظر ارزش اضافه نموده شامل گروه پتروشیمی با 18درصد سهم ، گروه فلزات اساسی با 16درصد سهم و گروه بانک ها و موسسات اعتباری با 14درصد سهم است. از نظر دارایی ها نیز سه گروه اول شامل گروه بانک ها و موسسات اعتباری با 51درصد سهم، گروه پتروشیمی با 8درصد سهم و گروه سرمایه گذاری های مالی با 6درصد سهم است. سه گروه صنعتی از نظر بازده فروش (حاشیه سود) شامل گروه فلزات اساسی با 38درصد، گروه اکتشافات، استخراج و خدمات جنبی با 7/ 37درصد و گروه واسطه گری های مالی با 36درصد حاشیه سود هستند. میانگین بازده فروش 31 گروه صنعتی معادل 77/ 15درصد است. سه گروه صنعتی اول از نظر اشتغا ل زایی (تعداد کارکنان) شامل گروه بانک ها و موسسات اعتباری با 19درصد سهم، گروه وسایط نقلیه و قطعات خودرو با 14درصد سهم و گروه فلزات اساسی با 8درصد سهم است. سه گروه صنعتی اول از نظر صادرات نیز شامل گروه پتروشیمی با 43درصد سهم، گروه فرآورده های نفتی با 22درصد سهم و گروه فلزات اساسی با 15درصد سهم است. سه گروه صنعتی اول از نظر شاخص بهره وری کل شامل گروه فلزات اساسی با 57/ 1واحد، گروه اکتشاف، استخراج و خدمات جنبی با 56/ 1واحد و گروه واسطه گری های مالی با 54/ 1واحد است. سه گروه صنعتی اول از نظر شاخص بهره وری کل عوامل نیز شامل گروه واسطه گری های مالی با 7واحد، گروه پتروشیمی با 5/ 5واحد و گروه فرآورده های نفتی با 6/ 4واحد است. سه گروه صنعتی اول از نظر شاخص بهره وری نیروی انسانی نیز شامل گروه انرژی با 15 واحد، گروه فرآورده های نفتی با 14واحد و گروه سرمایه گذاری های مالی با 13 واحد است. سه گروه صنعتی اول از نظر شاخص بهره وری سرمایه نیز شامل گروه موسسات بیمه ای با 25 واحد، گروه واسطه گری های مالی با 16واحد و گروه خدمات فنی و مهندسی با 15 واحد است. اگر پراکندگی استانی 500شرکت بزرگ ایران را بر اساس تعداد شرکت (با در نظر دریافت محل کارخانه) لحاظ قرار دهیم، استان تهران با 239شرکت در ردیف اول قرار گرفته است. پس از آن استان های اصفهان با 35شرکت و خوزستان با 24 شرکت در ردیف های دوم و سوم قرار دارند. استان هرمزگان با 21 شرکت و قزوین با 16 شرکت در رده چهارم و پنجم قرار گرفته اند.

bestcanadatours.com: تور کانادا | با تور کانادا سفر کنید، ویزای کانادا، تور کانادا ارزان، قیمت تور کانادا نوروز، بهار، پاییز، تابستان، زمستان را با ما تجربه کنید.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 3609

به "رونمایی از500 شرکت برترایران در سال 97" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رونمایی از500 شرکت برترایران در سال 97"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید