بورل: اروپا در خطر است

به گزارش نوای پرنده پارسی، مسؤول سیاست خارجه اتحادیه اروپا در آستانه نشست وزیران دفاع اتحادیه اروپا بر لزوم دنبال کردن دکترین اقدام نظامی مشترک در چارچوب اتحادیه اروپا تاکید کرد.

بورل: اروپا در خطر است

به گزارش خبرنگاران، جوزپ بورل، مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت که اولین پیش نویس Strategic Compass - نزدیک ترین چیزی که اتحادیه اروپا می تواند به دکترین نظامی و مشابه با ناتو داشته باشد - برای امنیت ضروری است.

بورل با ارسال این سند راهبردی به 27 کشور عضو اتحادیه اروپا برای رایزنی گفته است: ما باید توان اعزام فوری داشته باشیم.

خبرگزاری رویترز بر بخش هایی از پیش نویس راهبردی اتحادیه اروپا دست یافته که در آن بورل در خصوص لزوم موافقت با ایده بلندپروازانه به عنوان اساس عمل مشترک نظامی در خارج هشدار می دهد که شامل نیروهای حل بحران ها با قابلیت استقرار می شود.

بورل در این نشست خواهد گفت: تمام تهدیداتی که ما با آنها روبرو هستیم رو به افزایش است و قدرت کشورهای عضو برای مقابله با تهدیدات کافی نیست.

خبرگزاری رویترز گزارش داد، بورل به همتایان اروپایی پیش نویس اولیه این قطب نمای استراتژیک را مطرح خواهد کرد. این پیش نویس شبیه مفهوم استراتژیک ناتو است که اهداف ناتو را تعیین می کند.

در این پیش نویس هشداری از سوی بورل مطرح شده مبنی بر اینکه اروپا در خطر است و ائتلاف آتلانتیک شمالی (ناتو) به رهبری آمریکا همچنان به شکل اساسی مسؤول دفاع مشترک از اروپا خواهد بود.

مقرر شده بورل پیش نویس مذکور را ارائه کند، اختلاف این بار در سرعتی است که چارچوب جغرافیای سیاسی را تغییر می دهد؛ مساله ای که ضروری به نظر می رسد.

قرار است وزیران خارجه و دفاع اتحادیه اروپا روز دوشنبه این مساله را با هدف توافق بر سر سند سیاسی نهایی در مارس آینده بررسی کنند.

دیپلمات ها می گویند، علامت های هشدار بسیار است از جمله اینکه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا سیاست اول آمریکا را دنبال کرد که اولویت های اتحادیه اروپا را از بین برد.

به گفته بورل، یکی از این ایده ها داشتن 5000 نیروی قوی از اتحادیه اروپا برای شرایط بحران است. وی مطرح نمود که ائتلاف ناتو دلیل اصلی بهم پیوستگی دفاعی اروپا است.

وزرای دفاع و خارجه اتحادیه اروپا روز دوشنبه این مساله را مورد گفت وگو قرار می دهند و هدف معین شده دستیابی به سندی سیاسی تا ماه مارس است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 آذر 1400 بروزرسانی: 18 آذر 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 7442

به "بورل: اروپا در خطر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بورل: اروپا در خطر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید