انتها فرمانروایی دلار نزدیک است

به گزارش نوای پرنده پارسی، به گزارش خبرنگاران، عبدالباری عطوان تحلیلگر مشهور جهان عرب در مطلبی با اشاره به افول هیمنه دلار آمریکا آورده است: هیمنه دلار آمریکا به عنوان ارز اصلی در جهان رو به افول گذاشته و در آستانه فروپاشی کامل و چه بسا طی ماههای اندک با توجه به افزایش رویکرد کشورهای جهان برای کنار گذاشتن دلار است؛ به ویژه پس از زورگویی ها و محاصره ها و تحریم های مالی و جنگ افروزی هایی که جهان و امنیت و اقتصاد آن را برهم زده است.

انتها فرمانروایی دلار نزدیک است

وی می نویسد: هنگامی که کشورهایی مانند چین، روسیه، ایران و ونزوئلا گامهای راهبردی جدی برای کنار گذاشتن دلار به نفع دیگر ارزها مانند یوان چین و یورو برمی دارند؛ مفهومش این است که عرش دلار آمریکا تهدید شده و هیمنه و سلطه آن کوتاه شده است.

عطوان در ادامه به تصمیم چین برای استفاده از یوان در معاملات نفتی آینده و قرار دریافت پترو یوان به جای پترو دلار از اوایل سال آینده میلادی پرداخته و می افزاید: اشتباه بزرگ آمریکا در سال 1971 قطع ارتباط ارزش با طلا و خروج از توافق مالی Bretton Woods که پس از جنگ جهانی دوم به دست آمده بود، رخ داد که به بانک مرکزی اجازه چاپ میلیاردها دلار بدون پشتوانه طلا داد و نتایج معکوس آن این روزها به ویژه با توجه به آمدن ترامپ به کاخ سفید آشکار شده که مهمترین نتیجه آن فروپاشی عرش دلار است.

وی نوشت: ژان کلود یانکر رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، اقدام آمریکا در وادار کردن اروپایی ها به خرید کالاهای خود با دلار را به سخره گرفت و این اقدام آمریکا را سخیف نامید و برونو لومای وزیر دارایی فرانسه چند روز قبل خاطرنشان کرد که خواستار قطع ارتباط با دلار است و بلومبرگ نیز تاکید نمود که روسیه از وابستگی به دلار را کم می نماید و به مشاخصه طلبیدن فزاینده چین را هم باید به آن اضافه نمود.

عطوان آورده است: جنگ تجاری ترامپ ضد اروپا، کانادا، چین و روسیه نقش زیادی در وحدت جهان ضد آمریکا و سرانجام هیمنه مالی آن در اسرع وقت ممکن ایفا می نماید. تصمیم چین، روسیه، ایران، ونزوئلا و اتحادیه اروپا برای کنار گذاشتن دلار به تضعیف آن حتی اگر به سرانجام سلطه آن نیانجامد، منجر خواهد شد.

وی می نویسد: کارشناسان مالی که این روزها جنگ پولی را دنبال می نمایند براین باورند که این سبب خواهد شد که قدرت خرید مصرف نماینده آمریکایی کاهش یابد و قیمت محصولات وارداتی بسیار بالا برود و فراتر از قدرت خرید مصرف نماینده آمریکایی باشد.

این تحلیلگر عرب در ادامه با اشاره به اینکه چین بزرگترین وارد نماینده نفت با حدود 8.48 میلیون بشکه در روز و روسیه بزرگترین صادر نماینده پس از عربستان است اینکه این دو کشور دلار را کنار بگذارند، منطقی دانسته است.

عطوان می افزاید: اطلاعات موثقی درباره اینکه چین به عربستان برای قبول یوان برای پرداخت قیمت نفت خریداری شده از این کشور فشار وارد می نماید، وجود دارد و اگر مخالفت کند چین به منابع جایگزین روی خواهد آورد.

وی اعلام کرد: بیشتر صادرات کشورهای حوزه خلیج فارس و ایران در حال حاضر به چین و کشورهای شرق آسیا می رود و اگر دقیق تر باشیم 18 میلیون بشکه نفت روزانه به وسیله تنگه هرمز عبور می نماید که 80 درصد از آن به سوی بازارهای آسیایی، چین و هند می رود.

این تحلیلگر عرب در ادامه می نویسد: کنار گذاشتن دلار خالی از خطر نیست و هنگامی که صدام خواست که نفت عراق را با یورو بفروشد و دلار را کنار بگذارد؛ آمریکا وی را نبخشید و به بهانه سلاح کشتار جمعی کشورش را ویران کرد و دام کویت را برای وی پهن کرد. سرهنگ معمر قذافی نیز هنگامی که قصد صدور دینار طلایی آفریقایی برای بی نیازی از دلار کرد به همین سرنوشت گرفتار شد و اسناد فرانسوی و انگلیسی تاکید نمود که جنگ ناتو ضد لیبی و تغییر نظام آن به سبب همین اقدام قذافی و با تحریک آمریکا رخ داد.

عطوان نوشت: هجمه سخت و توام با باج گیری کنونی ترامپ ضد عربستان و دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس را نیز باید از این زاویه نگاه کرد و هدفش ترساندن این کشورها و وادار کردن آنها به ماندن زیر چتر حمایتی آمریکا و دست برنداشتن ازدلار تفسیر کرد.

وی اعلام کرد: آمریکا هر کاری برای حفظ قدرت ارز خود انجام می دهد و از جنگ افروزی ابایی ندارد. هنگامی که آنها شکست می خورند به سراغ جنگ می روند. سئوال این است که آیا آمریکا به جنگ ضد چین که بزرگترین خطر برای آن است روی خواهد آورد یا ضد روسیه یا ضد هر دو؟ اما چین همانند عراق که به مدت 12 سال تحت محاصره بود و از جنگ هشت ساله با ایران خارج شده بود، نیست و ولادیمیر پوتین هم معمر قذافی نیست و رئیس جمهور کشوری بزرگ است که هزاران کلاهک هسته ای در اختیار دارد.

این تحلیلگر عرب در سرانجام می نویسد: جنگ تجاری که شاخصه شاخص آن براندازی دلار آمریکا از جایگاهی است که از زمان جنگ جهانی دوم از آن برخوردار است و گسترش آن به سوی جنگ جهانی سوم است.

دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 17 مرداد 1400 بروزرسانی: 17 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 2903

به "انتها فرمانروایی دلار نزدیک است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتها فرمانروایی دلار نزدیک است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید