آموزش جامع کاشت خیار در گلدان

به گزارش نوای پرنده پارسی، از کاشت خیار در گلدان تا رسیدن میوه ها 50 تا 70 روز طول میکشد. انتخاب بذر خیار گلدانی، خاکبرگ مخلوط با کمپوست، آبیاری روزانه و داشتن مکانی پرنور برای نگهداری و کاشت خیار در گلدان لازم است.

آموزش جامع کاشت خیار در گلدان

داشتن خیارهایی که خودتان کاشته اید بسیار لذت بخش است و البته طعم متفاوتی نیز خواهد داشت. شما می توانید به راحتی بوته های خیار را در خانه و آپارتمان محل زندگی خود پرورش دهید و از داشتن خیارهایی سالم و تازه در هر زمان که خواستید لذت ببرید. ما در خبرنگاران شمارا با روش کاشت خیار در گلدان و شرایط نگهداری آن آشنا می کنیم.

مراحل کاشت خیار در گلدان

برای کاشت خیار شما نیاز به گلدان مناسب، بذر هیبرید خیار، قیم و نخ، خاک کمپوست و پرلیت دارید. مراحل کاشت خیار در گلدان به شرح زیر هست:

 1. برای شروع کار ضروری است شما از فروشگاه های گل و گیاه بذر خیار گلدانی را خریداری کنید. گونه ای از خیار را انتخاب کنید که ارتفاع آن کوتاه باشد و نیاز به فضای زیادی نداشته باشد چراکه برخی از انواع خیار تا ارتفاع چند متری نیز خواهند رسید.
 2. گلدان موردنظر را انتخاب کنید. گلدان مناسب برای کاشت خیار، گلدانی است که قطر و ارتفاع آن حداقل 30 سانتی متر باشد. گلدانی به این سایز، برای 5 تا 6 بذر مناسب است.
 3. گلدان را با مخلوطی از خاک، کمپوست و مقداری پرلت پرکنید. مطمئن باشید که ته گلدان سوراخی برای زهکش داشته باشد. برای اینکه سوراخ با خاک بسته نشود روی آن را با سنگریزه بپوشانید.
 4. حال زمان کاشت بذرهاست. بذرها را در عمق 1تا 2 سانتی متری خاک بکارید. فاصله بین بذرها حداقل باید 2 سانتی متر باشد تا فضای کافی برای رشد بوته های خیار فراهم شود. توجه داشته باشید که باید بذر ها را به پهلو در خاک بکارید.
 5. بعد از کاشت بذرها خاک را در چند مرحله به طور کامل آبیاری کنید به حدی که آب از ته گلدان خارج شود. دقت کنید سطح خاک غرقابی نشود.
 6. برای رشد بهتر و جوانه زنی بذر خیار باید گلدان را به مدت 6 ساعت در نور مستقیم آفتاب قرار دهید.
 7. بعد از 3 تا 4 روز بذرهای خیار شروع به جوانه زنی می کند. تا زمانی که ارتفاع جوانه ها به 7 سانتی متر برسد صبر کنید. حال دو جوانه خیار که قوی تر از بقیه هستند را انتخاب کنید و بقیه را به آرامی از خاک بیرون بکشید. حال دو شانس برای داشتن بوته های قوی و پر میوه خواهید داشت.
 8. صبر کنید تا گیاه رشد طبیعی خود را داشته باشد. در این مدت توجه به آبیاری منظم و نور کافی برای رشد بوته های جوان خیار ضروری است.
 9. وقتی ارتفاع بوته خیار شما به حدود 25 سانتی متر رسید بار دیگر باید گیاه ضعیف تر را حذف کنید.
 10. پس ازاین بوته خیار به طور متوسط روزی 2 سانتی متر رشد می کند. از همین رو ضروری است تا قیمی در کنار بوته خیار خود قرار دهید و بوته را با نخ قیم ببندید. استفاده از یک چوب صاف بلند و باریک به عنوان قیم مناسب است.
 11. برای بستن نخ قیم به گیاه ضروری است بوته های خیار را در جهت عکس عقربه های ساعت دور نخ بپیچید و به سمت بالا هدایت کنید .
 12. زمانی که بوته به ارتفاع 30 تا 40 سانتیمتری رسید، شاخه های فرعی آن را به تدریج حذف کنید با این کار به گیاه اجازه می دهید که تمام انرژی تولیدی توسط گیاه صرف تولید گل برای تشکیل میوه شود .
 13. 50 تا 70 روز بعد از کاشت خیار در گلدان، میوه ها آماده برداشت می شوند، میوه ها را با قیچی باغبانی و یا یک چاقوی تیز و تمیز از ساقه جدا کنید.

می توانید برای اطمینان بیشتر از زمان برداشت برچسب روی بسته بذر را مطالعه کنید. ضروری است بدانید هرچقدر خیار بیشتری برداشت کنید، گیاهتان میوه های جدید بیشتری می دهد و محصول زیادتری دارید! دقت کنید میوه های بیمار و آسیب دیده را به سرعت از گیاه جدا کنید تا انرژی گیاه را هدر ندهند.

شرایط محیطی نگهداری و کاشت خیار در گلدان

خاک: مخلوطی از خاکبرگ، کم پوست و پرلیت یا خاک گلدانی ویژه گیاهان آپارتمانی برای کاشت خیار در گلدان مناسب است. خاک باغ یا باغچه به دلیل داشتن برخی آفات در خود برای کاشت گلدانی خیار توصیه نمی شود.

نور: خیار به نور فراوان نیاز دارد پس گلدان خود را در پرنورترین قسمت خانه قرار دهید.

آبیاری: نیاز آبی خیار بالا است به ویژه زمانی که گیاه به مرحله گلدهی و تولید میوه میرسد ضروری است هرروز آبیاری صورت گیرد.

دما: بوته های خیار بهترین رشد را در دمای 20 تا 25 درجه سانتی گراد خواهند داشت.

کاشت خیار در گلدان و پرورش آن در آپارتمان به راحتی امکان پذیر است و با رعایت همین نکات ساده می توانید برداشت خوبی داشته باشید. شما می توانید سؤالات خود درزمینه پرورش خیار و سایر سبزی ها خانگی با ما در میان بگزارید و پاسخ آن را از کارشناسان کشاورزی سایت دریافت کنید.

گروه گیاهان خبرنگاران

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: setare.com
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 5887

به "آموزش جامع کاشت خیار در گلدان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش جامع کاشت خیار در گلدان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید