سایه سنگین اختلافات بر نشست ناتو، خواب آمریکا برای نفت ایران

به گزارش نوای پرنده پارسی، خبرنگاران- گروه بین الملل- عبدالحمید بیاتی : در سایه اختلافات میان آمریکا و اروپا نشست ناتو در بروکسل پایتخت بلژیک از امروز چهارشنبه شروع می گردد. سایه اختلافات آمریکا و اروپا بر این نشست چنان سنگین است که حتی رسانه های غربی نیز به آن اشاره نموده اند.

سایه سنگین اختلافات بر نشست ناتو، خواب آمریکا برای نفت ایران

برای مثال رویترز با تیتر پارادوکس ناتو: متحد در برابر روسیه اما منشق شده بوسیله ترامپ به تحلیل این نشست پرداخته است.

اسپوتنیک نیز با این تیتر به استقبال نشست ناتو رفته است: به موجب کشمکش میان آمریکا و اروپا جو بدی نشست 2018 ناتو را در بر گرفته است

گرد و خاک ترامپ پیش از عزیمت به اروپا

شکی در این مورد نیست که شخص دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا موجب تشدید اختلافات میان ایالات متحده و اروپا شده است. در حالیکه هنوز نحوه خروج ترامپ از نشست اخیر جی هفت در کانادا و پیغامدهای آن نقل محافل دیپلماتیک است وی و دولتمردانش با امید به همراهی ناتو با واشنگتن پای در بروکسل می گذارند.

ترامپ پیش از سفر به بروکسل سعی کرد تا با انتشار پیغام هایی در توئیتر همپیمانان آمریکا در ناتو را تحریک کند. وی روز گذشته در پیغامی در توئیتر نوشت: برای حرکت به سمت اروپا آماده می شوم. این اولین حضور در نشست ناتو است. آمریکا در بسیاری از مواقع بیش از سایرین برای حفاظت از آنها (کشورهای اروپایی) هزینه نموده است. این برای مالیات دهندگان آمریکایی عادلانه نیست. در مهمترین مورد ما در تجارت با اتحادیه اروپا 151 میلیارد دلار از دست داده ایم. آنها ما را با تعرفه های سنگین و محدودیت ها مجازات می نمایند.

ترامپ پس از این پیغام نیز با انتشار پیغام های دیگری موضوع پرداخت سهم کشورها به ناتو را به چالش کشیده و نوشته بود: آمریکا بیش از هر عضو دیگر ناتو در این سازمان هزینه نموده است. این نه عادلانه و نه قابل قبول است. در حالیکه این کشورها در حال افزایش سهم خود از زمان شروع ریاست جمهوری من هستند باید اقدامات بیشتری در این رابطه انجام بدهند. آلمان یک درصد و آمریکا چهار درصد هزینه می نماید اما منافع ناتو بیش از آنکه نصیب آمریکا گردد نصیب اروپا می گردد.

رئیس جمهور آمریکا در توئیت دیگری نوشت: بر اساس بعضی حساب ها آمریکا در حال پرداخت بیش از 90 درصد هزینه های ناتو است در حالیکه بقیه کشورهای عضو 2 درصد سهم خود را نمی پردازند. در صدر این کشورها اتحادیه اروپاست که دارای مازاد تجاری 151 میلیون دلاری با آمریکاست در حالیکه سد بزرگی بر راه ورود کالاهای آمریکایی قرار داده است. نه اینطور نمی گردد.

به متحدانت احترام بگذار

اما در پاسخ به این پیغام های ترامپ، دونالد تاسک رئیس شورای اروپا خطاب به ترامپ و انتقادهای او از اعضای ناتو و کشورهای اروپایی گفت: آمریکای عزیز به متحدان خود احترام بگذار چون دوستان زیادی برای تو باقی نمانده است. ترامپ در روزهای اخیر پیغام های متعددی را در خصوص ناتو (پیمان آتلانتیک شمالی) منتشر نموده و مدعی شده که آمریکا بیش از هر کشور دیگری در این سازمان نظامی هزینه می نماید و سایر کشورها نیز باید به تعهدات خود در این رابطه عمل نمایند. رئیس جمهور آمریکا مدعی است که کشورهای اروپایی در برابر اقدام آمریکا در حمایت از آنها، تعرفه های تجاری بر کالاهای آمریکایی اعمال نموده و از این راه به مازاد تجاری زیادی می رسند و این عادلانه نیست.

اساسی ترین اختلاف آمریکا و اروپا

هر چند آمریکا با اروپا در مسائل مختلفی همچون پیمان تغییرات اقلیمی، تعرفه های تجاری، توافق هسته ای ایران و ... اختلاف دارد اما با این وجود اصلی ترین اختلاف بروکسل با آمریکا روسیه است.

ترامپ خواستار نزدیکی به روسیه است و این موضوع را به هیچ وجه کتمان ننموده و حتی کارکنان کاخ سفید را که مخالف تماس وی با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه بوده اند احمق خطاب نموده است و در سوی دیگر میدان دیگر اعضای ناتو هستند که به شدت با روسیه اختلاف دارند.

این میل نزدیکی به روسیه در حالی که سایر اعضای ناتو موضعی متحد در قبال روسیه دارند می تواند برای واشنگتن ایجاد مشکل کند و این در حالی است که ترامپ و مردانش در بروکسل دو هدف را دنبال می نمایند یکی متقاعد کردن سایر اعضا به افزایش سهم پرداختی به ناتو و دوم کوشش برای همراه کردن اروپا با موضع واشنگتن در خصوص ایران.

خواب آمریکایی برای نفت ایرانی

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا پیش از سفر به بروکسل برای شرکت در نشست ناتو، در جمع خبرنگاران اعلام نموده که در این نشست برای افزایش فشار بر ایران کوشش خواهد نمود. وی همچنین از نشست سه روزه مقامات آمریکایی و عربستانی برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران و یافتن راه هایی برای جبران کسری بازار نفت در صورت قطع صادرات نفت ایران خبر داده بود.

این در حالی است که بعضی رسانه ها از تجدید نظر آمریکا در سیاست به صفر رساندن صادرات نفت ایران به دلیل درخواست کشورهای وارد نماینده نفت ایران از واشنگتن برای ادامه واردات نفت، خبر داده اند. از سوی دیگر وزیران خارجه کشورهای اصلی اتحادیه اروپا یعنی آلمان، انگلیس و فرانسه به همراه فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، به تازگی نشستی را در خصوص حفظ برجام و حفظ منافع ایران برگزار نموده اند.

همچنین سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیز اعلام نموده که سه کشور اروپایی امضا نماینده برجام بر سر ادامه داد و ستد با ایران بدون احتیاج به دلار به توافق رسیده اند.

در حالیکه اقدامات آمریکا در دو سال اخیر به شدت حاکمیت اروپائی ها بر سرنوشت خود را زیر سوال برده و ترامپ نیز از هر فرصتی برای دوشیدن بیشتر متحدان خود استفاده می نماید این سوال مطرح می گردد که آیا اختلافات اروپا با آمریکا از جمله بر سر روسیه و برجام به حدی هست که آنها را متقاعد به ایستادگی در برابر فشارهای واشنگتن برای افزایش فشارها بر ایران کند یا خیر.

در این میان هشدار نهادهای مالی در خصوص تبعات منفی قطع صادرات نفت ایران بر بازارهای جهانی و همچنین تهدید ایران در خصوص ماجرای تنگه هرمز بر ابهامات تصمیم گیری در خصوص قطع صادرات نفت ایران افزوده و معین نیست که آیا خواب ترامپ و مردانش برای به صفر رساندن درآمدهای نفتی ایران رنگ واقعیت به خود می گیرد یا خیر.

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

مجله سرگرمی: مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 2882

به "سایه سنگین اختلافات بر نشست ناتو، خواب آمریکا برای نفت ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سایه سنگین اختلافات بر نشست ناتو، خواب آمریکا برای نفت ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید