کاسبی های امروز و حفظ مشتری های قدیمی

به گزارش نوای پرنده پارسی، وجدان کاری و زمان عاملی است که نمی توان آن را نادیده گرفت. گذر زمان بیانگر صداقت فروشنده و میزان کیفیت کالاست. شما نیز اگر کاسب بادرایت و آینده نگری باشید تنها به سود لحظه ای و امروزتان فکر نمی کنید بلکه به فکر حفظ مشتری های قدیمی تان نیز هستید.

کاسبی های امروز و حفظ مشتری های قدیمی

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، اکثر ما یک کاسب را دارای این صفات می دانیم: شغل آزاد، درآمد خوب، ریسک پذیری بالا، زبان چرب و نرم و ساعت کاری به انتخاب خودش!

اکثر ما وقتی این فکر ها پشت سر هم و قطاری از ذهنمان می گذرد در انتهای تمام این صفات، تَنگَش یک خوش به حالش هم اضافه می کنیم که البته این قسمت از فکرمان را با صدای بلند می گوییم!

البته آن کاسبی که ما در ذهنمان مجسم کردیم واقعاً هم زندگی به کامش است و خوش به حالش دارد، چون ما شغل او را در ایده آل ترین حالت و به دور از تمام مسائل و جزئیاتش ترسیم کرده ایم که این تصویر سازی زیبا تنها مختص کاسبی نیست.

این تعریف و تمجید ها شامل حال پزشک ها که خوش به حالشان دو ساعت در مطبشان می نشینند و فلان قدر پول در می آورند یا صاحبان برخی شرکت ها یا فوتبالیست ها، خواننده ها و هنرپیشه های معروف و... هم می شود. به طورکل این خوش به حالی زمانی اتفاق می افتد که سر و ته یک ماجرا را می زنیم، بدبختی هایش را فاکتور می گیریم و تنها یک 10 دقیقه زیبا از ظاهر ماجرا را ترسیم می کنیم!

داستان کاسبی هم به همین منوال است، در ظاهر، کاسب خوش به حالش است ولی...

عرصه رقابت در شغل آزاد تنگاتنگ تر از سایر مشاغل است. اشتباه نکنیم منظور از تنگاتنگی عرصه رقابت سود کمتر نیست بلکه تلاش بیشتر است، چون کاسب با توجه به تمام ناملایمات اقتصادی همیشه یک گزینه یا راه نجات دارد آن هم افزایش قیمت کالایی است که عرضه می کند و این افزایش قیمت شامل حال تمام قشر کاسبان از عمده فروش تا خرده فروش، از واردکننده تجهیزات پزشکی تا فروشنده دستمال کاغذی در مترو می شود، پس بحث سود کمتر اصلاً مطرح نیست و در این یک مورد واقعاً باید گفت خوش به حالشان! اما سود و زیان را کنار بگذاریم موارد مهم تری هستند که عامل ایجاد رقابت بین کاسبان و مشخص کننده درصد بالاتر فروش و میزان رضایت مشتری هستند.

برخی عوامل محیطی مثل مکان جای گیری شرکت یا مغازه یا تولیدی را کنار بگذاریم عوامل دیگری در فروشندگی قابل توجه تر است به صورتی که فروشنده مستقیماً می تواند روی آن ها کار کند و بهبودشان بخشد.

برخورداری از بیان مناسب

فن بیان داشتن به این معناست که شما به عنوان فردی که یک کالا را پِرِزنت می کند آنقدر توانا باشید که بتوانید در کوتاه ترین زمان بیشترین اطلاعات مفید را درباره محصولتان به مشتری ارائه دهید و همزمان با برقراری رابطه مناسب از خواسته مشتری هم مطلع شوید و حداکثر اعتماد مشتری را نسبت به خدمات یا کالایی که عرضه می کنید به دست آورید.

داشتن بیان مناسب و استفاده به موقع از آن بسیار مهم است. برای مثال در مشاغل متفاوت با توجه به نوع شغل، زمان استفاده از این فن تفاوت دارد. شما وقتی وارد یک سوپرمارکت می شوید به قطع می دانید به چه کالایی نیاز دارید و آن را از فروشنده درخواست می کنید. پس تا این مرحله فروشنده لازم نیست هیچ تلاشی انجام دهد، اما در مرحله بعد فروشنده ممکن است کالایی را که شما درخواست کردید نداشته باشد ولی با یک پیشنهاد مناسب و جلب رضایت شما کالایی دیگر را به عنوان جایگزین به شما معرفی کند و بفروشد. حالا همین اتفاق در مشاغلی که فروشنده یا شرکت در ابتدا خود به دنبال مشتری می رود برعکس است و پِرِزنت کننده باید آنقدر تأثیرگذار باشد که شما در بین گزینه ها و شرکت های موجود محصول آن ها را برگزینید.

البته فن بیان به معنای دائماً صحبت کردن با مشتری نیست بلکه به معنای گزیده حرف زدن، معرفی درست و به موقع کالا و در فکر فرو بردن مشتری و بعد رها کردن مشتری به حال خود برای تصمیم گیری است. سکوت در این مرحله معجزه می کند. اگر بازاریاب سکوت به موقع نداشته باشد مشتری پرگویی های بازاریاب را با اجبار آن به خرید کردن اشتباه می گیرد و از معامله زده می شود و صرف نظر می کند.

احترام به سلیقه مشتری

احترام به سلیقه مشتری دو وجه دارد: یک وجه یا صورت آن شناسایی نیاز و درخواست مشتری و تولید یا سفارش کالا بر مبنایی است. خیلی ساده دو سوپرمارکت را می بینیم که در یک خیابان با فاصله 10 قدم از هم کار می کنند ولی یکی از آن ها روزانه 100 مشتری و دیگری 20 مشتری دارد.

وقتی داخل سوپرمارکت می شویم و به دنبال علت تفاوت جذب مخاطب در آن ها می گردیم به وضوح می بینیم که تنوع کالا دریک برند یا تفاوت برند های موجود در یک کالای ساده مثل دوغ باعث حق انتخاب بیشتر مشتری شده، پس انتخاب من نوعی، مغازه ای است که سلیقه همه را در بر می گیرد و در این بین من اگر بخواهم 10 قلم جنس بخرم قطعاً پنج قلم آن را از مغازه کناری نمی گیرم و مابقی را از دیگری، بلکه برای تمام خریدهایم مغازه ای با تنوع کالای بیشتر را انتخاب می کنم. وجه دیگر احترام به سلیقه مشتری و فراهم کردن و طراحی و ساخت محصولی است که اصلاً آن را موجود ندارید. برای مثال در مشاغلی که این امر امکانپذیر است مانند طراحی و ساخت مبلمان شما برای اینکه از رقبا عقب نمانید مجبور به انعطاف پذیری بیشتر و هماهنگ کردن خود و محصولتان با نیاز های مشتری هستید، البته تا جایی که امکانپذیر است. حال در این میان تولیدکننده هایی که تنبل تر هستند و حوصله کار بیشتر و خلاقیت در کار را ندارند هم از پیشرفت باز می مانند و هم مشتری را از دست می دهند.

نحوه عرضه کالا

قابِ بصری که فروشنده از کالای مورد عرضه اش در همان ابتدا برا خریدار شکل می دهد تأثیر بسزایی در انتخاب کالا توسط خریدار دارد. قطعاً اگر شمای فروشنده نوعی در یک کنفرانس با احترام و پذیرایی محصول جدید خودرویی را که تولید می کنید با تمام محاسن و معایب و مقایسه با سایر برند ها برای خریدار شرح دهید تأثیر بسزاتری دارد تا تنها خودرو را در اولین برخورد پشت شیشه یک نمایشگاه خودرو ببیند. همینطور با به اصطلاح بُلد کردن و فوکوس بر یک کالا و قاب کشیدن دور آن مثل ویترین مغازه ها شما به مشتری جهت می دهید که چه انتخابی داشته باشد، حتی اگر گزینه های دیگری هم در مغازه یا شرکت شما موجود باشد شما به راحتی می توانید مشتری را برای خریدِ یک عنوان بیش از سایر عناوین ترغیب کنید.

وجدان کاری و قضاوت زمان

وجدان کاری و زمان عاملی است که نمی توان آن را نادیده گرفت. گذر زمان بیانگر صداقت فروشنده و میزان کیفیت کالاست. شما نیز اگر کاسب با درایت و آینده نگری باشید تنها به سود لحظه ای و امروزتان فکر نمی کنید بلکه به فکر حفظ مشتری های قدیمی تان نیز هستید. پس وجدان کاری را از قلم نیاندازید. وجدان کاری یعنی کار را نصفه با ایراد تحویل ندهید و اگر خطایی کردید لاپوشانی اش نکنید و سر مشتری شیره ناقتصادید!

اعتقاد به انرژی های مثبت و منفی

اگر وجدان کاری ندارید! حداقل نیمچه اعتقادی به انرژی های مثبت یا منفی که از جانب مشتری هایتان ساطع می شود داشته باشید تا حداقل فردا روزی اگر کم فروشی کردید و خدایی ناکرده یک هفته بعد مغازه تان آتش گرفت، گوشه ذهنتان کم فروشی تان را از قلم نیاندازید!

و در نهایت باید گفت کاسبی هم با تمام خوش به حالی هایش سختی ها، موانع و مسائل خودش را دارد، اما واقعاً خوش به حال کاسبی که خوشرو، صادق و با حوصله است و زمانی که سایرین درِ دُکان را بسته اند بیدار و هوشیار است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 3279

به "کاسبی های امروز و حفظ مشتری های قدیمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاسبی های امروز و حفظ مشتری های قدیمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید