آلمان: وعده ای برای یاری به ائتلاف دریایی آمریکا در خلیج فارس ندادیم

به گزارش نوای پرنده پارسی، وزارت امور خارجه آلمان روز سه شنبه تأکید کرد برلین هیچ وعده ای به آمریکا در مورد همکاری در ائتلاف دریایی آمریکا در خلیج فارس نداده است.

آلمان: وعده ای برای یاری به ائتلاف دریایی آمریکا در خلیج فارس ندادیم

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان سه شنبه توضیح داد دولت این کشور هیچ وعده ای برای یاری به ائتلاف آمریکا با هدف اعلامی افزایش امنیت دریایی در خلیج فارس نداده است.

سفارت آمریکا در برلین امروز سه شنبه اعلام نموده بود واشنگتن رسماً از آلمان خواسته همراه با فرانسه و انگلیس در ائتلافی با هدف ایمن سازی تنگه هرمز و مقابله با اقدامات ستیزه جویانه ایران یاری کند.

پس از این خبر، هفته نامه آلمانی دی تسایت گزارش داد دولت فدرال آلمان گفته برلین تا به حال درخواستی از هیچ کدام از متحدانش برای مشارکت در یک ائتلاف نظامی جهت محافظت از کشتی های تجاری در تنگه هرمز دریافت ننموده است.

وزارت خارجه آلمان اکنون اعلام می گوید آمریکا جزئیات طرح خود برای تشکیل این ائتلاف را تشریح نموده و خواهان یاری متحدانش شده است. این وزارتخانه، علی رغم این گفته برلین هیچ وعده ای برای مشارکت در این ائتلاف نداده اما در حال رایزنی های نزدیک با فرانسه و انگلیس است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشته وزارت خارجه آلمان از ارائه جزئیات درباره طرح آمریکا خودداری کرد اما گفت کاستن از تنش ها و کوشش های دیپلماتیک باید در اولویت قرار بگیرند.

وزارت خارجه آلمان علاوه بر این گفت: مشارکت در طرح فشار حداکثری آمریکا [علیه ایران] منتفی است.

مقام های آلمان پیش از این مشارکت در ائتلاف دریایی آمریکا علیه ایران را با این استدلال که ممکن است برلین را به ورطه درگیری بکشاند رد نموده اند.

کریستوفر برگر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ساعاتی قبل تر، روز سه شنبه گفت: منفعت ما در این است که حضورمان در منطقه یک وجهه اروپایی داشته باشد و روشن شده که ما در کسوت کشورهای اروپایی جزو سیاست فشار حداکثری آمریکا علیه ایران نیستیم.

سیاستمداران حزب سبز هم درباره خطر شدت دریافت تنش ها هشدار داده اند. رهبر این حزب خواهان استفاده از تمامی ابزارهای دیپلماتیک با ایران شده است.

یورگین تریتین، یکی از اعضای کمیته روابط خارجی مجلس آلمان گفته اینکه آلمان در تنگه هرمز عملیات نظامی انجام دهد، نیازمند مجوز از سوی سازمان ملل متحد است.

به دنبال افزایش تنشها در خلیج فارس، آمریکا طرح تشکیل یک ائتلاف دریایی برای محافظت از کشتیهای تجاری در این منطقه را به متحدان و شرکای خود ارائه نموده است. این درحالیست که بعضی از متحدان نزدیک این کشور از جمله ژاپن، مشارکت در این طرح را نموده اند. انگلیس از متحدان نزدیک آمریکا ابتدا حضور در این ائتلاف را رد نموده بود اما بعد از توقیف نفتکش این کشور توسط نیروی دریایی سپاه خواهان تشکیل چنین ائتلافی شد.

هفته نامه دی تسایت نوشته هنوز تعیین نیست شرکت در چنین ائتلافی چه مختصاتی خواهد داشت و گزینه های مد نظر مواردی از مأموریت های نظارتی تا اسکورت نفتکش ها توسط کشتی های جنگی را در برمی گیرند.

منابع خبری پیش از این از گسترش اختلافات میان انگلیس و آمریکا بر سر ایران خبر داده اند. نشریه تایم اول مرداد ماه گزارش داده بود رابطه خاص بین انگلیس و آمریکا پس از بروز بعضی تنش ها بر سر ایران لطمه دیده و دولت انگلیس چندی پیش (قبل از توقیف نفتکش تحت پرچم انگلیس توسط ایران) درخواست یاری دولت دونالد ترامپ علیه ایران را در خلیج فارس رد نموده است.

روایت نشریه تایم از بروز اختلافات ادعایی در روابط لندن و واشنگتن، نقطه بروز تنش ها را از زمانی می داند که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در اقدامی بی سابقه، انگلیس را از تصمیم خود برای حمله به نقاطی در داخل ایران بعد از سرنگونی پهپاد آمریکایی آگاه ننموده است.

ترامپ چند روز بعد از سرنگونی پهپاد گلوبال هاوک آمریکا مدعی شده بود که قصد داشته به سه نقطه در داخل ایران حمله کند، اما این حملات را 10 دقیقه قبل از شروع آن متوقف نموده است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 1759

به "آلمان: وعده ای برای یاری به ائتلاف دریایی آمریکا در خلیج فارس ندادیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلمان: وعده ای برای یاری به ائتلاف دریایی آمریکا در خلیج فارس ندادیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید