گزارش اختصاصی خبرنگاران از گالری هنر انتاریو

به گزارش نوای پرنده پارسی، گالری هنر انتاریو یا به اختصار AGO، یکی از موزه های هنری شهر تورنتو است که با دارا بودن هزاران اثر نقاشی، عکاسی و مجسمه از هنرمندان بزرگ تاریخ هنر، دومین موزه پربازدید تورنتو است. خبرنگاران در گزارش اختصاصی خود از این موزه نگاهی به بعضی آثار شاخص آن می اندازد.

گزارش اختصاصی خبرنگاران از گالری هنر انتاریو

گالری هنر انتاریو (Art Gallery of Ontario) در مرکز شهر تورنتو قرار گرفته است و تا قبل از 2014، پربازدیدترین گالری و موزه هنری کانادا بود. این موزه هم اکنون بیش از هشتاد هزار اثر هنری از قرن اول میلادی تا زمان حال را در خود جای داد و با 45هزار متر مربع مساحت، یکی از بزرگ ترین گالری های آمریکای شمالی است. آثاری هنری AGO شامل بزرگ ترین مجموعه هنر کانادایی می گردد و همچنین بخش بزرگی از موزه به کارهای دوران رنسانس و باروک اختصاص داده شده است. در بخش هنر اروپایی این گالری، آثار از بزرگان تاریخ هنر مانند کلود مونه، ادوارد دگا و وینسنت ون گوگ و پابلو پیکاسو وجود دارد که بر اعتبار گالری افزوده است. هنر آفریقایی و اقیانوسیه نیز دیگر بخش های گالری هنر انتاریو هستند.

علاوه بر آثار نقاشی، رشته های عکاسی و مجسمه سازی نیز صندلی ویژه ای در این گالری دارند. به عنوان مثال بزرگ ترین مجموعه کارهای هنری مور، مجسمه ساز انگلیسی در این گالری قرار گرفته است. گالری هنر انتاریو همچنین میزبان دیگر فرم های آثار هنری مانند معماری، پاپ آرت، چیدمان (Installation)، فیلم و ویدیو آرت و کشتی های مدل است. مجموعه کشتی های مدل و مینیاتوری گالری یکی از جذاب ترین بخش های AGO است که در این گزارش تصاویر آن را مشاهده می کنید.

قدمت گالری هنری انتاریو به بیش از صد سال می رسد. گروهی از شهروندان تورنتو که عضو جامعه هنرمندان انتاریو بودند، در سال 1900 این موزه را برپا کردند و نام آن را موزه هنر تورنتو گذاشتند. مجلس قانون گذاری ایالت انتاریو که بخش از مجلس محسوب می گردد، در سال 1903 قانونی برای به رسمیت شناختن این موزه تصویب کرد. کالج هنر انتاریو (به اختصار OCAD) که یکی از مهم ترین مراکز آموزشی هنری در کانادا است، ساختمان نمادین خود را در سال 1920 کنار گالری هنر انتاریو برپا کرد.

معماری هر گالری و موزه هنری بخشی از هویت آن است و گالری هنر انتاریو نیز از این قاعده مستثنی نیست. ساختمان عظیم این گالری نمایی شیشه ای دارد و از ساختمان های اطرافش در خیابان داندَنس، یکی از مهم ترین خیابان های تورنتو، به خوبی قابل تشخیص است.

در قسمت پاپ آرت دو اثر از اندی وارهول، هنرمند نام دار این سبک هنری وجود دارد. البته واضح است کارهای شاخص او در موزه هنرهای معاصر نیویورک و غالباْ دیگر موزه های آمریکا نگهداری می گردد اما گالری هنر انتاریو نیز از حضور کارهای او بی نصیب نیست.

همانطور که اشاره شد این گالری آثار هنری را از دوره های کاملاً مختلفی در خود جای داده است. از هنر معاصر و انتزاعی گرفته تا دوران طلایی هلند و عصر رنسانس. تابلوی بالا پرتره وینسنت ون دِر وین، اثر فرانس هالس نقاش هلندی است که در قرن 17 نقشی اساسی در هنر هلند ایفا نموده است. ون در وین مدتی شاگرد هالس بوده و این اثر که در سال 1655 خلق شده، معروف ترین پرتره از چهره اوست.

غیر از مجموعه های بزرگ نقاشی، گالری هنری انتاریو شامل دیگر آثار هنری مانند طراحی گرافیک، مجسمه و اشیای باستانی می گردد.

مجموعه کشتی های مدل تامسون یکی از بخش های منحصر به فرد گالری هنر انتاریو است که برای هر بازدیدکننده ای جذاب خواهد بود. این مدل ها شامل کشتی هایی خاص و شاخص از قرن 17 و 18 میلادی می شوند و اکثراً توسط 120هزار زندانی جنگ های ناپلئونی اواایل قرن 19 ساخته شده اند. کشتی های مدل با چوب و استخوان و همراه با ابریشم و موی انسان ساخته می شدند و به مجموعه دارهای ثروتمند انگلیسی که به دروازه های زندان می آمدند، فروخته می شدند.

مدل هایی نیز در این مجموعه وجود دارند که از روی کشتی های میانه قرن 19 تا جنگ جهانی دوم ساخته شده اند. کشتی های بخاری، قایق های شخصی، کشتی ها و ناوهای جنگی و حتی زیردریایی از جمله مدل های این مجموعه هستند.

bestcanadatours.com: تور کانادا | با تور کانادا سفر کنید، ویزای کانادا، تور کانادا ارزان، قیمت تور کانادا نوروز، بهار، پاییز، تابستان، زمستان را با ما تجربه کنید.

منبع: کجارو / کجارو
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 2531

به "گزارش اختصاصی خبرنگاران از گالری هنر انتاریو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش اختصاصی خبرنگاران از گالری هنر انتاریو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید