پرداخت 3.5 میلیارد تومان تسهیلات کم بهره به هنرمندان صنایع دستی در مشهد

به گزارش نوای پرنده پارسی، معاون صنایع دستی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مشهد گفت: حدود سه ونیم میلیارد تومان تسهیلات کم بهره در امسال در اختیار هنرمندان صنایع دستی مشهد قرار گرفته است.

پرداخت 3.5 میلیارد تومان تسهیلات کم بهره به هنرمندان صنایع دستی در مشهد

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، سمیه روانخواه، در مورد فعالیت های صنایع دستی در شهر مشهد، اظهار کرد: حوزه معاونت صنایع دستی مشهد در حقیقت صدور مجوز مشاغل خانگی را بر عهده دارد، ساماندهی و معرفی متقاضیان بیمه هنرمندان یا بیمه روستایی که ذیل بیمه صندوق روستایی هستند هم در این حوزه قرار می گیرد؛ در حقیقت این معاونت پی گیری پرونده های متقاضی تسهیلات در سامانه کارا را به عهده دارد.

او خاطر نشان کرد: ما در حوزه مشاغل خانگی دو نوع مجوز داریم که یک از آن ها مجوز مشاغل خانگی پشتیبان و نوع دیگر مشاغل خانگی مستقل است.

معاون صنایع دستی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مشهد اضافه نمود: پشتیبان ها افرادی کارآفرین هستند وتوانایی فراوری بالایی دارند، می توانند با ابزار ارتباط خوبی برقرار نمایند و در حقیقت امتحان خود را پس داده و اظهار می نمایند که توانایی تحت پوشش قرار دادن دو تا پنج نفر را بر اساس آیین نامه سال 97 را دارند، چرا که میزان سرانه اشتغال سال به سال متفاوت است. روانخواه ادامه داد: معمولا با توجه به آنالیز سوابق، این افراد در صورتی که شرایط لازم را داشته باشند، پروانه مشاغل خانگی را به عنوان پشتیبان از ما دریافت می نمایند که با این مجوز هم اجازه فعالیت دارند و هم می توانند برای اخذ تسهیلات به بانک مراجعه نمایند.

او اعلام کرد: در موضوع مشاغل خانگی، فرد احتیاجی نیست که کارگاه را با شرایط استاندارد کارگاه های صنعتی یا نیمه صنعتی داشته باشد، همین که در منزل فضایی ایجاد نموده باشد برای ما کفایت می نماید؛ در حقیقت برای ما میزان فراوریی که پشتیبان در منزل انجام می دهد اهمیت دارد.

معاون صنایع دستی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مشهد ابراز کرد: امتیاز دیگری که به پشتیبان در بحث مشاغل خانگی داده می گردد این است که الزامی به بیمه نیروز خود ندارند، چرا که نیرو باید در منزل خود مشغول به کار گردد به عنوان مثال فراوری نماینده چرم بخشی از کار را در کارگاه خود انجام می دهد و باقی را به نیروهای تحت پوشش خود می سپارد.

روانخواه متذکر شد: این کار باعث می گردد قیمت فراوری پایین بیاید و بار کارآفرین بودن طبق قوانین و رعایت اصولی که باید انجام گردد از دوش کارآفرین برداشته گردد و چرخه فراوری راحت تر به گردش می افتد.

او عنوان کرد: مستقلین افرادی هستند که درابتدای راه بوده به صورت انفرادی کار می نمایند و اندک سابقه ای در این حوزه دارند، فقط تجهیزات لازم را در اختیار ندارند و برای تهیه تجهیزات احتیاج به یاری دارند تا بتوانند کار را توسعه دهند؛ به این دسته از مشاغل خانگی عم وام مستقلی داده می گردد و می توانند ازمزایای بیمه ووام استفاده نمایند.

معاون صنایع دستی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مشهد اضافه نمود: در سال 97 حدود 75 پرونده در حوزه مشاغل خانگی را به بانک ها معرفی نموده ایم که در حال حاضر حدود 1.5 میلیارد تومان در حوزه مشاغل خانگی افراد توانسته اند جذب نمایند که از این 75 پرونده 24 پرونده مخصوص پشتیبانان و باقی پرونده ها مخصوص مستقلین بوده است. نسبت به سال گذشته در پرونده هایی که معرفی نموده ایم رشدی 15 درصدی داشته ایم.

روانخواه ادامه داد: روال کار هم به این شکل است چون دبیرخانه مشاغل خانگی در اداره کار مستقر است ما پرونده و مجوز راتایید می کنیم امضای اول را در شهرستان مشهد انجام می دهیم و پرونده برای امضای دوم به اداره کار فرستاده می گردد.

او اعلام کرد: حوزه میراث فرهنگی، صنایع ومعادن، جهاد کشاورزی و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی چهار دستگاه اجرایی هستند که پوشش دادن بعضی از رشته ها را بر عهده دارند.

معاون صنایع دستی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مشهد عنوان کرد: رشته های صنایع دستی، ازرشته های تحت پوشش صنایع دستی هستند که با نگاه تلطیف تری نسبت به دیگر حوزه ها به آن ها توجه می گردد چرا که برای ما بحث ایجاد اشتغال مهم است.

روانخواه در مورد رشته های تحت پوشش معاونت صنایع دستی ابراز کرد: رشته چرم، رودوزی سنتی، سفال، سازسازی و... از جمله رشته های مشاغل خانگی است که می توان در منزل به آن ها پرداخت با این تفاوت که رشته های مبلمان و منبت جزء رشته های صنایع دستی هستند اما در منزل امکان کار در این رشته ها وجود ندارد.

او اضافه نمود: با مجوزی که در حوزه مشاغل خانگی به افراد داده می گردد هنرمندان می توانند از مزایای بیمه هم استفاده نمایند و افرادی که در این حوزه مشغول به کار هستند از دادن مالیات هم معاف هستند.

معاون صنایع دستی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مشهد ادامه داد: معاف بودن از مالیات و بیمه نکردن نیروهای تحت پوشش پشتیبان از مزایایی است که برای کارآفرین در نظر گرفته شده است.

روانخواه عنوان کرد: امتیاز بعدی که دریافت می نمایند این است که بعد از دریافت کارت از ما، افراد می توانند به دفتر کارگزاری بیمه روستایی مراجعه نمایند و طبق تفاهم نامه ای که در تهران سازمان میراث فرهنگی با صندوق بیمه روستایی امضا نموده هنرمندان ما هم می توانند ذیل این بیمه، بیمه شوند.

او ابراز کرد: در حال حاضر 105 پرونده به سامان رسیده و افراد توانسته اند از مزایای بیمه روستایی استفاده نمایند، این بیمه، بیمه بازنشستگی و مستمری را هم شامل می گردد.

معاون صنایع دستی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مشهد اعلام کرد: مدرک مهارتی را از افراد مطالبه می کنیم مخصوصا پشتیبان های ما باید مدارک لازم را دارا باشند چرا که به واسطه مبالغ وام که برای این گروه بیشتر است آنالیز های ما هم بیشتر می گردد؛ ارائه مدرک وضعیت پشتیبان در بازار را برای ما تعیین می نماید چرا که حجم مواد اولیه که تهیه و کالایی که به بازار ارائه می نماید متفاوت است.

روانخواه ادامه داد: سعی می کنیم مانعی برای مدارک ایجاد نکنیم و روی مدرکی از مکان خاص تاکید نداشته باشیم، معمولا افراد را به مراکز تحت نظارت خودمان می فرستیم تا مهارت فرد سنجیده گردد؛ پشتیبان های ما عمدتا افرادی هستند که ما آن ها را می شناسیم چرا که فراورینماینده های قوی تری نسبت به مستقلین هستند.

او اعلام کرد: پس از دریافت وام بازدیدهای نظارتی ما روی پشتیبان ها و مستقلین آغاز می گردد، در واقع نظارت می کنیم که وام در کجا و به شکلی هزینه شده است چرا که هدف ما از این کار ایجاد شغل است.

معاون صنایع دستی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مشهد عنوان کرد: همچنین آنالیز پروندههای سامانه کارا هم به عهده این معاونت است، سامانه کارا در حقیقت سامانه تسهیلات روستایی از محل صندوق توسعه ملی است که در مناطق کم جمعیت و مرزی سود چهار درصد و در مناطق پر جمعیت سود 6 درصد است.

روانخواه گفت: ما از انتهای سال 96 آغاز به آنالیز پرونده ها کردیم و اولویت ما با کارگاه های موفقی بود که در روستاها مشغول به کار هستند که تعهد بیمه هم دارند و به ازای هر 100 میلیون تومان وامی که کارفرما دریافت می نماید باید یک نفر را بیمه کند.

او ادامه داد: این وام ها یک سال تنفس دارند، به این صورت که درخواست تسهیلات ثبت می گردد ما در کارگروه شهرستان آنالیز ومصوب می کنیم وسپس به بانک های عامل معرفی می کنیم، که در سال 97 حدود دو میلیارد و 200 میلیون تومان را از محل تحصیلات روستایی به کارگاه هایی در حوزه روستایی توانمند بوده اند داده ایم.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: میراث آریا
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 1976

به "پرداخت 3.5 میلیارد تومان تسهیلات کم بهره به هنرمندان صنایع دستی در مشهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرداخت 3.5 میلیارد تومان تسهیلات کم بهره به هنرمندان صنایع دستی در مشهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید