تنظیم مقررات حوزه گمرک، بانک و استاندارد برای تسهیل تجارت با اتحادیه اوراسیا

به گزارش نوای پرنده پارسی، دیروز بیست وششم آذرماه اولین نشست کمیته دایمی اتاق های بازرگانی اوراسیا با ریاست محمدرضا کرباسی، معاون امور بین الملل اتاق ایران برگزار گردید. این نشست با حضور نماینده وزارتخانه های نیرو، جهاد کشاورزی و امور خارجه، سازمان های گمرک، استاندارد و توسعه تجارت، رئیس اتاق مشترک ایران و قزاقستان و نماینده اتاق های مشترک و رئیس اداره روابط چندجانبه اتاق ایران، در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران برگزار گردید. هدف از این نشست که قرار است ماهی دو بار برگزار گردد تسهیل در اجرایی شدن موافقتنامه اوراسیا است.

تنظیم مقررات حوزه گمرک، بانک و استاندارد برای تسهیل تجارت با اتحادیه اوراسیا

در ابتدا محمدرضا کرباسی، معاون امور بین الملل اتاق ایران گزارشی از اقدامات اجرا شده توسط اتاق ایران در حوزه اوراسیا گفت.

او در ابتدای جلسه از کوشش های اجرا شده برای صدور فرم گواهی مبدأ گفت که به دبیرخانه اتحادیه اوراسیا با هماهنگی با وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت امور خارجه، سازمان گمرک و سفارت ایران در روسیه ارسال شد؛ اما در عمل در ابتداحوزه صادرات به روسیه مسائلی وجود داشت ولی بعد از این اقدام ها فرایند صدور گواهی مبدأ برای صادرات به کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا بدون مانع صادر شده است.

در این نشست کرباسی گفت که حدود 2038 گواهی مبدأ برای صادرات به اوراسیا صادر شده است؛ که از این تعداد اتاق رشت 1163 گواهی صادر نموده، تبریز، مشهد، گرگان و کرمان به ترتیب در رتبه بعدی قرار دارند.

کرباسی با اشاره به مشارکت جدی اتاق ایران برای تسهیل اجرایی شدن توافق اوراسیا به جلساتی اشاره نمود که با رضا اردکانیان، وزیر نیرو و مسئول هماهنگی داخلی اوراسیا برگزار گردید. در آن جلسه به این نتیجه رسیدیم که برای معرفی ظرفیت های ایران با اتحادیه اوراسیا ظرفیت های آن شناسایی و معرفی گردد.

او ادامه داد: هنوز بخش خصوصی و فعالان اقتصادی به اهمیت بهره مندی از این ظرفیت واقف نیستند و احتیاج به اطلاع رسانی دارد.

کرباسی تاکید نمود: طبق آخرین گزارش های گمرک به نظر می رسد که طرف اوراسیایی از ظرفیت جمهوری اسلامی بیشترین بهره را می برند؛ این هشداری است که ما هم زود تصمیم گکیری کنیم. سهم ما از تعرفه ترجیحی در تجارت با اوراسیا حدود 25 درصد بوده و حدود 85 درصد از واردات ما از اتحادیه اوراسیا مشمول تعرفه ترجیحی بوده است. این نشان می دهد که ما باید خیلی زود بتوانیم به یک جمع بندی برسیم تا از این ظرفیت درست بهره بگیریم. به نظر می رسد که کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا بیشترین بهره را از ظرفیت های آن برده اند و باید سیاست گذاری به موقع داشته باشیم تا این تفاوت معنادار از بین رود.

کارگروه بانک، گمرک و استاندارد تشکیل گردد

کرباسی در این نشست از نماینده دستگاه ها و سازمان های مختلف خواست تا گزارشی از اقدامات خود در حوزه تسهیل موافقتنامه اوراسیا ارائه دهند.

داوود میرزاخانی، نماینده وزارت نیرو در کمیته اتاق های بازرگانی اوراسیا اولین کسی بود که در این نشست سخن گفت. ابتدا میرزاخانی درباره تشکیل هشت کارگروه ها و ضرورت آن گفت. او پیشنهاد داد تا قبل از انتها سال میلادی نقشه راه همکاری دوجانبه و چندجانبه با کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا آماده گردد و در این زمینه نشستی برگزار گردد. همچنین کارگروه های اصلی و فرعی در حوزه های متعدد بخصوص در حوزه بانک، گمرک و استاندارد تشکیل گردد.

میرزاخانی گفت: تشکیل کارگروه بانکی به دلیل مسائل ایران اهمیت بالایی دارد؛ طرف روسی هم به تشکیل آن تأکید نموده است؛ البته روسیه علاقه مند است که به وسیله روبل معامله انجام گردد.

بعد از آن کرباسی بار دیگر از معضلات عمده فعالان اقتصادی در حوزه مبادلات بانکی به دلیل تحریم ها گفت و تأکید کرد که باید کارگروه بانکی تشکیل گردد و مسائل فعالان اقتصادی در حوزه بانک آنالیز گردد تا درنهایت آن ها در تجارت با اتحادیه اوراسیا دچار مشکل نشوند.

بار دیگر میرزاخانی نماینده وزارت نیرو تاکید نمود که مطالبه حل مشکل بانکی باید خواست ملی همه ما باشد. ما در حال تحریم هستیم؛ برای همین بانک مرکزی پیشنهاد داده تا معاملات اقتصادی با روش های متعدد چون تهاتر کالا به کالا و استفاده از ارز ملی کشورها انجام گردد.

او همچنین به پیشنهاد جدیدی اشاره نمود و آن اینکه با توجه به تضعیف کارایی بانک مرکزی در شرایط تحریم به نظر می رسد نهادهایی ایجاد گردد تا در سطح بین المللی ارتباط اقتصادی-بانکی تسریه گردد.

حل مشکل ویزا تجار در دستور کار وزارت خارجه

کوروش جعفری، نماینده وزارت امور خارجه در این نشست درباره تسهیل در رفت وآمد تجار و صدور به موقع ویزا برای این افراد گفت.

او گفت که ما در این زمینه برای اخذ ویزا با چند کشور مسائلی داریم ولی کوشش می کنیم که این مسائل رفع گردد؛ حل مسائل ویزای تجار با کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا در دستور کار وزارت خارجه است؛ و ما باید کوشش کنیم خود را برای استفاده از این فرصت آماده کنیم تا در آینده دچار مشکل نشویم. وزارت خارجه هم به وسیله دیپلماسی سیاسی و گفت وگو سعی می نماید بسترها را هموار کند.

تفاهم برای استاندارد

قبل از اینکه تقی تقی پور، نماینده سازمان استاندارد سخن بگوید، کرباسی از مسائل تجار در حوزه استاندارد، معیارهای آن و عدم تطابق این معیارهای با استاندارد کشورهای مبدأ و گاه سخت گیری بیش از حد در ایران گفت. بعد از آن تقی پور گفت که شناسایی استاندارد کالاها کاری چالش برانگیز و زمان بر است. اما او برای تسهیل تجارت به راه میانی اشاره نمود و آن اینکه شرکت های بازرسی حوزه استاندارد کشورهای مبدأ را در کشور بپذیریم تا اینکه شرکت ها در حوزه بازرسی استانداردها واسطه باشند. باید در زمینهٔ استاندارد تعامل گردد و به راستا توافقی پیش فرایند.

به گفته تقی پور ایران به اتحادیه اوراسیا این پیشنهاد را داده است ولی هنوز به این پیشنهاد ایران طرف اوراسیایی پاسخی نداده است.

او پیشنهاد داد که اگر درخواست ها از طرف تجار در حوزه استاندارد منسجم و منظم باشد آن ها می توانند سریع تر به این مطالبات پاسخ دهند.

تقی پور گفت: ما با بعضی از این کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا یا دیگر کشورهای شریک تجار خود یادداشت تفاهم استاندارد داریم ولی این تفاهم جز به جز نیست. مثلاً با کشور روسیه و قزاقستان تفاهم استاندارد داریم یا در تفاهم گروه کالایی با ترکیه و عراق پیشرفت زیادی داشته ایم.

او توضیح داد اما از آنجا که ایران عضو مجامع بین المللی اقتصادی نیست و یا به دلیل تحریم ها نتوانسته عضویت خود را تمدید کند در عمل با مسائلی در حوزه تجارت روبرو شده است.

بعد از آن کرباسی پیشنهاد داد شرکت هایی که در ایران در حوزه معین استاندارد کالاها شعبه دارند شناسایی گردد و مسائل آن ها رفع گردد تا همکاری ها در چارچوب درستی پیش برود.

نفر بعدی الهام حاج کریمی، نماینده سازمان توسعه تجارت بود که درباره تجارت ایران با اتحادیه اوراسیا گفت: 80 درصد تجارت ایران با کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا در حوزه محصولات کشاورزی است و صنعت رتبه بعدی را در این همکاری دارد.

حاج کریمی از تشکیل کارگروه های مشترک، کارگروه تجارت و کمیته های فرعی در حوزه گمرک، استاندارد و بانک گفت و پاسخ کرباسی این بود که ما باید با اولویت بندی کارها را پیش ببریم تا در آینده دچار مشکل نشویم؛ اما هر چه سریع تر باید کارگروه ها تشکیل گردد.

کرباسی با اشاره به اینکه ما متأسفانه دچار خودتحریمی هستیم تاکید نمود: خارج از چارچوب موافقت نامه باید کارگروه فرعی تشکیل گردد تا ظرفیت ها و موانع و مسائل کار با اتحادیه اوراسیا آنالیز گردد تا در عمل دچار مشکل نشویم.

بعد از آن حسین کاخکی، نماینده گمرک از تبادل اطلاعات در حوزه همکاری های اقتصادی با کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا گفت تا فعالان اقتصادی مجاز بتوانند با اطلاع و آگاهی بیشتری با این کشورها کار نمایند.

کاخکی همکاری متقابل را احتیاجمند مکاتبه به وسیله کانال های دیپلماتیک داشته و گفت که باید کارگروهی با حضور وزارت خارجه تشکیل داد و در این کارگروه درباره مسائل بانکی گمرکی، استاندارد و شناخت بازارهای هدف گفت وگو گردد تا درنهایت حضور در این اتحادیه به نفع اقتصاد ایران بگردد.

بعد از آن کرباسی بار دیگر تأکید کرد که از هرگونه اقدام جزیره ای پرهیز گردد؛ اتاق ایران آمادگی دارد برای یکپارچه شدن درخواست ها نشست هایی را برگزار کند تا درنهایت این نشست ها به هم افزایی بیشتر یاری کند.

فرصتی تاریخی برای ایران

بعد از آن امیر عابدی، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و قزاقستان از اهمیت این موافقت نامه گفت و عضویت ایران در اتحادیه اوراسیا را فرصتی تاریخی برای ایران خواند تا بتواند آرایش اقتصادی خود را ترمیم کند. او تاکید نمود که در حوزه استاندارد ما نباید بیشتر از حد معمول سخت گیری کنیم.

جلیل جلایی فر، عضو هیات مدیره اتاق مشترک ایران و روسیه هم از افق گشایی و واقع گرایی در اقتصاد گفت. او تأکید کرد که سازمان استاندارد در آنالیز استاندارد کالا صندلی ملی اقتصاد ایران در بازارهای جهانی را در نظر بگیرند و باید مراقب باشد که برند ایرانی در بازارهای اتحادیه اوراسیا لطمه نبیند. او گفت: استاندارد را نباید این قدر پایین بیاورند که اصالت کالا و برند ایرانی لطمه ببیند.

جلایی فر همچنین به تشکیل کارگروه مشترک، کارگروه کالا، کارگروه گواهی مبدأ و کارگروه تجارت کالا اشاره دارد.

بعد از آن احمدی دلیری، نایب رئیس اتاق ارومیه درباره حمل ونقل به کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا بخصوص ارمنستان و قرقیزستان و نامناسب بودن سیستم حمل ونقل زمینی و هوایی به این کشورها گفت.

قرار است نشست کمیته اتاق های بازرگانی اوراسیا هر دو هفته یک بار در اتاق ایران با حضور نمایندگان سازمان ها و وزارت خانه های مرتبط و اتاق های مشترک برگزار گردد.

bestcanadatours.com: تور کانادا | با تور کانادا سفر کنید، ویزای کانادا، تور کانادا ارزان، قیمت تور کانادا نوروز، بهار، پاییز، تابستان، زمستان را با ما تجربه کنید.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 3363

به "تنظیم مقررات حوزه گمرک، بانک و استاندارد برای تسهیل تجارت با اتحادیه اوراسیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنظیم مقررات حوزه گمرک، بانک و استاندارد برای تسهیل تجارت با اتحادیه اوراسیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید