تا برنج ایرانی فروخته نشود برنج خارجی توزیع نمی کنیم

به گزارش نوای پرنده پارسی، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، واردات برنج را به جهت تنظیم بازار دانست و گفت: بی تردید در فصل فروش برنج داخلی، توزیع برنج وارداتی در بازار صورت نخواهد گرفت و تا کشاورزی برنج خود را کامل به فروش نرساند، هیچ برنج وارداتی توزیع نخواهد شد.

تا برنج ایرانی فروخته نشود برنج خارجی توزیع نمی کنیم

به گزارش خبرنگاران، محمدباقر نوبخت با بیان اینکه سیاست های اقتصاد مقاومتی به دنبال یک رشد پویای هشت درصدی در اقتصاد ایران است، اظهار کرد: ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به منظور نهادسازی و راهنمایی و مدیریت در تهران تشکیل شده و یکی از وزرا یا معاونین رئیس جمهور جانشین این ستاد در استان ها هستند تا مسائل و مسائل اقتصادی و فراوریی آن استان را تحت کنترل بگیرند. در گیلان وزیر نفت عهده دار این مسئولیت بود که در حال حاضر به بنده سپرده شده است.

وی توسعه جوامع بدون زیرساخت را غیر ممکن دانست و اضافه نمود: یکی از مهمترین زیرساخت ها حمل و نقل است و در کنار آن باید به واحدهای فراوریی توجه کنیم. در واقع واحدهای فراوریی باید بتوانند فعالانه در عرصه فراوری و اشتغال حضور داشته باشند.

جانشین ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در گیلان، راه آهن و آزادراه ها را دو موضوع مهم توسعه حمل و نقل در استان دانست و یادآور شد: خوشبختانه راه آهن گیلان به بهره برداری رسیده و باید برای تکمیل راستا ترانزیت به انزلی و آستارا متصل گردد. قطعه 11 کیلومتر باقی مانده منجیل - رودبار(شامل سه کیلومتر تونل دو بانده) تا سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.

نوبخت با بیان اینکه تا انتها دولت دوازدهم زیرساخت های اصلی را تحویل مردم گیلان می دهیم، گفت: زمانی اشتغال ایجاد می گردد که در عرصه خدمات و صنعت و کشاورزی بتوانیم سرمایه گذاری جذب کنیم. بهره برداری از راه آهن رشت ظرف چند ماه آینده اشتغالزایی به همراه خواهد آورد. این خط روزانه رفت و برگشت به تهران دارد؛ لذا اگر فضای اطراف ایستگاه راه آهن رشت را به منظور فضاسازی و گردشگری در اختیار یک طراح قرار دهیم، می تواند شغل ایجاد کند.

وی از راه اندازی یک خط ویژه در راه آهن گیلان علاوه بر رشت - تهران و رشت - مشهد اطلاع داد و یادآور شد: این خط روزانه از تهران به سمت رشت از منجیل و موزه روستایی می گذرد و به جهت جذابیت راستا، گردشگران از آن استفاده می نمایند.

این مقام مسئول که در برنامه در راستا توسعه شبکه باران، سخن می گفت، با اشاره به مسئولیت جدید خود در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی گیلان، عنوان نمود: طی دو سال انتهای دولت باید اهتمام بیشتری داشته باشیم و جوانان را ویژه ببینیم؛ لذا از واحدهای فراوریی می خواهیم جوانان را مشغول نمایند. البته باید واحدهای فراوریی جدیدی ایجاد کنیم. ساخت و ساز در بافت های فرسوده آغاز شده که واحد فراوریی محسوب می گردد.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی در قالب پروژه تعریف شده است، اعلام کرد: با توجه به تبصره 18، ایجاد 26 هزار نفر شغل در گیلان در دستور کار است و این اشتغالزایی در بخش های صنعتی و کشاورزی است.

وی واردات برنج را به جهت تنظیم بازار دانست و متذکر شد: بی تردید در فصل فروش برنج داخلی توزیع برنج وارداتی در بازار صورت نخواهد گرفت و تا کشاورزی برنج خود را کامل به فروش نرساند، هیچ برنج وارداتی توزیع نخواهد شد لذا کشاورزان نگران واردات برنج نباشد و به عنوان یکی از وظایف ستاد اقتصاد مقاومتی از کشاورزان دفاع می کنیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اتصال راه آهن رشت به شهرک صنعتی، ادامه داد: در صورت تکمیل کریدور شمال - جنوب کشورهای شاقتصادی می توانند به راحتی از خلیج فارس عبور نمایند؛ لذا قطعه رشت - انزلی و رشت - آستارا باید تکمیل گردد. برای اتصال راه آهن چابهار به زاهدان احتیاجمند 730 کیلومتر ریل گذاری هستیم، اما راه آهن رشت - انزلی تنها 30 کیلومتر ریل گذاری احتیاج دارد و در کمتر از یکسال می توانیم به بهره برداری برسانیم و موجب تسهیل واردات و صادرات ایران و تکمیل محور ترازیت کشورهای شاقتصادی به دریای عمان شویم.

نوبخت مواهب طبیعی گیلان را برای جذب گردشگران کافی دانست و اضافه نمود: گردشگران انتظار دارند با همان سرعتی که از تهران به منجیل می آیند، این راستا را ادامه دهند، اما شاهد ترافیک سنگین ایام تعطیلات در رودبار - منجیل هستیم. البته با احداث دو تونل رفت و برگشت در منجیل بخشی از مسائل ترافیکی حل شده است. به دنبال راه اندازی خط تهران - رشت انتظار داریم گردشگران با قطار به گیلان بیایند.

وی از کاهش 1.5 ساعته قطار تهران - رشت ظرف امسال اطلاع داد و گفت: بار ترافیکی راه آهن در قزوین است؛ لذا با دو خطه کردن قزوین - کرج و چهار خطه کردن کرج - تهران از حجم ترافیک کم می گردد. تاکنون 112 میلیارد تومان برای این پروژه تخصیص داده شده است. همچنین به زودی تغییر خط قطار از دستی به دیجیتال تبدیل می گردد.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه صنعت گردشگری احتیاجمند زیرساخت هایی از جمله هتل و مهمان پذیر است، اعلام کرد: در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی برای گردشگری چند پروژه داریم.

وی محور قدیمی قزوین - کلاچای را یک راستا تفریحی و گردشگری دانست و اضافه نمود: به دلیل مسائل زیست محیطی در حال حاضر پروژه اجرایی نشده است؛ لذا به دنبال برطرف مسائل و فعال کردن این راستا با هدف پدافند غیر عامل در شرایط ترافیکی و بحرانی آزادراه قزوین - رشت هستیم.

نوبخت با بیان اینکه آزادراه تهران - شمال راستا 90 کیلومتری کرج - چالوس را به 30 کیلومتر کاهش می دهد، عنوان نمود: محور تهران - چالوس از فیروزکوه، هزار و کندوان می گذرد و به جای دور زدن این راستا یک تونل تهران را به چالوس وصل می نماید.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به حساسیت های زیست محیطی گیلان در اجرای پروژه های زیرساختی، توضیح داد: هر کجا که به واسطه یک پروژه اجرایی محیط زیست منطقه آسیب ببیند، سازمان حفاطت محیط زیست ورود می نماید و در صورت بروز اختلاف با دستگاه های اجرایی به عنوان حکم این مسئله را حل خواهیم کرد. خط آهن رشت - بندرانزلی به واسطه عبور از بخشی از تالار آثار سوء زیست محیطی دارد بنابراین اول می خواهیم رشت - کاسپین را که مشکل زیست محیطی ندارد تکمیل و در صورت لزوم راستا جدیدی برای بندرانزلی پیدا کنیم.

این مقام مسئول تاکید نمود: تخریب محیط زیست گیلان و بی توجهی به تالاب انزلی آلودگی هوا و گرد و غبار را به همراه خواهد داشت؛ لذا حاضریم به خاطر حفظ محیط زیست از توسعه زیرساخت ها بگذریم.

وی با بیان اینکه توسعه باید منجر به فراوری ثروت گردد، گفت: در کنار توسعه به محرومان نیز توجه خواهیم داشت ؛ بنابراین از ابتدای دولت تدبیر و امید تاکنون حدود پنج برابر مستمری افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی افزایش یافته و همزمان با کارمندان مجددا 20 درصد به مستمری ها اضافه نمودیم. 2000 واحد مسکونی محرومین نیز ایجاد کردیم. البته دولت وظیفه دارد برای خانواده های دارای معلول هزار واحد مسکونی بسازد.

نوبخت همچنین در نشست با خبرنگاران استان گیلان، ضمن ابراز خرسندی از علاقمندی رسانه ها به امر توسعه استان، اظهار کرد: در گیلان مسائل زیست محیطی به ویژه پسماند از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

معاون رئیس جمهور، صرفا بومی بودن استاندار را حلال مسائل گیلان ندانست و اضاقه کرد: گیلان به استانداری احتیاج دارد که بتواند از 20 درصدهای پرداخت شده به هشت وزارتخانه جهت ایجاد 26 هزار شغل استفاده کند.

وی با بیان اینکه تاکنون برای برطرف مشکل آلودگی دو رودخانه رشت 80 میلیارد تومان پرداخت نموده ایم، اضافه نمود: کارگروه ویژه ساماندهی پسماندهای استان های شاقتصادی با حضور صاحب نظران اجرایی و دانشگاهی تشکیل شده و به همه مسائل زیست محیطی رسیدگی خواهد نمود.

نوبخت از ایجاد 26 هزار نفر شغل در گیلان طی امسال اطلاع داد و توضیح داد: برای اینکه بتوانیم این فرصت های شغلی را ایجاد کنیم هشت برنامه در بخش های گردشگری، صنعت، کشاورزی، مسکن و... تعریف نموده ایم لذا در کنار مسئولیت ملی خودم، عهده دار ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی گیلان شدم تا در دو سال انتهای دولت دوازدهم با جدیت بیشتری مسائل را دنبال کنیم.

نوبخت، اولین محل منابع اقتصادی دولت را اقتصادیات دانست و اضافه نمود: شاخص اقتصادیات نسبت به فراوری ناخالص داخلی در کشورهای توسعه یافته 40 درصد و در کشورهای دنیا سوم 20 درصد است لذا در بحث اقتصادیات به دلیل عدم شفافیت از عده ای اصلا نمی توانیم اقتصادیات دریافت کنیم، عده ای دیگر نیز به واسطه مواد قانونی معاف از اقتصادیات هستند.

وی اوراق و نفت را جزو دارایی های سرمایه ای کشور دانست و گفت: بخشی از درآمدهای دولت صرف اعتبارات هزینه ای(حقوق و مزایا) می گردد. به وسیله دارایی های سرمایه ای می توانیم به واسطه ایجاد زیرساخت ها و پروژه های عمرانی دارایی های جدید خلق کنیم لذا بخشی از درآمد دولت مربوط به تملک دارایی های سرمایه ای است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه، با بیان اینکه افزایش حقوق سالانه کارمندان براساس نرخ تورم محاسبه می گردد، عنوان نمود: افزایش درآمدهای دولت اصلا به پای نرخ تورم نمی رسد؛ لذا اقتصاد ما همیشه یک ساختار ناتراز دارد. نقدینگی تورم زا نیست، بلکه نقدینگی گاهی در قالب سپرده های بانکی و گاهی در بازار قرار می گیرد و موجب ایجاد تقاضا می گردد. در مقابل افزایش 20 درصدی تقاضا با افزایش پنج درصدی عرضه به وسیله فراوری روبرو هستیم.

وی ساختار اقتصادی ایران را تورمی دانست و ادامه داد: همیشه رشد تقاضا بیشتر از رشد عرضه است لذا با توجه به منویات رهبر انقلاب، سازمان برنامه و بودجه برنامه جامع اصلاح ساختار اقتصادی را تدوین و نقش اقتصادیات و یارانه را معین نموده است و به زودی اجرایی می گردد.

نوبخت با بیان اینکه حذف چهار صفر از پول ملی صرفا برای تسهیل مراودات اقتصادی بوده است، یادآور شد: حذف این صفرها نه قرار است مسائل اقتصادی را کم کند؛ نه زیاد.

معاون رئیس جمهور با تاکید بر لزوم توسعه انسانی، اعلام کرد: طرح آزادراه منجیل - رودبار براساس مطالبه مردم منطقه خواهد بود و قرار نیست با ساخت یک جاده اقتصاد مردم را نابود کنیم؛ لذا راستا را به گونه ای طراحی کردیم که محور رفت به تهران از رودبار و محور برگشت از یک اتوبان دیگر بگذرد. سه کیلومتر از 11 کیلومتر باقی مانده آزادراه رشت - قزوین مربوط به دو تونل رفت و برگشت است و تا سال آینده به بهره برداری می رسد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه در سخت ترین شرایط اقتصادی و بودجه کشور هستیم، به خسارت 38 هزار میلیارد تومانی سیل امسال اشاره و اعلام کرد: بودجه دولت صرف اعتبارات جاری و عمرانی می گردد؛ لذا پرداخت های پرسنلی و بازنشستگی جزو اولویت های ماست. امسال 5000 میلیارد تومان برای همسان سازی حقوق بازنشستگان پرداخت کردیم و 6400 میلیارد تومان شهریور و مهرماه امسال به بازنشستگان پرداخت خواهیم کرد.

پری ها: پریها | مجله گردشگری، تور لحظه آخری، تور ارزان قیمت، سفرنامه گردشگری

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 1865

به "تا برنج ایرانی فروخته نشود برنج خارجی توزیع نمی کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تا برنج ایرانی فروخته نشود برنج خارجی توزیع نمی کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید