تحقق عایدی 26هزار میلیارد تومانی بودجه از محل فروش اموال مازاد در بورس

به گزارش نوای پرنده پارسی، خبرگزاری خبرنگاران- کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه فروش اموال مازاد دولت یکی از راه های تامین کسری بودجه است، گفت: عرضه این اموال در بورس به عنوان درست ترین روش برای تامین اقتصادی 26 هزار میلیارد تومانی و جبران بخشی از هزینه های دولت تلقی می گردد.

تحقق عایدی 26هزار میلیارد تومانی بودجه از محل فروش اموال مازاد در بورس

به گزارش خبرنگاران، این روزها بحث فروش اموال مازاد دولت به منظور جبران کسری بودجه داغ است، دولت در لایحه بودجه سال آینده پیش بینی نموده که بیش از 26 هزار میلیارد تومان از محل فروش اموال مازاد دولت عایدی به دست می آورد، این در شرایطی است که راه های قبلی برای فروش اموال مازاد هیچ یک جوابگو نبوده به طوریکه در بودجه امسال 45 هزار میلیارد تومان عایدی از فروش اموال و دارایی های دولت پیش بینی شده بود که با آنالیز عملکرد دولت و فرصتی که تا انتها سال وجود دارد، احتمالا تنها 5 هزار میلیارد تومان از آن محقق خواهد شد.

از این رو، عایدی حاصل از فروش اموال و دارایی های در بودجه 1401 به 26 هزار میلیارد تومان کاهش یافته است که در میان کارشناسان مالی، بورس به عنوان برترین مکان برای فروش اموال مازاد مطرح است؛ بورسی که ارزش معاملات بازارهای آن از ابتدای سال تا به امروز از مرز 425هزار میلیارد تومان فراتر رفته و این عدد بیانگر ظرفیت بالای بورس کالا برای پذیرایی از اموال مازاد دولت است.

در همین زمینه ایمان کمالی، کارشناس بازار سرمایه امروز (سه شنبه) در گفت و گو با خبرنگار مالی ایرنا با بیان اینکه مولدسازی اموال دولت در سال هایی که تحریم ها علیه ایران تشدید شد؛ به عنوان یکی از راه های مطمئن عایدیزایی دولت مد نظر نهاده شد، گفت: گرچه پیش تر نیز این روش در سندهای دخل و خرج دولت وجود داشت اما تا زمانی که نفت می فروختیم و همه مخارج با پول نفت تامین می شد دولت چندان به فروش اموال مازاد احساس احتیاج نمی کرد. اما در دوران مضیقه های نفتی، این راه قطعا یک روش قابل اتکا برای دولت است تا به وسیله آن بخشی از هزینه های خود را تامین کند.

ضرورت برطرف موانع

به گفته وی، دولت در لایحه بودجه 1400 پیش بینی نموده بود که بیش از 45 هزار میلیارد تومان از محل فروش اموال مازاد عایدی به دست آورد که این عدد را وقتی با عایدیهای نفتی سال گذشته دولت که 12 میلیارد دلار اعلام شده مقایسه می کنیم متوجه اهمیت آن می شویم. اما این فروش محقق نشده و باید راهکاری آسان، شفاف و قانونمند برای آن در نظر گرفته گردد.

کمالی ادامه داد: رئیس جمهور در حین جلسات بودجه بر اهمیت مولدسازی دارایی های دولت تاکید و از مسئولان خواست در این راستا برنامه هایی را تدارک ببینند.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: در واقع اشاره به ارائه برنامه ها مربوط به برطرف موانعی است که مقابل این واگذاری ها تا پیش از این وجود داشت؛ یکی از این موانع، تخلفاتی بود که پیشتر در مزایده اموال و دارایی ها صورت می گرفت.

وی اضافه نمود: با توجه به اتخاذ شیوه های سنتی و دستی بودن مزایده ها در گذشته، در فروش اموال دولت امکان نظارت دقیق وجود نداشت و زمینه بروز تخلفات نیز فراهم بود.

فروش اموال مازاد از جهت شفاف بورس

کمالی گفت: با توجه به بزرگ بودن عدد واگذاری ها بهتر آن است که عرضه ها در قالب و روشی انجام گردد که کمترین آسیب به حقوق ملت وارد شده و تخلفاتی در آن شکل نگیرد. در این زمینه بورس بستری آماده برای عرضه اموال است و تجربه چندین نوبت واگذاری در مورد اموال مازاد بانک ها و وزارت دفاع و وزارت راه در سال گذشته، این آمادگی را نشان می دهد.

این کارشناس بازار سرمایه متذکر شد: واگذاری های اجرا شده در بورس می تواند شفافیت را به مقدار قابل توجهی افزایش دهد و بدین ترتیب مزایده های برگزار شده قابل پیگیری و رصد باشد.

او بیان کرد: بورس کالا سابقه ای طولانی در عرضه های مختلف کالایی دارد و در هر بازاری که بورس نقش آفرینی نموده، شفافیت تا حد بسیار زیادی ایجاد شده است.

به گفته کمالی، ممکن است در مراحل ابتدایی کار و با توجه به حجم بالای اموال دولت، موانعی و نقصان هایی وجود داشته باشد اما ساز و کارهایی که بورس در اختیار قرار می دهد، مزیت های فراوانی را ایجاد می نماید و به طور حتم نواقص احتمالی به سرعت برطرف خواهد شد تا روالی منظم و دقیق برای فروش اموال مازاد دولت از جهت بازار سرمایه شکل گیرد.

براساس این گزارش، مجید عشقی رییس سازمان بورس و اوراق بهادار روز یکشنبه در نشست خبری خود با اصحاب رسانه خاطرنشان کرد که براساس هماهنگی و توافقات اجرا شده با وزارت اقتصاد، بخشی از املاک و مستغلات دولت که امکان پذیرش در بورس کالا را دارد بر تابلوی املاک بورس کالا به فروش خواهد رسید.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 29 دی 1400 بروزرسانی: 29 دی 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 7490

به "تحقق عایدی 26هزار میلیارد تومانی بودجه از محل فروش اموال مازاد در بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحقق عایدی 26هزار میلیارد تومانی بودجه از محل فروش اموال مازاد در بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید