گره کور مهر بر ترافیک اصفهان

به گزارش نوای پرنده پارسی، شیرین شفیعی- اصفهان- خبرنگار:بدرقه تعطیلات تابستانی با روزهای اوج ترافیک و شلوغی اصفهان گره خورده است؛ راهبندانی که هر سال با جنب و جوش گردشگران و خرید کیف و کفش دانش آموزان به اوج می رسد و تا یکی دو هفته پس از بازگشایی مدارس، نبض ترافیک شهر را تا 30 درصد کندتر می نماید.

گره کور مهر بر ترافیک اصفهان

چند روزی است که در کوچه و خیابان های شهر رفت و آمدها بیشتر شده است. بیشتر خانواده ها در تدارکند تا دفترچه تعطیلات امسال را با خاطرات خوش ببندند و در کنار آن از فکر خرید کیف و کفش و نوشت افزار دانش آموزان هم غافل نمی مانند. این رفت و آمدها که با شروع سال تحصیلی به اوج می رسد به دلایلی مانند بی برنامگی مدارس و خانواده ها برای رفت و آمد دانش آموزان به مدرسه، سر و سامان نیافتن سرویس مدارس و والدینی که خودشان کار جابه جایی فرزندان را به عهده می گیرند و همزمانی ساعات شروع کار ادارات با شروع کار مدارس، بعضی معابر را قفل و تردد در سایر معابر را نیز با کندی روبرو می نماید. دلایلی که ذکر شد از مهم ترین دلایل افزایش ترافیک در روزها و هفته های نخست مهرماه هستند که باعث سردرگمی و کلافگی جریان رفت و آمد در اصفهان می شوند.

  • تغییر برنامه زندگی شهروندان

شروع سال تحصیلی یک تغییر بزرگ در شهر است که امین همدانی، عضو هیات علمی دانشگاه شیخ بهایی و کارشناس حمل و نقل، آن را تغییر در برنامه زندگی خانواده ها می داند و می گوید: همگام با این تغییر باید در شهر نیز تحولاتی انجام گردد تا دانش آموزان بتوانند با دغدغه کمتری به محل تحصیل خود بروند. وی تامین سه احتیاج آسایش روانی، روان بودن ترافیک و امنیت و ایمنی عبور و مرور در شهر را احتیاجمند همکاری بین دستگاه های مختلف از جمله شهرداری، آموزش و پرورش و پلیس هدایت و رانندگی اعلام می نماید و می افزاید: یکی از راهکارهای کاهش ترافیک این است که زمان شروع کار مدارس و ادارات از یکدیگر متفاوت باشد تا از حجم تردد در شهر کاسته گردد و شهروندان با دغدغه کمتری به مقاصد خود برسند.

  • سهم بازگشایی مدارس در ترافیک

مدیر مرکز مدیریت و کنترل ترافیک شهرداری اصفهان نیز با تایید این موضوع به خبرنگاران می گوید: به صورت دقیق نمی توان بیان کرد که بازگشایی مدارس تا چه اندازه به ترافیک شهر اضافه می نماید اما عدد تقریبی که در این باره مطرح می گردد بر گرفته از مطالعات جامع حمل ونقل اصفهان است که نشان می دهد بین 20 تا 30 درصد ترافیک شهر مربوط به سفرهای تحصیلی است و پیش بینی می گردد با شروع مهرماه، ترافیک 30 درصد افزایش داشته باشد، به همین دلیل تشکیل ستاد مهرماه در آستانه بازگشایی مدارس نیز برای مدیریت همین سفرها در دستور کار قرار می گیرد.

هادی کریمی با اشاره به عضویت بخش های مختلف حمل ونقل درون شهری از جمله اتوبوسرانی، تاکسیرانی، مرکز کنترل ترافیک و همچنین پلیس راهور در ستاد مهر، ادامه می دهد: هدف تمام برنامه هایی که در ستاد مهرماه اجرا می شوند، روان سازی ترافیک با توجه به افزایش حجم ترافیک معابر شهر است و در همین چهارچوب، مرکز کنترل ترافیک شهرداری نیز برنامه هایی مانند آنالیز تقاطع های بحرانی یا فعالیت سامانه ثبت تخلفات برای جلوگیری از پارک دوبل در معابر پررفت و آمد را در دستور کار قرار داده است.

وی ثابت بودن ظرفیت معابر و در برابر آن، جهش ناگهانی حجم رفت و آمد را دلیل اصلی ترافیک شهر در زمان بازگشایی مدارس می داند و می گوید: هر سال این جریان با رشد سفرهای درون شهری برای خرید نوشت افزار و کیف و کفش مدرسه در هفته های آخر شهریورماه شروع می گردد تا جایی که می توان تفاوت معنادار شلوغی معابر را در مقایسه با دیگر روزهای سال به خوبی دید.

  • کاهش تاخیر پشت چراغ قرمز خیابان های اصلی

مدیر مرکز مدیریت و کنترل ترافیک شهرداری اصفهان در ادامه از تغییر زمان بندی چراغ هدایت و رانندگی در تقاطع های پر رفت و آمد خبر می دهد و یادآور می گردد: این تغییر زمان بندی در تقاطع های شریانی از جمله محور خیابان کاوه تا چهارباغ عباسی، خیابان جی، شمس آبادی، بزرگراه های سطح شهر، حیکم نظامی، توحید، خیابان طیب و کاشانی با هدف کاهش زمان انتظار خودروها پشت چراغ قرمز انجام می گردد، همچنین سامانه متحرک ثبت تخلفات شهری که در ماه های گذشته فعال شده است نیز به فعالیت خود برای جلوگیری از تخلفاتی مانند پارک دوبل و پارک خودرو در ایستگاه های اتوبوس و حریم تقاطع ها و معابر ادامه می دهد که باعث روان سازی جریان عبور و مرور در شهر می گردد.

او با اشاره به صدور روزانه نزدیک به هزار قبض جریمه برای متخلفان از سوی سامانه متحرک ثبت تخلفات می گوید: هم اکنون 5 خودرو برای ثبت تخلفات شهری فعال است که به زودی تعداد آنها به 13 سامانه متحرک می رسد، نیروهای پلیس راهور و مرکز کنترل ترافیک که در این سامانه فعالیت می نمایند، بیشتر تخلفات را با تذکر رفع می نمایند اما در مواردی که فرد خودرو را در ایستگاه اتوبوس یا نقاط پارک ممنوع رها نموده و رفته باشد، ناگزیر به ثبت تخلف هستند. کریمی یکی از راهکارهای موثر برای کاهش ترافیک مهرماه را ورود سرویس های مدارس به حیاط مدرسه و سوار و پیاده کردن دانش آموزان در داخل محیط های آموزشی می داند و می افزاید: این پیشنهادی است که به ستاد مهر هم اعلام نموده ایم و اجرای آن احتیاج به همکاری آموزش و پرورش و تاکسیرانی دارد.

  • پوست اندازی یک طرح بی اثر

معاون حمل ونقل و ترافیک شهردار اصفهان با اشاره به پیروز نبودن طرح زوج و فرد تردد خودروها به عنوان یک طرح بلندمدت برای کاهش ترافیک، کاهش آلودگی هوا و مدیریت تقاضا، می گوید: طرح محدوده ترافیک، جایگزین زوج و فرد خواهد شد که هدف هایی مانند کاهش ترافیک های زائد و ایجاد تسهیلات برای ساکنان و افرادی که کار ضروری در مرکز شهر دارند را دنبال می نماید. علیرضا صلواتی پولی شدن ورود به محدوده ترافیک را احتیاجمند ایجاد زیرساخت ها و اطلاع رسانی و فرهنگ سازی می داند و می افزاید: تا قبل از بازگشایی مدارس، بخشی از طرح ترافیک جدید در شهر اصفهان اجرا خواهد شد که باعث می گردد تقاضای تردد از سوی شهروندان را مدیریت کنیم تا آنها برای سفرهای درون شهری خود برنامه ریزی نمایند.

او از اجرای گام به گام این طرح برای آشنایی کامل شهروندان با آن خبر می دهد و می گوید: این طرح در همان محدوده زوج و فرد کنونی در نظر گرفته شده و پس از آن طرح های دیگر نیز اجرایی خواهد شد. درآمد حاصل از آن نیز در راستای تقویت حمل ونقل عمومی هزینه می گردد. همچنین پیش بینی می گردد اجرای این طرح در هسته مرکزی شهر 20 تا 30 درصد ترافیک را کاهش دهد و در کاهش آلودگی هوای شهر موثر باشد.

  • تمهیدات ویژه برای فعالیت مترو

شهردار اصفهان گفت: از ابتدای مهرماه امسال سرفاصله زمانی مترو دقیق تر و زمان خاتمه فعالیت آن به گونه ای تنظیم خواهد شد که در تردد دانشجویان مسئله ای به وجود نیاید. به گزارش ایمنا، قدرت الله نوروزی با اشاره به فرارسیدن سال تحصیلی جدید تا چند روز آینده، اظهار کرد: اول مهر به عنوان شروع سال تحصیلی برای شهر و شهروندان از اهمیت ویژه ای برخوردار است و به طور طبیعی آینده شهر و کشور همچنین سرنوشت مردم در دست کسانی است که هفته آینده راهی مدرسه و دانشگاه ها می شوند.

وی با بیان این که شهرداری کوشش نموده در کنار سایر ارگان های ذی ربط برای این اتفاق ویژه آمادگی لازم را داشته باشد، اضافه کرد: متروی اصفهان و حمل ونقل عمومی امکانات لازم را برای شروع سال تحصیلی جدید فراهم نموده و آمادگی کامل دارند. شهردار اصفهان ادامه داد: از دانش آموزان و دانشجویان و خانواده آنها انتظار می رود در برنامه تردد خود استفاده از حمل ونقل عمومی و پاک به ویژه مترو را در نظر داشته باشند، زیرا داشتن هوای پاک حق همه شهروندان است و با مشارکت و همراهی همه تضمین شدنی است.

وی درباره زمان فعالیت مترو از شروع سال تحصیلی جدید، توضیح داد: از ابتدای مهرماه امسال سرفاصله زمانی مترو دقیق تر و زمان خاتمه فعالیت آن به گونه ای تنظیم خواهد شد که در تردد دانشجویان مسئله ای به وجود نیاید. نوروزی ابراز امیدواری کرد: دانش آموزان و دانشجویان سال تحصیلی توأم با بهره وری و بهروزی داشته باشند. وی با بیان این که سال گذشته ایده ها و نظرات خوبی از سوی دانش آموزان و دانشجویان به مدیریت شهری اصفهان منعکس شد، گفت: در امسال نیز منتظر ایده های دانش آموزان و دانشجویان هستیم تا در اداره امور شهر مشارکت داشته باشند. شهردار اصفهان با اشاره به دیدار مردمی با شهروندان ساکن در منطقه 13، اعلام کرد: هفته آینده به همراه شورای معاونان شهرداری در جمع مردم منطقه 13 حضور خواهیم داشت و با شهروندان این منطقه گفت وگو می کنیم و ایده ها و نظرات و مسائل آنها را می شنویم. وی ادامه داد: مردم ساکن منطقه 13 در هفته جاری می توانند درخواست های خود را به وسیله درگاه الکترونیکی شهرداری اصفهان به نشانی www.isfahan.ir وارد نمایند. نوروزی ابراز امیدواری کرد که حضور شورای معاونان در منطقه 13 مانند حضور در منطقه 9 لبخند رضایت را بر لب مردم این منطقه بنشاند.

  • 3 مسئله ای که در مهرماه پررنگ می گردد

فریده روشن- عضو شورای اسلامی شهر اصفهان:هر سال در آستانه مهر و بازگشایی مدارس، سه مشکل عمده ترافیک، تصادفات و آلودگی هوا به صورت جهشی افزایش می یابد که جانمایی غیر کارشناسی مدارس و عدم مطلعی و آموزش درست دانش آموزان دو دلیل اصلی این مسائل هستند. به گفته کارشناسان، بازگشایی مدارس افزایش 25 تا 30 درصدی سفرهای درون شهری و ترافیک را به دنبال دارد. همچنین تغییر ساعت از اول مهرماه و کوتاه شدن طول روز همزمان با این رویداد فرهنگی- اجتماعی، منجر به فشردگی سفرها و افزایش حجم ترافیک می گرددبرای ایمنی سفرهای تحصیلی در شهر ضروری است دانش آموزان نسبت به ایمنی راه مطلع تر شوند و متناسب با سن و احتیاجشان، روش های حفظ جان و امنیت خود را فراگیرند. اضافه کردن آموزش های ایمنی ترافیک به عنوان بخشی از برنامه های آموزشی مدارس، یکی از مؤثرترین راه های فراهم آوردن چنین دانشی برای دانش آموزان به شمار می آید.

از سوی دیگر باید بتوانیم افزایش نظارت فرهنگی و مدیریت بر رفتارهای ترافیکی بچه ها و ارتقای سطح فرهنگ ترافیکی آنها باهدف کاهش صدمات ترافیکی دنبال کنیم. در این راستا ایجاد یک شهرک ترافیک و ارائه آموزش های لازم در آن می تواند یاری موثری باشد. طرح ستاد استقبال از مهر در مدیریت شهری نیز می تواند در پیشگیری از مسائل و کاهش آنها نقش مهمی داشته باشد، البته لازمه پیروزیت چنین طرح هایی همکاری و تعامل همه دستگاه های مرتبط از جمله معاونت های عمرانی، خدمات شهری، معاونت حمل ونقل و ترافیک همچنین آموزش وپرورش، تاکسیرانی و شرکت واحد و اورژانس است. علاوه بر این موارد، تقویت و بهبود ناوگان حمل ونقل عمومی و تشویق و ترغیب مردم به استفاده از آنها می تواند در کاهش ترافیک، تصادفات و آلودگی هوا نقش مهمی داشته باشد و سرویس ایاب وذهاب دانش آموزان نیز باید از نظر امنیتی و ایمنی تحت نظارت دقیق مدیریت شهری و تاکسیرانی

قرار گیرد.

bestcanadatours.com: تور کانادا | با تور کانادا سفر کنید، ویزای کانادا، تور کانادا ارزان، قیمت تور کانادا نوروز، بهار، پاییز، تابستان، زمستان را با ما تجربه کنید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 2387

به "گره کور مهر بر ترافیک اصفهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گره کور مهر بر ترافیک اصفهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید