تصویر روز ناسا: وقتی سیاه چاله، ستاره ای را پاره پاره می نماید ، فیلم

به گزارش نوای پرنده پارسی، اگر ستاره ای بیش از به سیاه چاله ای نزدیک گردد، چه اتفاقی می افتد؟ سیاه چاله می تواند ستاره را از هم بدرد، اما چگونه؟ شبیه سازی مجذوب کننده DESY، این فرآیند را به شکل مجذوب کنندهی نمایش داده است.

تصویر روز ناسا: وقتی سیاه چاله، ستاره ای را پاره پاره می نماید ، فیلم

به گزارش خبرنگاران ، این خود جاذبه گرانشی قوی سیاه چاله نیست که ستاره را از هم می درد، بلکه اختلاف در کشش گرانشی واردشده بر نقاط مختلف ستاره است که باعث می گردد نولخی نزدیک تر به سیاه چاله، بیشتر از نواحی دورتر، کش بیایند. این اثر که جزرومد گرانشی نام دارد، در نزدیکی سیاه چاله به قدری قوی است که ستاره رشته رشته می گردد و اثر اسپاگتی را پدید می آورد.

در این ویدیو، ابتدا ستاره ای را می بینید که به سیاهچاله نزدیک می گردد. با افزایش سرعت مداری، اتمسفر بیرونی ستاره در نزدیک ترین فاصله از سیاه چاله متلاشی می گردد. عمده جو ستاره در اعماق فضا پراکنده می گردد، اما بخشی از آن همچنان به دور سیاهچاله می چرخد و قرصی برافزایشی را تشکیل می دهد.

در ادامه این انیمیشن، شما در حالی که به سیاه چاله نگاه می کنید، وارد قرص برافزایشی می شوید. ازجمله جلوه های بصری جالبی که می بینید، پدیده عدسی گرانشی است که سبب می گردد سطح فوقانی و تحتانی قرص برافزایشی را حتی در پشت سیاه چاله ببینید.

در نهایت، در امتداد یکی از جت هایی قرار می گیرید که در امتداد محور دوران وضعی سیاه چاله به بیرون رانده می شوند. مدل های نظری نشان می دهند که این جت ها نه تنها گاز پرانرژی را دفع می نمایند، بلکه نوترینوهایی پرانرژی ایجاد می نمایند که یکی از آن ها ممکن است اخیراً در زمین دیده شده باشد.

اعتبار تصویرسازی ویدئو: DESY، آزمایشگاه ارتباطات علوم.

منبع: تصویر روز ناسا

5454

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 28 خرداد 1403 بروزرسانی: 28 خرداد 1403 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 7871

به "تصویر روز ناسا: وقتی سیاه چاله، ستاره ای را پاره پاره می نماید ، فیلم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویر روز ناسا: وقتی سیاه چاله، ستاره ای را پاره پاره می نماید ، فیلم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید