چرا اختصاص منابع مادی و معنوی سازمان به آموزش لازم است؟

به گزارش نوای پرنده پارسی، اهمیت آموزش در محیط کاری به چه علت است؟ آموزش بهتر منجر به فرآیند های بهتر و کار بهتر می گردد. آموزش شغلی هرگز به مقدار آنچه در بازار در حال تغییر امروز مهم است، اهمیت نداشته است. آموزش نیروی کار راهی لازم الاجرا برای رقابتی شدن سازمان است. کارمندان هم انسان هستند و گاهی در مهارت های حرفه ای خود دچار ضعف می شوند.

چرا اختصاص منابع مادی و معنوی سازمان به آموزش لازم است؟

علاوه بر این بیشتر افراد در یک یا چند کار متخصص هستند و بسیاری از کار هایی که در سازمان شما اجرا می شوند احتمالا آموزش هایی است که افراد قبلا گذرانده اند. داشتن یک برنامه جامع و با کیفیت بالا برای آموزش کارکنان به شما این امکان را می دهد تا مهارت های نیروی کارتان را تقویت کنید و همزمان در جایی که کمبودی از دانش وجود دارد، عوامل تقویت دانش را فراهم کنید.

یک برنامه توسعه و آموزش کارمندان، همه کارکنان شما را به استاندارد های بالاتری از شایستگی می رساند تا کل گروه شما بتواند مجموعه ای از دانش و مهارت های متداول را برای انجام کار ها به اشتراک بگذارد. چنین برنامه ای ضعف های موجود در سازمان شما را ترمیم نموده و موجب توزیع یکسان حجم کاری بین کارکنان می گردد.

بسیاری از شرکت ها این اشتباه را مرتکب می شوند که تمامی موارد آموزشی را در یک برنامه جامع قرار نمی دهند و صرفا کارمند را مجبور به شرکت در سخنرانی ها و خواندن مقالات پراکنده ای می نمایند. بعلاوه با ارائه آموزش مداوم به کارمندان، این امکان برای یک کارمند فراهم می گردد که بدون احتیاج به یاری و نظارت دائمی کارش را از جایی که قبلا متوقف شده ادامه دهد.

آموزش مداوم را می توان به عنوان برترین ضمانت در برابر انواع تغییرات اجتناب ناپذیر و احتیاج های غیرقابل پیش بینی که هر از گاهی در سازمان ایجاد می گردد در نظر گرفت.

اصلی ترین دلایل برای ارائه برنامه های آموزش و توسعه و آموزش مداوم در سازمان:

 • کاهش ترک خدمت کارکنان
 • دستیابی به تکنولوژی های نو
 • کنترل هزینه ها
 • انعطاف پذیری نقش ها و موقعیت های شغل
 • جهت دهی سازمانی
 • ارزیابی روش های نو
 • افزایش مهارت ها و کاهش نیروی کار
 • همراه شدن با جهانی شدن (Globalization) و سرعت تغییرات روز
 • ارتقای کیفیت تولیدات و خدمات
 • همگام شدن با آخرین تغییرات متد های مدیریت.

آموزش مداوم

مزایای آموزش مداوم شامل حفظ انسجام گروهی و ایجاد ذهنیت و واژگان مشترک است. به طور کلی آموزش مزایای واضح بسیاری دارد که شمارش همه آن ها خود یک چالش است، اما اینجا تعدادی از مزایای اصلی را ارائه خواهیم کرد.

شرایطی را فراهم می نماید که گروه شما را قادر به پاسخگویی در برابر تغییرات فناوری که بر شرایط شغلی آن ها تاثیرگذار است، می سازد.

به کارمندان یاری می نماید به تغییر ساختار سازمان واکنش مناسب نشان دهند.

به نیروی کار یاری می نماید تا خود را با تغییرات ناشی از افزایش تنوع در نیروی کار وفق دهد.

به منزله تلاشی برای تسهیل توسعه شغلی افراد است.

به رشد مداوم کارکنان یاری می نماید تا کارکنان بتوانند به احتیاج های خود برسند و باعث رشد سازمان شوند.

اگر هنوز درباره اهمیت اختصاص منابع سازمان به آموزش تردید دارید ضروری است این دو نکته را به عنوان آخرین موارد بدانید:

شرکت هایی که روی آموزش کارمندان سرمایه گذاری می نمایند، نسبت به شرکت هایی که به آموزش به عنوان اصلی در اداره سازمان توجه ندارند 24 درصد سود بیشتری کسب می نمایند و کارکنان متعهدتری دارند.

آخرین یافته های CSO Insights نشان می دهد آموزش فروش مفید می تواند به نمایندگان فروش نو یاری کند که هفت هفته زودتر از میانه صنعت به سهم فروش دست پیدا نمایند.

برنامه های آموزش و توسعه

برنامه های آموزش و توسعه یکی از حیاتی ترین حوزه های مدیریت منابع انسانی هستند و راه های اولیه ای هستند که به وسیله آن ها عملکرد گروه ها و افراد در سازمان بهبود پیدا می نماید. برنامه های آموزش و توسعه عموما اهداف زیر را دنبال می نمایند:

بهبود کارآیی؛ بهبود روحیه تیمی؛ بهبود روابط انسانی؛ کاهش الزامات نظارتی؛ ارتقای انعطاف پذیری و دوام در سازمان

فرآیند برنامه های آموزش و توسعه به قرار زیر است:

 • احتیاج های آموزشی شرکت خود را معین کنید.
 • درباره نتایج مورد نظر خود تصمیم بگیرید.
 • اهداف آموزشی خود را شفاف سازی کنید.
 • اهدافتان را خلاصه کنید.
 • روش های آموزش و توسعه مناسب تر را انتخاب کنید.
 • گزینه های موجود در مباحث آموزشی را بشناسید و درست ترین را انتخاب کنید.
 • کلیه موارد را دقیق برنامه ریزی کنید.
 • دوره های آموزشی را تنظیم و اجرا کنید.
 • هر دوره آموزشی را ارزیابی کنید.
 • روش های ارزیابی را آنالیز و برترین آن ها را اجرا کنید.

درک هر آنچه به اجرای برنامه های آموزش و توسعه مربوط است، اهمیت دارد. باید بدانید که توسعه و آموزش کارکنان باعث ایجاد تغییر می گردد و بعلاوه باید مطمئن شوید که سازمان شما برای پیشرفت هایی که کارکنانتان می خواهند پس از تکمیل آموزش خود داشته باشند، آماده است. آن ها باید اختیار لازم برای استفاده از مهارت های نو خود را داشته باشند. برای ارائه آموزش های مورد احتیاج مدرسان شایسته نیز باید در دسترس باشند و این افراد باید بدانند که اهداف شرکت شما از هر دوره آموزشی چیست.

هدف اصلی آموزش ایجاد تغییر مثبت در عملکرد یک سازمان است. اگر برای فرد در نظر گرفته گردد، به منزله ارتقای دانش یا مهارت های آن شخص است و اگر برای گروه در نظر گرفته گردد، شامل عناصر سازمانی و ارتباطی است که می تواند بهره وری گروه شما را به طور چشمگیری چند برابر کند.

مترجم: ریحانه برزو - دنیای اقتصاد

منبع: Lessonly.com

منبع: فرارو
انتشار: 18 فروردین 1401 بروزرسانی: 18 فروردین 1401 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 7563

به "چرا اختصاص منابع مادی و معنوی سازمان به آموزش لازم است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا اختصاص منابع مادی و معنوی سازمان به آموزش لازم است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید